Za nevykácené kůrovcové souše hrozí pokuty. Ačkoliv se cena dřeva zvedla, mrtvé stromy zůstávají v lesích

Až stovky drobných majitelů lesů na Vysočině stále nevytěžily ze svých porostů takzvané kůrovcové souše. Jde především o mrtvé smrky zničené náletem lýkožrouta v minulých letech. Do konce roku 2022 je mohli majitelé nechat stát, aby měli čas na likvidaci čerstvě napadených stromů, od letošního ledna už ale znovu platí nařízení ministerstva zemědělství je bez prodlení vykácet.

Třebíč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovcem napadený smrkový les na Dačicku

Kůrovcem napadený smrkový les na Dačicku | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

„Může to být problém v terénu,“ vysvětluje předseda Sdružení vlastníků lesů Jiří Svoboda, proč těžba ne vždy pokračuje tak, jak by podle nařízení ministerstva měla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do konce loňského roku mohli majitelé lesů takzvané kůrovcové souše nechat stát, to už ale neplatí

„Někde jsou to podmáčené neúnosné terény, nebo naopak strmé skalnaté svahy, kde je problém se pohybovat a kde se musí na to najímat speciální technika, třeba lanovky,“ říká.

Souše byly do konce minulého roku vyjmuty z povinné těžby. Od ledna už ale mají vlastníci lesů znovu povinnost je bez odkladů odstraňovat. To se ale podle Svobody daří jen částečně.

„Přitom když se podíváte po krajině tady v okolí Přibyslavi, tak vidíte souší minimum. Hlavně tomu přispělo loni zlepšení odbytové situace. To znamená, že i nekvalitní suché dříví se dalo prodat za docela zajímavé peníze,“ přiznává Svoboda.

Hlavně bezpečnost

Podle dat v kůrovcové mapě zveřejněné Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů klesla rozloha souší od loňského září do letošního června ze 13 tisíc hektarů na devět. 

Stáhnout polámané dříví z kopců je potřeba dřív, než se do něj pustí kůrovec. Kočích s koňmi je ale málo

Číst článek

Přesto v lesích na Vysočině dál zůstávají. Například třebíčský městský úřad aktuálně vydal výzvu vlastníkům, aby je neprodleně odstranili. Podle mluvčí úřadu Irini Martakidisové jde jen na Třebíčsku o stovky zejména takzvaných drobných majitelů. 

„Brouk už ve starých stromech není, takže to není riziko, co se týká ochrany lesa. Ale souše představují bezpečnostní riziko,“ říká.

Za nesplnění povinnosti přitom hrozí vlastníkům vysoké sankce, upozorňuje tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„Orgán státní správy lesů může uložit opatření, při jehož nesplnění může uložit fyzické osobě pokutu za přestupek. A to až do výše 100 tisíc korun,“ říká Bílý.

Důvodem je hlavně bezpečnost osob a majetku, a to zejména v dosahu staveb, cest a turistických stezek. Samotné postihy mají prostřednictvím státní správy lesů řešit obce s rozšířenou působností.

Monika Babulicová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme