Česko má za úterý 15 672 případů covidu, nejvíc od 6. ledna. Reprodukční číslo zůstává 1,18

Laboratoře v Česku odhalily v úterý 15 672 nových případů koronaviru, což je nejvíce od 6. ledna, kdy jich bylo rekordních 17 764. Úterní výsledek je šestým nejvyšším denním nárůstem za celou dobu epidemie. Hospitalizovaných oproti pondělí mírně ubylo, ale pacientů ve vážném stavu je dál téměř 1400. Reprodukční číslo kleslo jen o tisíciny, zůstává na 1,18. Vláda má jednat o testování na covid-19 ve firmách či o plánu na návrat dětí do škol.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:06 24. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování

Lidé v Česku dál mohu podstoupit antigenní testy zdarma (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podobně jako počet nově potvrzených případů nákazy vzrostl v úterý také podíl nově nakažených na celkovém počtu provedených testů. Dosáhl zhruba 40,4 procenta, což je nejvíce od 9. ledna. Provedeno bylo přes 39 tisíc PCR testů na koronavirus a téměř 48 tisíc antigenních testů.

Dvě chirurgické roušky přes sebe nedávají smysl, tvrdí experti. Podle ministerstva jde o dočasnou alternativu

Číst článek

Aktuálně nemocí v zemi trpí přes 127 tisíc lidí. Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, v úterý klesl ve srovnání s pondělkem zhruba o 170 na 6817. Množství pacientů ve vážném stavu ale naopak mírně stouplo z pondělních 1385 na 1389.

Už v pondělí se počet vážně nemocných dostal na nejvyšší úroveň od začátku epidemie. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají.

V Česku v posledních týdnech vytrvale klesají počty volných lůžek v nemocnicích. Zatímco na začátku února bylo volných asi 760 lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče, ke středečnímu ránu už bylo volných lůžek jen 590. To je pouze 14 procent z celkových kapacit míst na ARO a JIP v zemi.

Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží absolutnímu vyčerpání.

Pokud budete čelit kapacitní krizi, zastavte veškerou neakutní péči, vyzývá Blatný hejtmany a nemocnice

Číst článek

U lůžek s umělou plicní ventilací je podle údajů ministerstva volná méně než třetina a u standardních lůžek s kyslíkem asi čtvrtina z celkového počtu.

Od 1. března loňského roku, kdy byli v Česku zaznamenáni první lidé nakažení koronavirem, bylo potvrzeno 1,18 milionu případů covidu-19. Zemřelo již celkem 19 682 lidí s covidem-19. V posledních dnech se denní počty úmrtí dostaly až na hodnoty kolem 150 a 160. Na začátku února bylo zemřelých kolem 130 denně. Vyléčených je 1,037 milionu.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Od té doby bylo k úternímu večeru podáno podle dat ministerstva skoro 582 tisíc dávek vakcín a přibližně 221 tisíc lidí už dostalo obě potřebné dávky. V úterý bylo podáno 16 663 dávek, což je podobné množství jako předchozí úterý.

Vláda na dopoledním mimořádném zasedání řeší testování ve firmách. Stát je připraven prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění hradit až čtyři testy na zaměstnance za měsíc. Opoziční strany na úterním jednání s vládou žádaly, aby hrazených testů bylo více.

Kabinet se má vrátit i k dalším koronavirovým opatřením včetně plánu na částečný návrat dětí do škol na počátku března. Původně to mělo být od 1. března, v úterý ministr školství Robert Plaga (za ANO) oznámil, že se tak může stát nejdříve 3. března. Podmínkou je distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona, řekl v pondělí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Sejde se také Ústřední krizový štáb, který bude jednat o pomoc německých nemocnic s českými pacienty a aktuálním vývoji epidemie.

Měnící se skóre PES

Rizikové skóre protiepidemického systému je ke středě na 75 bodech, tedy těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Úterní data ministerstvo zdravotnictví opět revidovalo, podle nich byl index v předchozích šesti dnech na 80 bodech. Za poklesem o pět bodů je snížení podílu hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, pod 45 procent.

Jak se laikům pracuje s antigenními sadami? Porovnali jsme je, odběr zvládnou i samy děti

Číst článek

Ministerstvo zpětně upravuje hodnotu skóre PES od minulé středy takřka každý den. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je zřejmě důvodem dohlašování části testů, a hlavně počtu hospitalizací.

Protiepidemický systém (PES) představilo ministerstvo v polovině loňského listopadu.

Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle bodového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Na každý stupeň rizika jsou navázána konkrétní opatření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale na konci ledna řekl, že index PES už není pro určování opatření relevantní. A hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.

Matematička Lenka Přibylová, která stojí za indexem rizika v jádru protiepidemického systému, serveru iROZHLAS.cz minulý týden řekla, že výpočet indexu potřebuje zkalibrovat po nástupu nakažlivější britské mutace s vyšším reprodukčním číslem.

„Potřebovali bychom stupňům čtyři a pět vrátit jejich původní sílu, a nejen to, ještě doplnit i šestý stupeň,“ uvedla. Ministerstvo zdravotnictví se k tomu ale podle ní nechystá. „Index rizika nám říká, že situace je velice vážná. Startujeme čtvrtou vlnu z plných nemocnic,“ dodala.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme