Babiš si šetřil síly na druhé kolo, aby byl pro voliče neokoukaný, vysvětluje politolog Pink

„Andrej Babiš a jeho tým nenechali nic náhodě. Šetřili si energii na druhé kolo,“ soudí politolog Michal Pink z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. „Babiš vynechal debaty a řadu předvolebních akcí, aby teď mohl vystoupit před voliče jako nová, čerstvá a neokoukaná tvář.“

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kampaň před druhým kolem bude proto podle Pinka tvrdá. „Obecné pravidlo zní, že pokud do druhého kola postoupí dva víceméně navzájem se polarizující kandidáti a soutěž je plus minus vyrovnaná, tak to nahrává vyšší volební účasti,“ vyvozuje politolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak televizní a rozhlasové debaty před prezidentskými volbami ovlivňují rozhodování voličů? Odpovídá politolog Michal Pink

„Kdyby naopak ve druhém kole byli Petr Pavel s Danuší Nerudovou, tak by ve druhém kole byla volební účast výrazně nižší. Teď se ale dá předpokládat, že by účast mohla být stejně vysoká jako v prvním kole,“ odhaduje Pink.

Na rozdíl od senátních voleb se druhé kolo těch prezidentských koná až po dvou týdnech.

„Kdo volby sledoval doteď, ten se jimi bude zabývat i dál,“ uklidňuje Pink obavy z toho, že část voličů na druhé kolo zapomene. „Záleží, jak se zachovají voliči kandidátů, kteří nepostoupili. I když mimo Danuši Nerudovou a Pavla Fischera jich není tolik.“

Tříkolová volba

Některá média před prvním kolem rozdělila devět, později osm uchazečů o Hrad do dvou skupin: do první trojice favoritů patřili na základě dlouhodobých trendů v průzkumech Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová.

‚Pojď si mě zasloužit.‘ Voliči před druhým kolem vyčkávají, jestli kandidátům stojí za to, říká politolog

Číst článek

Ostatních šest kandidátů tvořilo druhou skupinu, která byla někdy zvána do debat bez první trojice.

„Původní myšlenka prezidentských voleb nebo obecně dvoukolového systému je, že do prvního kola mají přístup všichni a všichni mají stejné možnosti. A teprve první kolo rozhoduje o užší volbě,“ připomíná Pink a dodává:

„Média ale z toho udělala tříkolovou volbu, první kolo bylo bez voličů, jenom na základě průzkumů. Kandidáti byli rozděleni na ty nejúspěšnější a šest méně úspěšných. Prostor, který dostali, byl disproporční.“

Koho chce na Hradě vaše ulice? Projděte si nejpodrobnější mapu prvního kola prezidentských voleb

Číst článek

Mezi tím, jak volila velká města a jejich okolí a jak vzdálenější obce, jsou rozdíly, upozorňuje Pink.

„Když si kolem krajského města, především Prahy a Brna, uděláme kružnici o 40 minutách dojíždění, tak to jsou metropolitní území. Tam výrazně dominoval Petr Pavel. Naopak když se podíváme na periferní, více periferní a nejvíce periferní oblasti, tak tam dominoval Andrej Babiš,“ shrnuje hlavní rozdíly politolog.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Hana Ondryášová, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme