Lidé nebudou muset od 25. května venku nosit roušky. Nutné zůstávají dvoumetrové rozestupy

Lidé budou moci od 25. května chodit venku bez roušky, schválila vláda. Musí ale udržovat dvoumetrové rozestupy. „Rodiny roušky mít nemusí,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kabinet schválil také další výjimky v nošení roušek, a to například u logopedů nebo ve školství.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:09 11. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Odebírání vzorku krve kvůli rychlotestu na koronavirus. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Povinnost nosit roušky zůstává pro vnitřní prostory, prostředky veřejné dopravy, taxislužby a dále pro vnější prostory v případě, že se alespoň dvě osoby nacházejí ve vzdálenosti bližší než dvou metrů. Netýká se to členů domácnosti. „Řešíme v tomto přechodném kroku situace, kdy lidé jsou osamoceni někde na procházce, není nikdo v blízké vzdálenosti kolem nich. V takových případech nebudou muset nosit roušku, v ostatních ano,“ řekl Vojtěch.

Česko hlásí za pondělí jednu oběť s koronavirem. Lidé odloží 25. května venku roušky

Číst článek

Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo zavedeno 19. března. Použít je možné třeba roušku, respirátor, ústenku, ale také šálu nebo šátek, který brání šíření kapének od nositele, před případnou nákazou ho ale neochrání. Výjimku v nošení mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

Od úterý 12. května pak ministerstvo přidává do opatření výjimku pro účastníky přijímacích řízení a členů zkušebních institucí na školách, a také u účastníků státních zkoušek na vysokých školách při dodržení rozestupů nejméně 1,5 metru a maximálně 15 osobách v místnosti. Výjimku ministerstvo přidalo také pro pacienty a zdravotnické pracovníky, kteří nebudou muset mít roušku po dobu nezbytně nutnou při poskytování péče. Týká se to například logopedů.

Text pokračuje pod online reportáží.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula doplnil, že do budoucna vláda uvažuje o dalším rozvolnění povinnosti u specifických profesí v prostoru, kde je zvýšená teplota. „Totéž se týká nějakých specifických zdravotních indikací,“ uvedl.

Co se týče povinnosti nosit roušku ve vnitřních prostorách, podle Vojtěcha by opatření mělo trvat ještě nějaký čas. „To jsou skutečně rizikové provozy, kde se setkává velký počet lidí nablízko,“ řekl ministr v souvislosti s MHD nebo obchody.

Epidemie v Česku

Návrhy na další uvolnění nařízení přícházejí poté, co denní přírůstek případů koronaviru se desátým dnem drží pod stovkou. V neděli přibylo 28 případů, v pondělí následně 34. Od vypuknutí epidemie se tak v Česku nakazilo 8157. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za prodloužený víkend laboratoře odhalily 92 případů nákazy, což bylo o sedm méně než předchozí víkend.

PŘEHLEDNĚ: Školy, obchodní centra. Co se v pondělí otevírá, a jaká opatření budou naopak platit dál

Číst článek

Nakažených zůstává mezi testovanými na covid-19 méně než procento, v neděli podíl stoupl na 0,73 procenta ze sobotních 0,48 procenta. Počet testů byl ale nízký, jak bývá o víkendu obvyklé, laboratoře jich provedly 3850.

Od vypuknutí epidemie zemřelo 281 pacientů s nemocí covid-19, vyléčených je 4695 lidí. V neděli přibyli dva mrtví s covidem-19, k pondělnímu podvečeru se další úmrtí neobjevilo. Počet vyléčených lidí se v pondělí zvýšil o 221 na 4695. Aktuálně je v Česku 3181 nemocných.

Postupně také ubývá lidí, kteří jsou kvůli nemoci v nemocnici. V pondělí ráno bylo hospitalizovaných 233 lidí, z toho 42 bylo ve vážném stavu. Od neděle se počet hospitalizovaných snížil o šest.

Případů nemoci covid-19 je nejvíc v Praze, po 17.00 to bylo 1847. Podle počtu druhý Moravskoslezský kraj eviduje 1149 nakažených. Nejméně případů onemocnění covidem-19 je na Vysočině a v Jihočeském kraji, kde se drží pod 180, méně než 200 jich je v Libereckém a Královéhradeckém kraji. V přepočtu na 100 000 obyvatel je nejméně infikovaných lidí v jižních Čechách (27,93) a nejvíce v Karlovarském kraji (145,96). Zemřelých s koronavirem má nejvíc Praha, eviduje 93 úmrtí. Moravskoslezský kraj je se 44 mrtvými na druhém místě. Jedinou oběť uvádí Zlínský kraj.

Pomohou v boji proti koronaviru betaglukany? ‚Všelék to není,‘ tvrdí Čech, který je v USA zkoumá

Číst článek

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je nejméně infikovaných lidí v jižních Čechách (27,93) a nejvíce v Karlovarském kraji (144,61). Zemřelých s koronavirem má nejvíc Praha, eviduje 93 úmrtí. Moravskoslezský kraj je se 43 mrtvými na druhém místě. Jedinou oběť uvádí Zlínský kraj.

První tři případy koronaviru v Česku byly odhaleny 1. března, první úmrtí je z 22. března. Díky zlepšování situace v posledních týdnech vláda postupně ruší omezení zavedená v březnu. Dnes se po dvouměsíční přestávce otevřely venkovní zahrádky restaurací, obchodní centra i třeba kadeřnictví. Další vlna uvolnění opatření by měla následovat za dva týdny. Nouzový stav pravděpodobně skončí v neděli 17. května. Povinnost nosit roušky stále platí, o zmírnění podmínek dnes debatuje vláda.

V pondělí se mohou po dvouměsíční přestávce znovu otevřít obchodní centra, venkovní zahrádky restaurací, ale také kadeřnictví. Další vlna uvolnění opatření by měla následovat za dva týdny. Nouzový stav pravděpodobně skončí v neděli 17. května. Povinnost nosit roušky stále platí, o zmírnění podmínek v pondělí bude debatovat vláda.

ako, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme