Janeček se kvůli volbám znovu obrátil na Ústavní soud. Svoji stížnost chce dotáhnout až do Štrasburku

Podnikatel Karel Janeček se znovu obrátil na Ústavní soud (ÚS) v souvislosti s letošní volbou prezidenta republiky, kterou vyhrál Petr Pavel. Janeček chtěl sám kandidovat, vnitro jej ale kvůli nedostatku platných podpůrných podpisů do volebního klání nepustil. Podnět k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) podal i po volbách, ale neuspěl, a právě proti stručnému usnesení NSS směřuje další ústavní stížnost. Janeček ji podal začátkem dubna.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení prezidentské kampaně Karla Janečka

Zahájení prezidentské kampaně Karla Janečka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Záznam o stížnosti se objevil v přehledu plenárních věcí na webu ÚS v pondělí. Janeček už dříve uvedl, že výsledek voleb nezpochybňuje, ale kvůli budoucnosti se chce obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Potřebuje kvůli tomu vyčerpat vnitrostátní opravné prostředky.

Soudcem zpravodajem se podle rozvrhu práce stal Pavel Šámal. Vzhledem k tomu, že jde o volební problematiku, bude rozhodovat celé plénum, tedy sbor všech soudců ÚS.

Janeček se domnívá, že vnitro chybovalo, když mu kandidaturu neumožnilo. Hrubě to prý ovlivnilo výsledek voleb. Poukazoval také na nerovnost mezi kandidáty s podporou poslanců či senátorů, a kandidáty občanskými, kteří potřebují získat nejméně 50 000 platných podpisů.

Janeček u české justice se stížností na průběh voleb neuspěl. Chce se obrátit na soud ve Štrasburku

Číst článek

Po volbách kvůli tomu Janeček zpochybnil zvolení Pavla prezidentem, ale NSS už se jeho argumenty podruhé nezabýval, protože je vypořádal už před volbami, ve specifickém typu řízení, kde soud přezkoumává registrace kandidátních listin.

„Navrhovatel nemůže v řízení o vyslovení neplatnosti volby prezidenta úspěšně uplatnit argumentaci ohledně svého ‚nevpuštění‘ do prezidentské volby,“ stálo ve stručném usnesení NSS.

Janeček poté v únoru řekl, že se chce obrátit do Štrasburku a věří, že tam uspěje. Výsledek lednových voleb hlavy státu a zvolení Pavla ale prý respektuje, jde mu o spravedlnost a příští volby.

Nedostatek podpisů

Podnikatel a matematik loni vnitru předložil na podporu své kandidatury přes 73 000 podpisů. Úřad při kontrole část vyřadil, a Janeček tak spadl pod zákonem stanovenou hranici 50 000 podpisů, vyžadovaných pro takzvané občanské kandidáty na prezidenta.

Rozhodnutí napadl u NSS, který sice některé podpisy vrátil do hry, i tak ale Janeček stanovenou hranici těsně nezdolal – na rozdíl od podnikatele Karla Diviše, kterému soud kandidaturu nakonec za podobných okolností umožnil. Janeček před volbami neuspěl ani u ÚS, což jej prý šokovalo.

Voleb prezidenta se nakonec účastnilo devět kandidátů, ve druhém kole s výrazným náskokem porazil bývalý představitel armády a NATO Pavel expremiéra a předsedu ANO Andreje Babiše.                                                              

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme