‚Možná jsem sehrál roli pošťáčka‘. Kolovratník z ANO se podle Kremlíka přimlouval za miliardovou zakázku

Podle zjištění serveru Seznam Zprávy přinesl poslanec za ANO Martin Kolovratník na ministerstvo dopravy nabídku soukromé firmy na vybudování optického vedení. Exministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík od něj podle svého tvrzení obdržel složku s přichystaným povolením, kde chyběl jen ministrův podpis. Prosazovaná firma přitom sídlí na virtuální adrese a nelze ji kontaktovat. V případu týkajícího se budování optického vedení figurují i jména dalších politiků.

Praha (Aktualizováno: 16:12 17. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Martin Kolovratník (ANO)

Poslanec Martin Kolovratník (ANO) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

V polovině července minulého roku obdržel ministr dopravy Kremlík složku od šéfa Správy železnic (tehdy SŽDC – pozn. red.) Jiřího Svobody. Obsahovala smlouvy a dokumenty, které by umožnily soukromé společnosti Batesys One vybudovat a provozovat optickou síť podél železničních cest.

Se stejnou věcí jej na začátku září navštívil i poslanec za ANO Martin Kolovratník. „Přišel se zeptat na zakázku, odkazoval na jednoho z jednatelů Batesysu. Měl dokonce stejnou složku se smlouvami. Vnímal jsem to jako lobbing,“ popsal Kremlík pro server SeznamZprávy.

Slučování ministerstev není na pořadu dne, ubezpečuje Kolovratník z hnutí ANO

Číst článek

Soukromá společnost chtěla vybudovat na vlastní náklady podél 4,5 až 9 tisíc kilometrů železničních tratí dvě vysokorychlostní a vysokokapacitní sítě optického vedení. Jednu pro sebe, druhou by nabídla k odkoupení státu za cenu průměru posudků dvou soudních znalců.

Kremlík odmítl 

Složka obsahovala dva bianko dopisy, podle kterých Kremlík souhlasí a povoluje výjimku z výběrového řízení. „Na to si moc dobře vzpomínám. V životě jsem neviděl, že by někdo přinesl dokument 'mnou' napsaný, že ho mám podepsat,“ vyjádřil se Kremlík. Jeden z obdržených dopisů je psán jménem ředitele Svobody, druhý jako odpověď ministra Kremlíka. Svoboda na rozdíl od Kremlíka popírá, že by složku osobně předal. Podle Kremlíka se na povolení projektu neshodli.

Ve věci zakázky se angažoval také další poslanec za ANO Pavel Pustějovský. Podle Kolovratníka mu domluvil přímo v Poslanecké sněmovně schůzku s Batesysem. „Pavel za mnou přišel a říkal: Hele, chci tě požádat, jestli by ses nesešel s jedním člověkem. Za sebe říkám, že ho znám, že to není neznámá osoba a věřím mu,“ sdělil serveru Kolovratník.

Žádná kancelář ani webové stránky

Firma Batesys One sídlí na virtuální adrese v administrativní budově v Praze 4, ale bez skutečné kanceláře. Zároveň neprovozuje internetové stránky a nelze na ni dohledat kontakt. Předmětem podnikání je pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Kremlík odchází bez výpovědní lhůty. Ministerstvo dopravy přehodnotilo svůj postoj

Číst článek

Stejně anonymní je také společnost Geortess One, které Batesys One patří. Dostupným údajem z veřejných zdrojů je jméno ředitele společnosti. Zdeněk Čadek figuruje kromě společnosti Geortess One také jako jednatel několika dalších společností se sídlem na Kypru.

Na dotaz ohledně angažmá v pochybné zakázce se hájil Kolovratník tím, že možná sehrál roli „pošťáčka“. „Není mým úkolem dělat detektivní kancelář a lustrovat každého, kdo ke mně přijde,“ řekl serveru k pochybnostem kolem firmy Batesys One.

Odpoledne vydal poslanec Kolovratník na sociální síti prohlášení, v němž odmítá, že by za společnost lobboval. „To není pravda. Konal jsem správně a otevřeně,“ napsal Kolovratník a popsal svoji verzi událostí. „V druhé polovině srpna jsem byl osloven obchodním zástupcem firmy Batesys panem Zdeňkem Čadkem. S tím, že společnost by ráda nabídla Správě železnic spolupráci v oblasti výstavby optických sítí - jakousi obdobu PPP projektu. V obecné rovině mě nápad zaujal, tato forma spolupráce mezi státem a soukromým sektorem může být oboustranně výhodná. Právě proto, že se však jednalo o potencionálně velkou zakázku s možným strategickým dopadem, jsem sdělil, že toto musí posoudit ministr dopravy, případně vláda.“

Kolovratník potvrdil, že nabídku firmy ministru Kremlíkovi přinesl. „Nepřenášel jsem žádné složky nebo šanony, pouze standardní papírové desky s popisem obchodní nabídky. Tím celá věc skončila a vícekrát jsme o ní nemluvili. To je vše. Každý přeci ví, že ‚lobbing‘ vypadá jinak,“ hájí se Kolovratník.

Kremlík oslovuje BIS

Kremlík se ohledně jednání s Batesysem obrátil i na Bezpečnostní informační službu (BIS). Od ní obdržel jako jeden z adresátů sepsanou zprávu i premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí ale, že firmu nezná. „Na základě vašeho dotazu mě ministr Havlíček informoval, že Správa železnic spolupráci s firmou minulý rok písemně odmítla,“ sdělil Seznam Zprávám. Podle mluvčího BIS Ladislava Štichy tajná služba jedná podle zákona.

Batesys oslovil i státní firmy Mera a Čepro. „Přišli za námi z ulice, myslím, že nás oslovili dopisem,“ sdělil Seznamu ředitel Čepra Jan Duspěva. „My jsme se ale do fáze projektu nikdy nedostali, neprošlo to našimi bezpečnostními standardy,“ říká dál. Podle Duspěvy se o neznámou firmu zajímali i někteří politici.

Konkrétně poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), který se odmítl k věci vyjadřovat. Se státní firmou Meru podepsal Batesys dohodu o mlčenlivosti ohledně vybudování optické sítě podél ropovodů. Tím vzájemná spolupráce podle Mera skončila.

mis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme