Karvinsko hyzdí kilometry nadzemního potrubí, jde o pozůstatek po těžbě. Postupně by mělo začít mizet

Na Karvinsku se blíží konec těžby uhlí v posledním dole a chystá se i proměna okolní krajiny. Nejde jenom o postupnou obnovu míst zasažených těžbou, zmizet by měla z velké části i hustá síť potrubí spojená právě s provozem šachet. Karvinsko je v tomto směru výjimečné. Desítky kilometrů potrubí vedou nad zemí i kvůli poddolování.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina Karvinska je plná nejrůznějších trubek – většinou šlo o potrubí vedoucích vodu z vypírání uhlí do kalových rybníků.

Krajina Karvinska je plná nejrůznějších trubek – většinou šlo o potrubí vedoucí vodu z vypírání uhlí do kalových rybníků | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Potrubní labyrint je tady v okolí Karviné už tak dlouho, že si to bez něj hlavně starousedlíci už neumí ani představit. Mnohým ale přece jenom vadí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Knitla

Klikaté potrubí vede kolem cyklostezek a zahrad, lemuje řeku, narazíte na něj i tam, kde vyrostl nový les.

„Končí těžba, musí skončit i změť potrubí, aspoň části, podle toho, jak se podaří dál využívat areály zavřených šachet,“ říká Josef Lazárek ze státního podniku Diamo. Konkrétní plán odstraňování zatím není.

„Musí nutně nastat redukce těch různých teplovodních a vodovodních řadů, pokud nebudou využívány v nově vznikajících provozech nebo výrobnách v těchto areálech,“ dodává.

Problém není jenom se starými trubkami, ale i s těmi novějšími. Hlavně v místech poznamenaných těžbou se nad tím asi moc nepřemýšlelo, popisuje vlastní zkušenosti Petr Bindač. Věnuje se hlavně historii původního zaniklého města Karviná.

Co bude s vodou z karvinských dolů, až skončí těžba? Je jí tolik, že by mohla zatopit všechny šachty

Číst článek

„Asi nejvíce mne na tom mrzí, že jdou krajinou zcela nevhodně tak, že leckdy křižují původní cesty s krásnými alejemi, které tam jsou. To si myslím, že zbytečně dál jizví krajinu, která by mohla být i hezčí, kdybychom chtěli,“ míní Bindač.

Přesto ale míst bez trubek podle Diama postupně přibývá. Třeba u obce Doubrava. „Tam už je úplně jiné prostředí a jsou tam i stabilizovány důlní vlivy na povrch. To už je opravdu ve velké stabilitě,“ ujišťuje Lazárek.

Přesto ale typický obraz krajiny v okolí Karviné i s mizejícím a zase se vynořujícím potrubím zřejmě přetrvá mnohem déle než šachty samotné. Poslední důl bude v provozu do konce roku 2025.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme