Kontrolní úřad našel v hospodaření generální inspekce řadu nedostatků. Vadilo jim i bezplatné ubytování

Nejvyšší kontrolní úřad při prověřování hospodaření Generální inspekce bezpečnostních sborů mezi lety 2017 a 2020 odhalil řadu nedostatků. Šlo například o navyšování výdajů na personál kvůli růstu průměrných platů, nečerpání peněz na investice, poskytnutí bezplatného ubytování na několik let i nefunkční vnitřní kontrolní systém, informoval v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální inspekce bezpečnostních sborů

Nejvyšší kontrolní úřad při prověřování hospodaření Generální inspekce bezpečnostních sborů mezi lety 2017 a 2020 odhalil řadu nedostatků (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) od roku 2017 výrazně narůstaly výdaje. O tři roky později dosáhly na 448 milionů, což je podle Nejvyššího kontrolního úřadu nárůst přes 60 procent oproti předpokladům při vzniku GIBS v roce 2012.

Kvalita vody se podle kontrolního úřadu nelepší, i když na to jdou miliardy. Někde je i horší

Číst článek

Inspekce už v roce 2017 požádala o navýšení počtu míst a také rozpočtu na platy. Chtěla tak podle kontrolorů zlepšit svou konkurenceschopnost na trhu práce, stabilizovat počet zaměstnanců a čekala i víc práce.

Navýšení rozpočtu ale nepomohlo. „GIBS nová systemizovaná místa neobsadila, objem činnosti také nezvýšila a nepodařilo se jí ani zabránit vysoké fluktuaci příslušníků sboru. V roce 2020 zaplatila GIBS jen na výsluhách 42 milionů korun, což bylo o 211 % více než v roce 2017,“ informoval Nejvyšší kontrolní úřad na svém webu.

Část peněz, které původně měly být určeny na nová pracovní místa, rozdělila inspekce podle kontrolorů na odměnách. V roce 2017 se tak meziročně zvýšily o 102 procent. Od roku 2017 tak inspekce patří mezi instituce s nejvyšším průměrným platem ve veřejném sektoru.

Chybějící investice

Přestože inspekce požadovala od vlády zvýšení objemu financí na investice, protože „nemá na svou činnost dostatečné technické vybavení“, nevyčerpala podle kontrolního úřadu peníze na investice do informačních technologií, nových vozidel nebo třeba rekonstrukce nemovitostí.

„Z ukončeného investičního programu vyčerpala jen 54 procent a z dalšího, který má skončit v roce 2022, jen 18 procent. Peníze se GIBS nedaří vyčerpat i kvůli tomu, že nemá jednoznačně definované věcné, časové ani finanční potřeby. Není pak schopna jednotlivé investiční akce dostatečně připravit,“ zjistil kontrolní úřad.

Kontroloři zjistili chyby v hospodaření památkového ústavu. Upozornili i na nedostatky v zadávání zakázek

Číst článek

Inspekce tak místo 60 služebních vozidel nakoupila jen 28. Jejich jednotková cena navíc byla o 49 procent vyšší oproti plánu.

„Chyby zjistila kontrola i ve využívání nemovitostí GIBS. Například svému příslušníkovi poskytla v rámci cestovních náhrad bezúplatně ubytování od roku 2013 na osm let a následně dohodu o ubytování prodloužila až do roku 2026,“ informovali kontroloři.

Inspekce také podle kontrolního úřadu nerozpočtovala „nedaňové a kapitálové příjmy a převáděla nevyčerpané prostředky na položky, které nečerpá nebo s jejichž čerpáním ani nepočítá“. Na podobné nedostatky upozornilo ministerstvo financí už v roce 2018.

„Vnitřní kontrolní systém GIBS nefungoval zcela správně, neboť neodhalil tyto opakované nedostatky. Navíc se ukázalo, že nápravná opatření, která měla chyby odstranit, nemají dostatečný efekt,“ konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme