V Kosoříně skončila likvidace drůbeže nakažené ptačí chřipkou. Chovatelé usmrtili asi 73 tisíc zvířat

V Kosoříně na Orlickoústecku skončilo utrácení drůbeže, která byla nakažená ptačí chřipkou. V deseti halách bylo okolo 73 000 slepic a kohoutů. Jejich likvidace začala ve čtvrtek. V sobotu podvečer to řekl Radek Axmann z krajské veterinární správy. Jednalo se o první letošní ohnisko nákazy v republice, druhé se týdnu objevilo v Skleném na Svitavsku. Obě chovné haly patří firmě Mach Drůbež.

Kosořín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve velkochovu firmy Mach Drůbež v Kosoříně na Orlickoústecku, kde se objevila ptačí chřipka, začalo utrácení drůbeže, 1. února 2024

V deseti halách bylo okolo 73 000 slepic a kohoutů (ilustrační foto) | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Drůbež hasiči usmrcovali pomocí oxidu uhličitého. Utěsnili haly a napustili je plynem. Uhynulá zvířata zaměstnanci firmy vynášeli z hal a nakládali k odvozu. Usmrcená drůbež následně putovala do asanačního podniku v 40 kilometrů vzdáleném Žichlínku.

„Komplikace při likvidaci nenastaly, jen takové běžné provozní. Při každé situaci se objeví technické překážky, ale takové, které jsou zdolatelné,“ řekl Axmann.

Ptačí chřipka se přenesla i na kočky, zjistili polští veterináři. Nákaza člověka podle nich nehrozí

Číst článek

Například v pátek hasičům způsobilo komplikace to, že haly jsou staré a jedna netěsnila. Použili dron, aby našli místo, kudy oxid uhličitý unikal. „Poslali jsem tam vystrojenou skupinu, aby místo utěsnili, pak už šlo všechno hladce,“ uvedl mluvčí hasičů Jakub Mačát.

V Kosoříně je deset hal. Byl v nich rodičovský chov masného typu, kohouti a slepice produkující násadová vejce, z nichž se líhnou brojleři. Zlikvidovat se musela i vejce. V Kosoříně se ptačí chřipka už objevila, a to v roce 2007.

Stejná práce hasiče čeká ve Skleném na Svitavsku, kde je potřeba utratit 20 200 slepic a kohoutů, což jim patrně potrvá do úterního večera.

Francouzští zemědělci blokovali velkoobchod s potravinami a vnikli do skladu. Policie jich zatkla 79

Číst článek

„Během neděle se budeme stěhovat do Skleného, abychom v pondělí ráno začít. Plán je začít od 9.00, všechno bude záviset na dodávce plynu a podobně,“ řekl Mačát.

Po likvidaci drůbeže následují další opatření. Podestýlka a vnitřek objektů se kropí dezinfekčním roztokem, který působí 24 hodin.

Následně se může vše vyklidit a omýt. Závěrečná dezinfekce následuje po týdnu, poté je hospodářství 30 dnů bez zvířat. Teprve potom může firma chov obnovit. Společnost předpokládá, že to bude někdy v květnu.

Další pokyny veterinární správy musí dodržovat i chovatelé v tříkilometrovém ochranném pásmu a desetikilometrovém pásmu dozoru. Jsou tam omezené přesuny drůbeže, provádějí se soupisy chovů drůbeže a je zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme