Nákaza jako snaha ovládnout svět. V popularitě covidových mýtů vítězí Gates a sítě 5G

Nejčastější dezinformací, která se v souvislosti se spekulacemi o původu nemoci covid-19 objevuje v českých médiích, je informace, že za vším stojí americký magnát Bill Gates a že se přenáší prostřednictvím sítí 5G. Ukázala to analýza Newton Media. Pozitivní zprávou ale podle společnosti je, že příspěvky, které se konspirační teorie snaží vyvrátit, převažují nad těmi, které je šíří.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčastější mýty o koronaviru v českých médích: za původem koronaviru stojí Bill Gates (na fotce vpravo) a šíří ho pomocí 5G sítí, před pandemií nás ochrání česnek nebo alkohol (ilustrační foto)

Nejčastější mýty o koronaviru v českých médích: za původem koronaviru stojí Bill Gates (na fotce vpravo) a šíří ho pomocí 5G sítí, před pandemií nás ochrání česnek nebo alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek / John Sibley / Fotobanka Pixabay | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Nejpopulárnější dezinformace o příčinách koronaviru spojuje přesvědčení, že nákaza byla uměle vytvořena nebo aspoň uměle rozšířena, aby umožnila určitým elitám ovládnout svět.

„V tradičních médiích je nejčastější konspirační teorií ta, která dává původ covid-19 do souvislosti s instalací zařízení pro bezdrátový přenos dat v takzvané sítí 5G. Na druhé příčce se umístila teorie označující za původce pandemie amerického miliardáře Billa Gatese,“ popisuje analytik Newton Media Ivan Vodochodský.

„Výrazně k rozšíření medializace této teorie přispěl paradoxně prezident Miloš Zeman, který ji zmínil ve svém říjnovém televizním projevu coby odstrašující příklad, čemu jsou lidé ochotni věřit.“

Podle analytiků byly konspirační teorie spojené se sítí 5G v jednom ohledu specifické. Vedle zpráv, které je propagovaly, nebo naopak demaskovaly, se totiž objevovaly i ty, co informovaly o jejich reálných dopadech na společnost. Šlo například o zprávy z Velké Británie, kde docházelo k ničení vysílacích stanic.

Popularita mýtů o původu nákazy covid-19 | Zdroj: archiv Newton Media

Už mnohem méně se v médiích zmiňovaly klamné informace o tom, že pandemie vznikla v čínských laboratořích nebo že se jedná o biologickou zbraň vyvinutou Američany.

Popularitu jednotlivých mýtů potvrzuje i s tím spojený zkum příspěvků na sociálních sítích. Tam ale jednoznačně vítězí konspirace, které přičítají vznik pandemie Billu Gatesovi. Jen z poloviny je tak oblíbeným „viníkem“ miliardář George Soros.

„Vidíme zde souvislosti s již známými konspiračními teoriemi, jakou je spekulace o Billu Gatesovi a jeho údajné snaze regulovat světovou populaci pomocí očkování. Podobně George Soros je i v České republice obviňován ze zasahování do společensko-politického dění,“ doplňuje analytik Tomáš Kůst.

Je libo česnek nebo dezinfekce do žil?

Co se týče rad ohledně ochrany před virem nebo rovnou jeho léčby, nejčetnější byly v tuzemských médiích ty, co kromě dezinfekce zmiňovaly konzumaci česneku nebo alkoholu.

Právě ten k vnějšímu i vnitřnímu užívání doporučoval třeba i běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. Světová zdravotnická organizace byla nucena následně vydat prohlášení, že stříkání alkoholu na povrch těla nemá žádný účinek na virus, který už pronikl do organismu.

Za zřejmě nejznámějšího šiřitele nebezpečných dezinformací ovšem analytici označili teď už bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho prohlášení, že by se za možnou léčbu covidu-19 dalo považovat vstříknutí dezinfekce do žíly, spustila vlnu odmítavých reakcí ze strany nejen médií, ale i veřejných institucí i odborníků. Trump později uvedl, že šlo o sarkasmus.

Popularita mýtů o ochraně proti covidu-19 | Zdroj: archiv Newton Media

Obě analýzy vznikly pro projekt Infomore.cz, na kterém se společně podílí Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně a NEWTON Media. Projekt také podpořila Technologická agentura České republiky.

Analytici zkoumali zprávy z období mezi lednem 2020 a 15. únorem 2021. Příspěvky pocházely ze všech skupin médií s výjimkou agenturního zpravodajství.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme