Obce chtěly levnou elektřinu, přišly o desítky milionů. Kvůli projektu Energie pod kontrolou padla obžaloba

Případ, kvůli němuž obce a školy přišly o desítky milionů, se dostal k soudu. Státní zastupitelství obžalovalo ředitele společnosti Energie pod kontrolou Davida Tejmla. Hrozí mu až osm let za mřížemi. Podle vyšetřovatelů se dopustil poškození věřitelů: jeho firma slibovala nákup levné elektřiny, vybrala zálohy, peníze z ní ale nakonec zmizely. Energie pod kontrolou dluží miliony také za dodávky energie.

Hodonín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energie pod kontrolou

Energie pod kontrolou | Zdroj: Energie pod kontrolou

„Obžaloba byla podána 21. ledna 2019 na jednu osobu. Jako krajské státní zastupitelství jsme ji podali k Okresnímu soudu v Hodoníně pro trestný čin poškození věřitele,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz Hynek Olma, mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně.

Školy a obce žádají od vytunelované Energie pod kontrolou 240 milionů. Na účtu firmy jich zbylo pět

Číst článek

Škoda velkého rozsahu

David Tejml si vyslechl obžalobu v přísnějším odstavci, protože podle zastupitelství způsobil škodu velkého rozsahu, v případě uznání viny tak může jít do vězení na tři až osm let.

Jeho společnost Energie pod kontrolou v roce 2014 slibovala obcím, městům a školám v roce 2014 výhodnější nákup elektrické energie. Kredit jí navíc zvýšila i podpora KDU–ČSL, která na úspory lákala před komunálními volbami. Obce společnosti poslaly zálohy, většinu z nich zřejmě již nikdy neuvidí.

Po třech letech totiž z Energie pod kontrolou zůstala jen vytunelovaná skořápka. Více než 400 věřitelů vyčíslilo svoje pohledávky na 241 milionů korun.

Energie bez kontroly: policie vyšetřovala zmizelé miliony, podezřelí dál převáděli majetek

Číst článek

Detektivové kvůli tomu Tejmla začali stíhat za zpronevěru – byli přesvědčeni, že z firmy vyvedl desítky milionů korun. „Získal a neoprávněně se obohatil o částku nejméně 46 396 913 korun,“ napsali do usnesení o zahájení trestního stíhání.  

Z peněz našli desetinu

Na účtech Energie pod kontrolou totiž zajistili pouhých necelých pět milionů korun. Po roce a půl vyšetřování nicméně skutek hlavního aktéra překvalifikovali na poškození věřitele.

Důvody prozatím nelze oficiální cestou zjistit, případ je totiž stále v neveřejné fázi. Server iROZHLAS.cz se snažil na výsledky vyšetřování zeptat i samotného Tejmla, jeho telefonní číslo je však vypnuté, jeho obhájce Vladimír Focko komentář odmítl. „Obžaloba nám zatím nebyla doručena, a proto se k ní nemůžeme vyjádřit,“ odepsal pouze.

Advokát ale již dříve popřel, že peníze z firmy zmizely. Řádně se prý s nimi obchodovalo.

Druhé obvinění šéfa vytunelované Energie pod kontrolou. Nepomáhá s hledáním zmizelých milionů

Číst článek

Druhé obvinění

Tejml navíc od loňského května čelí dalšímu obvinění. Nespolupracoval totiž s insolvenčním správcem, který se snaží pro obce a školy zachránit alespoň část ze zmizelých peněz.

„Za celou dobu insolvencí s nikým nekomunikuje, ani se správcem, ani s věřitelským výborem. Prostě dělá mrtvého brouka,“ popsal tehdy předseda věřitelského výboru Martin Doucha.

Z firmy naopak už během policejního vyšetřování mizely milionové majetky, které mohly věřitele uspokojit. Server iROZHLAS.cz například popsal, jak manažeři Energie pod kontrolou vyvedli pozemek i se skladovací halou v Hodoníně (VÍCE ZDE).

Jak se Energie dostala mimo kontrolu

  • Původně neziskový projekt na zprostředkování nákupu energie pro malá města, obce a školy skončil v závěru roku 2016 bankrotem. Obecně prospěšná společnost Energie pod kontrolou neplatila svým obchodním partnerům, nevracela ani přeplatky za elektřinu. Po firmě přepsané na bílé koně zůstaly nesplacené dluhy za 162 milionů korun. Balík smluv s městy a obcemi přešel na firmu Energie Pro.
  • Velkou část peněz podle policie z firmy vysál její ředitel David Tejml, jehož loni v létě kriminalisté obvinili ze zpronevěry. „Získal a neoprávněně se obohatil o částku nejméně 46 396 913 korun,“ píše ve sdělení obvinění policie. Kam zmizel zbytek peněz, policie dosud nedopátrala.
  • Za neziskovým projektem Energie pod kontrolou původně stáli komunální politici KDU-ČSL a ještě v komunálních volbách v roce 2014 tento projekt vychvaloval sám předseda strany Pavel Bělobrádek.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme