‚Mám vnitřní zlomeninu kolene a před sebou pět měsíců hojení.‘ Nehod na elektrokoloběžkách přibývá

Zdravotníci i pojišťovny v poslední době evidují nárůst počtu úrazů způsobených jízdou na elektrokoloběžkách. Mezi častými následky jsou odřeniny nebo zlomeniny, ale úrazy mohou být i vážnějšího charakteru.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pan Karel z České Lípy se zranil při jízdě na elektrokoloběžce

Pan Karel z České Lípy se zranil při jízdě na elektrokoloběžce | Foto: Jiří Jelínek | Zdroj: Český rozhlas

Počet nehod při jízdě na elektrokoloběžkách se v roce 2022 v Česku zvýšil o 68 procent. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven. Stále oblíbenější možnost individuální dopravy s sebou totiž nese rizika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chtěl jsem se projet po cyklostezce a nezvládl jsem manévr v zatáčce. Vůbec jsem nevěděl, jaké jsou limity té elektrokoloběžky, popisuje pan Karel. Zranění bude léčit 5 měsíců

„Člověk musí dávat hodně pozor, předvídat, mít oči kolem celé hlavy, bych řekl,“ tvrdí pan Jan, který elektrokoloběžku používá. „Ti, co jezdí na chodníku mezi lidmi, to jsou vrazi. Když někoho srazí, bude mít co dělat,“ obává se.

Zranit se může i řidič elektrokoloběžky. „Mám frakturu hlavice holenní kosti, je to vlastně vnitřní zlomenina kolena, mám před sebou pět měsíců hojení,“ popisuje pan Karel z České Lípy z nemocničního lůžka.

Změna pro rychlé a těžké elektrokoloběžky: řidiči si musí od roku 2024 sjednat povinné ručení

Číst článek

„O víkendu jsem se chtěl projet po cyklostezce a nezvládl jsem manévr v zatáčce. Vůbec jsem nevěděl, jaké jsou limity elektrokoloběžky. Na rovině, po městě je to něco jiného než v kopcovitém terénu. Když člověk jede z kopce, tak je těžiště koloběžky vepředu. Stačí štěrk na cestě a člověk letí,“ popisuje.

O přibývajících úrazech ví Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje.

„Přesná čísla neevidujeme, ale je zřejmé, že se úrazy na elektrokoloběžkách začínají stávat běžnou součástí služeb našich záchranářů a že začínají dotahovat úrazy na elektrokolech,“ shrnuje mluvčí zdravotníků Michael Georgiev.

Zatímco u cyklistů už jsou ochranné prostředky běžnou součástí výbavy, jezdci na koloběžkách je podle Georgieva využívají méně. „Jezděte opatrně a hlavně s přilbou,“ zdůrazňuje mluvčí.

Jiří Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme