Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Čím dál tím liberálnější.
STAN se pod vedením šéfa Rakušana ukotvili na mapě české politiky

Praha | Jakub Grim |

Čtěte celý článek

Zatímco třeba hnutí ANO se posouvá ke konzervativnějším hodnotám, STAN míří opačným směrem. Dříve převážně regionální hnutí sdružující jednotlivé starosty se stalo stranou s celorepublikovými tématy, kterou předseda Vít Rakušan nasměroval do liberálnějších a jasně proevropských vod české politiky. Přes mírné odchylky s tímto směřováním politici Starostů a nezávislých souzní.

„Řadu věcí, které byly možná jen tušené nebo nevyřčené, jsme si jasně formulovali, a to i navenek. Vždycky jsme se deklarovali jako středo-pravé liberální proevropské hnutí,“ říká dnešní vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan. Podle něj STAN už jasně překonal dřívější nálepky, že jde o ideologicky neukotvené sdružení.

Catch-all, konzervativní, či snad liberální? Ani politici ANO se na směřování neshodnou

Číst článek

Do jaké míry s ním souhlasí jeho spolustraníci, ukazuje anketa webu iROZHLAS.cz, ve které redakce oslovila poslance, senátory, ministry, europoslance, hejtmany a členy předsednictva STAN.

Jde o třetí velkou analýzu sněmovních stran. Pro připomenutí: v červnu server iROZHLAS.cz popsal přesun hnutí ANO do konzervativnějších vod, v červenci poté ideologické směřování ODS. STAN je s 33 poslanci třetí největší sněmovní strana a od dubna 2019 ji vede právě Rakušan. 

„Svým chováním ve vládě i komunikací navenek jsme se jasně definovali jako hnutí, které chce zachovat stávající rovnováhu mezi osobní odpovědností za vlastní osud a rozumně nastavenou míru sociálního státu. A které je konzistentní v lidskoprávních otázkách, jak se v poslední době ukázalo na našich postojích, jako jsou ochrana oznamovatelů, ochrana před domácím násilím, rovná práva menšin, přístup k Istanbulské úmluvě apod.“

Vít Rakušan (předseda STAN, vicepremiér)

S tím, že Rakušan posunul STAN do liberálnějších vod, souhlasí klíčový člen vedení a možný lídr eurokandidátky Jan Farský. „Vítek Rakušan je hodně liberální, a tím pádem je i ta liberálnost víc vidět,“ popsal.

„Oproti Petru Gazdíkovi je Vít Rakušan liberálnějším politikem, lze s ním ale souhlasit v tom, že hlavním rysem je právě ujasňování až téměř vybroušení místa v politickém spektru, ve kterém se STAN nachází,“ doplňuje Aleš Michal z Institutu politologických studií FSV UK.

Předseda STAN Vít Rakušan | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK
Předseda STAN Vít Rakušan | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Liberalismus partaje vidí politolog ve dvou rovinách – ekonomické a lidskoprávní. Důraz na nízké daně a efektivní stát vychází z regionální základy STAN, zatímco posun na celostátní úroveň ukázal lidskoprávní důraz.

Istanbulská úmluva ve Sněmovně narazí. Proti se staví většina ANO, ODS, SPD i lidovců

Číst článek

Právě snahou o prosazení hodnotových témat, jako je manželství pro všechny nebo Istanbulská úmluva o potírání násilí – často i proti konzervativním kolegům z vlády – se ze STAN stal nejsilnější hlas liberálních témat ve Sněmovně.

Rakušan vede STAN už čtyři a půl roku a za tu dobu jej provedl největšími volebními úspěchy i temným obdobím, kdy jim po kauze Dozimetr spadly preference až pod pětiprocentní hranici.

V poslední době se STAN vyhoupli zpět nad ni a pohybují se v intervalu 5,5–8% podpory.

Na otázky týkající se názorového posunu STAN, ideologického zařazení v kategoriích pravice/levice a konzervativní/liberální či na to, koho vnímají za nejpřirozenějšího politického partnera, odpověděla většina ze šesti desítek oslovených politiků.

Politický kompas

Ohledně pozice STAN na pomyslném kompasu české politiky panuje ve straně velká shoda. Drtivá většina oslovených se shoduje na středovém či středo-pravicovém a liberálním směřování. Část se považuje přímo za pravičáky.

„STAN i SLK vnímám jako středně-pravicovou stranu, jednoznačně liberální. To odpovídá i mým osobním postojům, jsem liberál a spíše pravičák :)“

Jarmila Levko (poslankyně STAN, členka SLK)

Například poslanci Michaela Opltová, Pavla Pivoňka Vaňková, Michael Rataj nebo Ondřej Lochman a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková přidali při ideologickém vymezení i důraz na sociální otázky.

„STAN považuji středové hnutí. Z hlediska hodnot liberální, z hlediska rozpočtu středové a mírně pravicové. Ovšem se sociální citlivostí, neb každý starosta ví, že když nepomáháte těm sociálně nejslabším, tak pouze vynaložíte veřejné peníze na prevenci i restrikci.“

Ondřej Lochman (poslanec STAN)

Poslanec Martin Exner zmínil také ekologický akcent a místopředseda strany a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Pavel Čížek zdůraznil svou osobní ambici – a to posunout STAN ještě více vstříc zeleným tématům.

„Středově liberální postoje. Mou osobní ambicí je posunout STAN výrazně k politice odpovědnosti vůči změnám klimatu a klesající biodiverzitě. STAN by měl přicházet s praktickými projekty na přizpůsobení se, odolnost vůči klimatické změně.“

Pavel Čížek (místopředseda STAN, náměstek hejtmana Plzeňského kraje)

I mezi jinak liberálním poslaneckým klubem STAN se najdou i konzervativněji smýšlející poslanci. Například Jiří Hájek, v mnoha otázkách je to stále i Petr Gazdík.

„STAN vidím uprostřed vpravo, jako liberální a evropsky orientované hnutí. Já osobně jsem více konzervativní a pravicový.“

Jiří Hájek (poslanec STAN)

Tradicionalisté Libereckého kraje

STAN/SLK jako CDU/CSU

„Jedná se o partnerské hnutí, se kterým dlouhodobě spolupracujeme zejména na celostátní úrovni. Zástupce SLK je zároveň také členem předsednictva hnutí STAN. Provozní náležitosti, včetně financí, jsou ale oddělené,“ popsala mluvčí STAN Sára Beránková.

Jedná se tak o fungování na principu německé aliance křesťanských demokratů CDU a křesťanských sociálů CSU. Zatímco CDU kandiduje ve všech spolkových zemích kromě Bavorska, CSU pouze v Bavorsku. Navíc je podobně jako SLK spíše konzervativnější.

„Beru je jako součást STAN. Liberec má SLK a STAN tam de facto nemá svou organizaci, nesoutěžíme tam,“ popsal vůbec první předseda SLK Jan Farský, který v roce 2017 přestoupil do STAN.

Pokud lze u Starostů hledat rozpory, tak jde podle politologa Aleše Michala nikoliv o názorové třenice, ale spíše regionální.

„STAN prakticky funguje jako volné sdružení regionálních poboček, u nichž je ale na rozdíl od ostatních stran sepětí s regionem v mnoha ohledech definiční. Vidět to lze například na prakticky autonomní pozici Starostů pro Liberecký kraj (SLK), která se soudě dle výroků jejích představitelů ani nepovažuje za součást hnutí,“ upozorňuje.

Konzervativnější nebo tradicionalističtější názory a postoje zástupců SLK lze vysledovat i z odpovědí pro iROZHLAS.cz.

Podle senátora Michaela Canova je současný STAN levicový a liberální, zatímco on sám sebe vnímá jako pravicového konzervativce.

„Členem STAN jsem nikdy nebyl, nejsem a nikdy nebudu, proto budou mé následující vyjádření jen pohledem zvenčí. Po nástupu Víta Rakušana do čela STAN se tento subjekt (respektive jeho vedení) bohužel velmi posunul doleva (původně pravostředový subjekt) a do liberálna (původně konzervativně-liberální subjekt).“

Michael Canov (senátor SLK)

Dlouholetý hejtman Libereckého kraje a zřejmě nejvýraznější politik SLK Martin Půta zdůraznil v odpovědích klíčový decentralizační zájem, který pojí konzervativce i liberály uvnitř partaje. „Nenecháváme se ovlivňovat ideologiemi. Jsme strana, která hájí zájmy venkova a lidí, kteří v něm žijí,“ popsal.

„Starostové a nezávislí jsou jediná strana, která není přirozeně centralistická a hájí zájmy venkova a lidí, kteří tam žijí. Naši členové jsou jak liberálové, tak konzervativci v rozumné vzdálenosti od politického středu.“

Martin Půta (hejtman Libereckého kraje, předseda SLK)

Regionální spory se podle politologa Michala objevily na mimořádném sněmu v létě 2022. „Vnitřní pnutí potenciálně může vést k tomu, že se některé regiony v rámci STAN budou pokoušet vystupovat ještě autonomněji,“ předpokládá.

Stranické vedení naopak vyzdvihuje jednotu, nový 1. místopředseda STAN Lukáš Vlček dostal po zmíněném sněmu za úkol mimo jiné zlepšit komunikaci uvnitř partaje a stmelit ji.

Petra Pecková a Martin Půta během zahájení předvolební kampaně | Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA | Zdroj: Profimedia
Petra Pecková a Martin Půta během zahájení předvolební kampaně | Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Směr STAN

S tezí předsedy Rakušana, že se Starostové vlastně nijak ideologicky neposunuli a vždy šlo o dnešní liberální středo-pravicové proevropské hnutí, souhlasí většina oslovených. Senátor Canov je tak se svým pohledem v menšině.

„Do hnutí STAN jsem vstoupil v roce 2010, takže mohu srovnávat na delším horizontu. Spíše než ideologický posun vnímám vývoj hnutí z politického subjektu koncentrovaného na komunální, resp. krajskou politiku bez ideologického zabarvení v parlamentní politický subjekt s celostátním záběrem.“

Michael Rataj (poslanec STAN)

Na příkladu odpovědí Barbory Urbanové, jedné z nejviditelnějších poslankyň STAN, lze ilustrovat hlavní posun, který partaj v posledních letech prodělala. „Vyjasnili jsme si věci a udělali jsme hodně mravenčí práce, aby nás už nikdo nemohl považovat za pytel blech,“ popsala Urbanová s tím, že to s sebou přirozeně přineslo odchod některých členů.

Z ODS zní převážně souhlas se směřováním strany. ‚Ve středu už je plno, pojďme doprava,‘ žádá ale část

Číst článek

Jistě tím narážela například na senátora Zdeňka Hrabu, který byl v roce 2018 zvolen za STAN, následně do hnutí vstoupil, ale loni se z něj vyvázal a v Senátu si přesedl do klubu ODS a TOP 09. Jak tehdy popsal v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, označuje se za konzervativce, špatně nesl spojenectví s Piráty, kladný vztah STAN k přijetí eura či k manželství pro všechny.

„Pozoruji to od začátku roku 2021, kdy se začalo více komunikovat s Pirátskou stranou a když se začal vytvářet program do sněmovních voleb. Začalo tím docházet k čím dál silnějšímu příklonu STAN k liberálnímu vidění světa a vzdalování se tomu mému konzervatismu,“ zmínil.

Urbanová a Hraba se od té doby mnohokrát střetli v často tvrdých výměnách na sociálních sítích.

„Myslím, že jsme se neposunuli ideologicky, spíš jsme si věci vyjasnili. Udělali jsme v této oblasti hodně práce skrz mnoho konferencí, jednání odborných komisí, celkově hodně mravenčí práce , aby nás už nikdo nemohl považovat za pytel blech. To samozřejmě znamenalo, že ti, kteří zjistili, že nejsou tam, kde si mysleli, že jsou, nezůstali v našich řadách. Považuji to za přirozenou součást růstu a jakési profesionalizace strany.“

Barbora Urbanová (poslankyně STAN)

TOP 09, Piráti i další partneři

Do sněmovních voleb 2010 a 2013 šli zástupci hnutí STAN na kandidátce TOP 09, před volbami 2017 plánovali předvolební koalici s KDU-ČSL, nakonec ale šli sami a v roce 2021 šli v koalici s Piráty.

Na otázku, kdo je nejpřirozenějším politickým partnerem STAN, odpovídala část politiků obecně a zmínila především demokratické strany, například strany vládní pětikoalice.

Mnoho z odpovědí však obsahovalo konkrétní strany, a to s jasnou převahou TOP 09 a Pirátů. Právě tyto dvě strany za nejbližší označily i klíčové osobnosti dnešního hnutí STAN.

„Programově Piráti, navzdory jejich deziluzi ze společné kandidatury, kdy voliči naše lidi vykroužkovali. A z druhé strany spektra pak TOP 09.“

Vít Rakušan (předseda STAN, vicepremiér)

„Přes trabl, který vznikl po posledních volbách, ani dnes po více než 18 měsících spolupráce ve vládě nepochybuju o tom, že nejblíže jsou nám Piráti a většinou i TOP 09.“

Martin Dvořák (ministr pro evropské záležitosti)

Podle politologa Aleše Michala je možné sledovat, že ve straně je dodnes vnímána pirátská deziluze ze společné kandidatury, a proto je jmenovitě zmiňují spíše opatrně. „Snaží se je jako partnery ‚opsat‘ a nejmenovat nutně přímo.“

Odjezd volebního autobusu koalice Piráti a Starostové. Vít Rakušan a Ivan Bartoš. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Odjezd volebního autobusu koalice Piráti a Starostové. Vít Rakušan a Ivan Bartoš. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zdá se, že už jsou dávno zapomenuté rozpory s TOP 09, spojenectví těchto stran prošlo dlouhým turbulentním vývojem,“ doplňuje.

Mnozí mezi blízkými politickými partnery zmínili i menší regionální uskupení. Objevilo se Hnutí Občané pro Budějovice i mimoparlamentní SNK-ED či Liberální ekologická strana.

„Ideově nejspíš TOP 09. Přirozené partnery ale máme i mimo Sněmovnu. Třeba Liberální ekologická strana nebo SNK-ED.“

Jan Farský (místopředseda STAN)

Poslanec Michael Rataj si pochvaloval „obstojný koaliční potenciál“ STAN, a proto zmínil Piráty, Spolu i část klubu ANO.

„Osobně mám za nejpřirozenější partnery Piráty a koalici Spolu, zejména lidovce, dokážu si představit i spolupráci s racionálně orientovanou (a slušnou) částí poslaneckého klubu hnutí ANO.“

Michael Rataj (poslanec STAN)

Podle politologa Aleše Michala z odpovědí vyplývá, že si STAN snaží udržet umírněnou pozici i široký koaliční potenciál. „Mnoho politiků zmiňuje hned několik partnerů najednou a hledají u nich různé výhody, které by spolupráce mohla přinést,“ všiml si.

To lze ilustrovat na odpovědích mnoha dalších politiků.

„TOP 09, Zelení, Piráti, ODS.“

Michaela Šebelová (místopředsedkyně STAN a poslankyně)

„Dovolím si je seřadit: 1) TOP 09 2) Piráti 3) KDU-ČSL 4) ODS.“

Pavel Kárník (senátor za STAN)

„Z hlediska rozpočtové odpovědnosti se ukazuje že KDU-ČSL, TOP 09 i Piráti. Z hlediska liberálního pohledu na svět pak Piráti, Zelení, ale také SOCDEM.“

Ondřej Lochman (poslanec STAN)

„Podle hlasování ve Sněmovně je to TOP09. Samozřejmě také Piráti, ale zde mi přijdou některé postoje až levicové. KDU-ČSL a ODS mají rovněž své liberálnější křídlo, to je ovšem v menšině.“

Lucie Potůčková (poslankyně STAN)

Politici STAN odpovídali na následující otázky:

  1. Za tu dobu, co jste ve STAN, vnímáte sám nějaký jeho ideologický posun?
  2. Jak byste definoval postoje STAN v kategoriích levice/pravice a konzervativní/liberální atd.? A jak své osobní postoje?
  3. Jaký politický subjekt je pro STAN nejpřirozenějším partnerem?

Odpovědi v plném znění naleznete po rozbalení jednotlivých vizitek.

Vít Rakušan
Vít Rakušan
předseda STAN, vicepremiér a ministr vnitra

1. Posun ne. Spíš jsme si řadu věcí, které byly možná jen tušené nebo nevyřčené, jasně formulovali. A formulovali je i navenek. Vždycky jsme se deklarovali jako středo-pravé liberální proevropské hnutí. Ještě před rokem jsme slýchali, že jsme ideologicky neukotvení, dnes jsme se svým chováním ve vládě i komunikací navenek jasně definovali jako hnutí, které chce zachovat stávající rovnováhu mezi osobní odpovědností za vlastní osud a rozumně nastavenou míru sociálního státu. A které je konzistentní v lidskoprávních otázkách, jak se v poslední době ukázalo na našich postojích, jako jsou ochrana oznamovatelů, ochrana před domácím násilím, rovná práva menšin, přístup k Istanbulské úmluvě apod.

2. Už jsem to napsal výše. A já stojím v čele STAN mimo jiné proto, že s tímhle nastavením plně souzním. Osobní odpovědnost, která je provázená takovým nastavením sociálního státu, který dokáže účinně pomoct těm, kdo to opravdu potřebují, tedy ne plošně a neefektivně všem. A osobní svoboda, která není limitovaná ničím jiným, než platnými zákony, jejichž dodržování důsledně vymáháme.

3. Programově Piráti, navzdory jejich deziluzi ze společné kandidatury, kdy voliči naše lidi vykroužkovali. A z druhé strany spektra pak TOP 09.

Jan Farský
Jan Farský
místopředseda STAN

1. Posun ne. Spíš se některé postoje jasněji deklarovaly. Myslím, že řadu lidí mohlo překvapit, nakolik je STAN liberální hnutí, nakolik vlastní a jak jednotní jsme třeba v lidskoprávních tématech. Dřív si nás lidé spojovali skoro výlučně s čistě pragmatickými otázkami.

2. STAN je středopravicové liberální hnutí. A v tom s ním souzním.

3. Ideově nejspíš TOP 09. Přirozené partnery ale máme i mimo Sněmovnu. Třeba Liberální ekologická strana nebo SNK-ED.

Michaela Šebelová
Michaela Šebelová
místopředsedkyně STAN, poslankyně

1. Považuji nás pořád za středopravou, liberální, proevropskou stranu se silným důrazem na subsidiaritu a kořeny v regionech.

2. Středopravá, liberální strana / Spíše pravicové, rozhodně velmi liberální.

3. TOP 09, Zelení, Piráti, ODS.

Pavel Čížek
Pavel Čížek
místopředseda STAN

1. Ano. STAN vyrostl z ohromně široké základny zastupitelů z více než 6000 obcí a měst. Ti nejaktivnější se nechtěli smířit se stavem, že města a zejména obce jsou sice formálně samostatné, ale prakticky se kvůli systému rozdělování peněz z daní blíží postavení národních výborů. (V 90. a nultých letech měly menší obce s bídou na běžný provoz a v investicích byly zcela závislé na vypisovaných dotačních titulech, čili bylo to obdobné, jako když se v dobách normalizace rozhodlo nahoře, že se budou stavět prodejny či kulturáky a na nic jiného nebylo). Základem STAN byla vždy snaha o dobré hospodaření obcí i krajů, subsidiarita, dodržování a obnova tradic, tedy jistá konzervativnost. V posledních letech bylo základní nastavení STAN doplněno výrazným liberálním posunem. STAN nyní zastává a akcentuje mnohem liberálnější postoje a stále více se přiklání k ekologické politice.

2. Středově liberální postoje. Mou osobní ambicí je posunout STAN výrazně k politice odpovědnosti vůči změnám klimatu a klesající biodiverzitě. STAN by měl přicházet s praktickými projekty na přizpůsobení se, odolnost vůči klimatické změně.

3. Piráti, KDU-ČSL, TOP 09.

Jan Lacina
Jan Lacina
místopředseda STAN, poslanec

1. Postoje hnutí STAN se za 10 let mého působení posunuly výrazně liberálním směrem. Jsme dnes jasně definované liberální, proevropské a proatlantické uskupení v domácím politickém spektru.

2. Liberální středopravé hnutí, to konvenuje velmi přesně i mé osobní politické pozici.

3. Soudě podle parlamentní praxe jednoznačně TOP 09.

Jozef Síkela
Jozef Síkela
ministr průmyslu a obchodu

1. O ideologickém posunu bych nemluvil. Myslím, že se spíše dochází k ověřování názorů a hodnot hnutí v praxi díky vládnímu angažmá a také jsou mnohem více konfrontovány s reakcí voličů či médií. Takže se dá mluvit spíše o dospívání či ztrátě iluzí. Přesto jsem však přesvědčený, že se nám daří držet naše středo-pravé ukotvení. Čeho si obzvlášť cením, je liberální proevropské směřování hnutí a jasný, ničím nezpochybňovaný postoj k ruské agresi proti Ukrajině a naše ochota pomoci napadené zemi.

2. Myslím, že to pravo-levé vyvážení s důrazem na liberální, proevropské postoje opravdu platí. To, jestli převládají levicové nebo pravicové postoje, pak často záleží na konkrétních tématech, ale také na tom, kdo to v danou chvíli zrovna posuzuje. Předpokládám, že pro levicově vyhraněné osobnosti bychom byli velmi pravicoví a třeba pro Václava Klause asi jednoznačná levice.

3. Pořád nám jako programově blízké vnímám Piráty a vidím společné postoje také TOP 09.

Martin Dvořák
Martin Dvořák
ministr pro evropské záležitosti

1. Stal jsem se členem STAN až loni v létě, kdy jsem nabyl dojmu, že to hnutí potřebuje pomoc při překonávání krize, ve které se v té době ocitlo. Od té doby se myslím žádný ideologický posun neodehrál. Naopak programová konference STAN, která proběhla loni v květnu, mě jen utvrdila v tom, že STAN je subjekt, ke kterému mám názorově nejblíž.

2. Řada různých průzkumů, volebních kalkulaček a našich vlastních postulátů nás řadí do pravého středu ekonomicky a k umírněnému liberalismu filozoficky.

3. Přes trabl, který vznikl po posledních volbách, ani dnes po více než 18 měsících spolupráce ve vládě nepochybuju o tom, že nejblíže jsou nám Piráti a většinou i TOP 09, byť to samozřejmě neznamená naprostý soulad ve všem a vždy.

Roman Bělor
Roman Bělor
poslanec STAN

1. Nemluvil bych o ideologickém posunu, nicméně zcela jistě došlo skrze vnitřní diskusi k určitému vyprofilování, zejména po posledních parlamentních volbách. STAN jakožto strana se zaměřením na komunální/regionální témata musela jasně ukotvit své postoje v zásadních otázkách – hospodářských, sociálních, evropských, mezinárodních, lidskoprávních a dalších.

2. STAN je středovou liberální proevropskou stranou a osobně bych se označil za pravicově orientovaného liberála. Zde se sluší poznamenat, že zařazení do jedné kolonky je samozřejmě orientační a dosti zjednodušující a mnohdy kvůli tomu neprávem dochází k nálepkování politických oponentů. V současném politickém spektru je obtížné jednotlivé strany zařadit do tradičních kategorií pravice/levice.

3. Spolupráce probíhá se všemi stranami pětikoalice, byť se přirozeně neshodujeme ve všech otázkách. Osobně se domnívám, že největší překryv v klíčových tématech máme s Piráty.

Jan Berki
Jan Berki
poslanec STAN, člen SLK

1. Základní ideou je rozhodování co nejblíže lidem. Také stále klademe důraz na partnerství v rámci Evropy. Na tomto se nic nezměnilo. Přibyl výrazněji kontext efektivity. Vstupem do Sněmovny, resp. do vlády ČR se začaly více otevírat lidskoprávní otázky.

2. Starostové jsou středovou stranou. Chtějí co nejjednodušší systém (ale) s jasnými pravidly a zároveň jsou citliví k podpoře potřebným. To záleží, jak budete pojmy konzervativní/liberální definovat. Myslím, že Starostové ctí osobní svobodu ruku v ruce s osobní odpovědností jako jednu ze základních hodnot. Vnímají, že se svět posouvá, mění. Snaží se na nové situace hledět jako na výzvy. Chtějí, aby každý člen společnosti se v ní mohl cítit dobře a aby každý dostal příležitost k úspěchu. Celkově jsme spíše liberálním hnutím a umíme se postavit za skutečné hodnoty. Někteří členové a členky jsou ale konzervativnější, jiní zase liberálnější. Diskuse uvnitř nám umožňuje se ke každé konkrétní otázce postavit promyšleně. Takto to cítím i já.

3. Partnerem by měl být především demokratický subjekt, který je zvyklý na konstruktivní diskusi, na hledání společného řešení.

Tomáš Dubský
Tomáš Dubský
poslanec STAN

1. Ne. Spíše vnímám určitý posun od věcí čistě regionálních nebo lokálních k otázkám celostátní a mezinárodní politiky.

2. Vnímám STAN jako středové, možná středopravicové hnutí. Spíše liberální, jak se ukazuje i na aktuálních debatách. V tom s hnutím dost souzním.

3. Další středové strany. V rámci témat, kterým se ve Sněmovně věnuji, se mi dobře spolupracuje se všemi stranami vládní koalice.

Martin Exner
Martin Exner
poslanec STAN

1. Nevnímám, myslím, že je pořád stejný.

2. STAN je středová liberální proevropská strana se silným ekologickým akcentem a s politikou založenou na hodnotách. Mně to konvenuje.

3. TOP 09 a Piráti.

Jiří Hájek
Jiří Hájek
poslanec STAN

1. Vnímám především pozitivní vývoj od hnutí, které řešilo hlavně starosty a komunální politiku, po hnutí, které je pevnou součástí vlády a podílí se na řízení a budoucnosti naší země. Co se naopak ve STAN nemění, je důraz na morálku a slušnost a to je pro mě důležité.

2. STAN vidím uprostřed vpravo, jako liberální a evropsky orientované hnutí. Já osobně jsem více konzervativní a pravicový.

3. ODS.

Martin Hájek
Martin Hájek
poslanec STAN

1. Nemyslím si, že by se STAN výrazně odklonil od původní ideologie, pořád zůstáváme pravo-středovým hnutím.

2. Viz odpověď na předchozí otázku, mírně možná tendujeme k většímu liberalismu. Osobně jsem s tím v souladu.

3. Ze současného politického spektra je to asi TOP 09 a Piráti, umím si představit spolupráci i s KDU-ČSL.

Věra Kovářová
Věra Kovářová
poslankyně STAN

1. Nemám ráda slovo ideologický. Řekněme raději názorový. S větším hlasem v celostátní politice vidím určitý posun od denního prakticismu k liberálnímu směřování.

2. STAN je liberální středopravicová formace. Moje osobní postoje s tím plně souzní.

3. V ekonomické rovině TOP 09, samozřejmě jsou zde také společné názorové platformy s Piráty.

Jana Krutáková
Jana Krutáková
poslankyně STAN

1. Ano, vnímám ideologický vývoj.

2. V obou případech liberální pravice.

3. Ten, se kterým bude shoda na základních tezích a principech.

Jan Kuchař
Jan Kuchař
poslanec STAN

1. Víc než kde jinde v politice platí především to, že je nutné hledat a nacházet realistické a prosaditelné kroky než sázet na jakoukoli ideologii. To obvykle dopadá špatně. Samozřejmě i hnutí Starostů coby člen vládní koalice muselo zohlednit vládní pozici a více se věnovat celostátním tématům, nicméně rád konstatuji, že se i nadále pevně drží svých programových kořenů – to znamená, že hájí zájmy obcí a samospráv a je zakotven ne ve velké a abstraktní, ale v malé a každodenní politice, tedy té, která ve finále zásadně ovlivňuje životy všech občanů především.

2. Jednoduchá otázka s jednoduchou odpovědí – STAN je středově liberální politické hnutí, stejně jako byl od samého začátku, od svého vzniku.

3. Nejbližšími partnery pro hnutí Starostů jsou samozřejmě i nadále členové současné koalice, a to i přesto, že spolu v některých otázkách nemusí vždy souhlasit. Nakonec demokracie je diskuse. Podstatné je to, že se velmi dobře shodujeme na těch velkých, zásadních otázkách, ukotvení v západních, svobodných a demokratických strukturách, odmítání kmotrovských, autoritářských a populistických stylů politiky a důrazu na hájení našich vlastních národních zájmů.

Jarmila Levko
Jarmila Levko
poslankyně STAN, členka SLK

1. Nevnímám.

2. STAN i SLK vnímám jako středně-pravicovou stranu, jednoznačně liberální. To odpovídá i mým osobním postojům, jsem liberál a spíše pravičák :)

3. Pro mě TOP 09, ale i další demokratické strany jsou potencionálním partnerem. Jako nepřijatelné partnery vidím SPD a ANO (z množiny současných parlamentních stran).

Petr Liška
Petr Liška
poslanec STAN

1. Nevnímám.

2. Středová a liberální. Sebe vnímám shodně.

3. Zodpovědný.

Ondřej Lochman
Ondřej Lochman
poslanec STAN

1. Jsem ve STAN od roku 2012. Hnutí je stále partou lidí, kteří vyznávají proevropské směřování naší země, spravování věcí co nejblíže lidem – tedy decentralizaci, udržitelnost v rozhodování místo krátkodobých populistických cílů. V oblasti ekonomiky rozpočtovou odpovědnost. A vždy jsme se snažili o moderní správu našich obcí, krajů, státu. V těchto aspektech je hnutí stále stejné. STAN by také většinově liberální z hlediska hodnot v posledních letech je zde mírný posun k ještě větší otevřenosti. Středobodem hnutí ale zůstává moderní a odpovědná správa co nejblíže občana a evropské směřování naší země.

2. STAN považuji středové hnutí. Z hlediska hodnot liberální, z hlediska rozpočtu středové a mírně pravicové. Ovšem se sociální citlivostí, neb každý starosta ví, že když nepomáháte těm sociálně nejslabším, tak pouze vynaložíte veřejné peníze na prevenci i restrikci.

3. Z hlediska rozpočtové odpovědnosti se ukazuje že KDU-ČSL, TOP 09 i Piráti. Z hlediska liberálního pohledu na svět pak Piráti, Zelení, ale také SOCDEM.

Tomáš Müller
Tomáš Müller
poslanec STAN

1. Hnutí STAN je založeno na konkrétních pragmatických řešeních. Není svázáno žádnou ideologií a najdeme v něm zástupce mnoha proudů, které spojuje to, že chtějí zlepšovat kvalitu života v obcích a městech v České republice. Žádný posun v tomto nevidím.

2. Žádná jednotící ideologická linka neexistuje. Členy STAN však spojuje přání posilovat struktury Evropské unie a NATO, budování právního státu, fungující tržní ekonomiky, rozvoj obcí a měst a další body z našeho hodnotového desatera. Já sám jsem ekonomický liberál – chci malý funkční stát, fungující trh a posilovat odpovědnost jedince za své chování.

3. Hnutí STAN má široký koaliční potenciál právě díky svému zaměření na pragmatická a fungující řešení. Vládnout můžeme s každým, kdo nezpochybňuje právní stát, naše členství v EU a NATO a fakt, že Rusko musí být na Ukrajině poraženo.

Michaela Opltová
Michaela Opltová
poslankyně STAN

1. STAN se přirozeně vyvíjí, řekla bych, že jsme nyní liberálnější třeba v lidskoprávních otázkách, nicméně stále jsou pro nás stěžejní práva samospráv a malých obcí.

2. STAN vnímám jako liberální a proevropskou středovou stranu. Osobně mám středo-pravicové postoje, je pro mě opravdu důležitá osobní odpovědnost občanů. Určitě ale nesmíme zapomínat na část obyvatel, kteří si sami nemohou pomoci, a proto mi dává smysl cílená sociální podpora.

3. Dokážu si představit spolupráci s každým subjektem, který ctí právní stát a demokratické hodnoty.

Pavla Pivoňka Vaňková

1. Ne, rozhodně ne. Jsme liberální proevropské politické hnutí, které zastává stabilně svoje názory a myšlenky. Základní hodnotou je svobodný člověk a stát reguluje náš každodenní život jen v nezbytné míře. To ale neznamená, že nejsme zároveň otevřeni novým myšlenkám a přístupům. Základní principy ale jsou neměnné.

2. Jak již jsem uvedla, STAN je liberální hnutí, které zdůrazňuje svobodu, demokracii a právní stát. Naše postoje jsou založeny na podpoře individuální svobody a odpovědnosti, na silném občanském sektoru, a já coby místopředsedkyně výboru pro sociální politiku podporuji státní zásah v oblastech, kde je to nezbytné pro zajištění sociální spravedlnosti a rovných příležitostí.

3. Naším nejpřirozenějším partnerem jsou politické strany stávající čtyřkoalice.

Lucie Potůčková
Lucie Potůčková
poslankyně STAN

1. Ano, stala se ze mě daleko větší feministka než dříve. Při práci ve Sněmovně, ale i ve výborech a na nejrůznějších konferencích se setkávám s předsudky, překážkami pro větší zapojení žen do politického života. Zároveň ale také vidím zejména v zahraničí na mezinárodních misích OBSE spoustu příkladů dobré praxe a inspirace. Jinak je to stejné – v otázce lidských práv jsem stále velký liberál, v otázce rozpočtové odpovědnosti a odpovědnosti za vlastní život jsem naopak spíše pravicově zaměřená.

2. Viz odpověď výše. Sama se cítím v otázkách rozpočtu a úspor jako pravicový politik, naopak jsem velmi pyšná, že v otázkách týkajících se lidských práv a právního státu, např. ratifikace Istanbulské úmluvy, manželství pro stejnopohlavní páry, ale také korespondenční volba, střet zájmů, ochrana oznamovatelů, je postoj STAN jednotný a konvenuje i mým osobním postojům.

3. Podle hlasování ve sněmovně je to TOP 09. Samozřejmě také Piráti, ale zde mi přijdou některé postoje až levicové. KDU-ČSL a ODS mají rovněž své liberálnější křídlo, to je ovšem v menšině.

Petra Quittová
Petra Quittová
poslankyně STAN

1. Ne.

2. Pravý střed, liberální.

3. Ze stávajících stran pětikoalice pravděpodobně TOP 09.

Michael Rataj
Michael Rataj
poslanec STAN

1. Do hnutí STAN jsem vstoupil v roce 2010, takže mohu srovnávat na delším horizontu. Spíše než ideologický posun vnímám vývoj hnutí z politického subjektu koncentrovaného na komunální, resp. krajskou politiku bez ideologického zabarvení v parlamentní politický subjekt s celostátním záběrem, kde již nutně musí docházet v celé řadě politických témat k jasné (ideologické) profilaci, což s sebou samozřejmě přináší určité proměny hnutí a vnitřní katarzi. Ale to je vývoj, kterému se nelze vyhnout, byť možná někteří spolustraníci mohou nebo chtějí hnutí STAN považovat za catch-all party.

2. Mám za to, že jsme liberálním středovým uskupením, protože rovnováha v životě je důležitá. Tu se vychýlíme doprava, tu doleva, jak si to politické řešení žádá, ale kotva zůstává ve středu. Osobně mám spíše pravicovější postoje, ale zachovávám si sociální cítění.

3. Domnívám se, že máme obstojný koaliční potenciál. Až na výjimky si dokážu představit spolupráci s celou řadou politických stran a hnutí. Měl jsem možnost osobně poznat mnoho politiků, nejen v Poslanecké sněmovně a v Senátu, ale i mimo ně, a pokud tito jsou ve své politické práci schopni upozadit stranickou ideologickou linku, pragmaticky hledají to nejlepší řešení a dokážou dojít ke konsenzu, pak je spolupráce vždy možná. Osobně mám za nejpřirozenější partnery Piráty a koalici Spolu, zejména lidovce, dokážu si představit i spolupráci s racionálně orientovanou (a slušnou) částí poslaneckého klubu hnutí ANO.

Barbora Urbanová
Barbora Urbanová
poslankyně STAN

1. Myslím, že jsme se neposunuli ideologicky, spíše jsme si ty věci vyjasnili. Udělali jsme v této oblasti hodně práce skrz mnoho konferencí, jednání odborných komisí, celkově prostě hodně mravenčí práce tak, aby nás už nikdo nemohl považovat za pytel blech. To samozřejmě znamenalo, že ti, kteří zjistili, že nejsou tam, kde si mysleli, že jsou, nezůstali v našich řadách. Považuji to za přirozenou součást růstu a jakési profesionalizace strany.

2. Středová strana (spíše vpravo), liberální. Moje osobní postoje jsou centristické a liberální.

3. Řekla bych, že vlevo Piráti a vpravo TOP 09.

Viktor Vojtko
Viktor Vojtko
poslanec STAN

1. Vnímám hlavně jasnější ukotvení směrem k liberální pozici mírně napravo a zaměření na regiony. Určitě tomu napomohla naše ideová konference loni.

2. Pravý střed, liberální. Moje osobní zakotvení tomuto zcela odpovídá.

3. Za mne je to ideově na celostátní úrovni TOP 09, ale dost to záleží na tom, v jakém patře politiky se pohybujeme. Na krajské a municipální úrovni to velmi často budou místní strany a sdružení. Například Starostové pro Liberecký kraj jsou toho důkazem. V Českých Budějovicích, odkud jsem, jsou to například Občané pro Budějovice.

Michael Canov
Michael Canov
senátor SLK

1. Členem STAN jsem nikdy nebyl, nejsem a nikdy nebudu. Jsem členem SLK (Starostové pro Liberecký kraj). Proto budou mé následující vyjádření ohledně STAN jen pohledem zvenčí. Po nástupu Víta Rakušana do čela STAN se tento subjekt (respektive jeho vedení) bohužel velmi posunul doleva (původně pravostředový subjekt) a do liberálna (původně konzervativně-liberální subjekt).

2. Současný STAN – levicový a liberální. Mé osobní postoje jsou pravicové a konzervativní.

3. Měla by to být ODS, příp. KDU-ČSL, v současnosti to jsou bohužel Piráti.

Jiří Vosecký
Jiří Vosecký
senátor SLK

Nemohu a ani mi nepřísluší definovat postoje STAN, nejsem členem. Do Senátu jsem kandidoval pouze za regionální uskupení SLK.

Miroslav Plevný
Miroslav Plevný
senátor za STAN

1. Nejsem členem, nicméně s hnutím sympatizuji. Částečný ideologický posun vnímám zejména v tom, že se z hnutí stává spíše politická strana.

2. Středo-pravá spíše liberální. Osobně jsem možní trochu více konzervativní.

3. Strany současné koalice, pokud výrazně nevybočí ze svého v současnosti prezentovaného programu.

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
senátor za STAN

1. Jako nestraník zvolený za STAN nejsem členem žádného orgánu STAN, proto se k otázkám týkajícím se hnutí STAN mohu vyjádřit jen z pozice vnějšího pozorovatele. Za mého působení v politice je STAN podle mého názoru stále stejným středopravým subjektem, který klade důraz na moderní liberální společnost, ale zároveň nezapomíná na potřeby lokální politiky.

2. Viz výše. Moje postoje se do velké míry shodují s pozicí hnutí STAN.

3. V otázkách moderní a liberální společnosti, kde jsou důležitá práva každého občana, jsou to určitě Piráti, v ekonomických otázkách zase vidím poměrně velkou shodu s TOP 09.

Pavel Kárník
Pavel Kárník
senátor za STAN

1. Jsem nezávislý senátor, zvolený s podporou STAN. Větší ideologický posun nevnímám. Naopak mě těší, že v senátorském klubu STAN máme svobodné hlasování a rozhodujeme se opravdu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

2. Osobně nemám rád dělení na pravici a levici, které tu máme od Velké francouzské revoluce. U STAN je ukotvení složitější, neboť starostové obcí nemají jistě jednotný pohled na politiku. Musím-li odpovědět, pak STAN vnímám jako liberální středové uskupení s příklonem doprava. Já osobně mám více pravicové a někdy konzervativnější názory.

3. Dovolím si je seřadit: 1) TOP 09 2) Piráti 3) KDU-ČSL 4) ODS.

Petra Pecková
Petra Pecková
hejtmanka Středočeského kraje

1. Já jsem členkou STAN pouhý rok. Předtím jsem byla nestranička a registrovaný příznivec STAN. Takže odpověď je nasnadě. Za rok se rozhodně ideologický posun neodehrál. Nicméně ani za ta léta, kdy jsem přímo členkou STAN nebyla, nedocházelo k něčemu, co bych nazvala ideologickým posunem. STAN vždy byl stranou, jejíž DNA bylo pracovat na zlepšení fungování státu. Na tom, aby se věci posouvaly ke standardům 21. století. Aby politika byla transparentní a slušná. Jednoznačně je to strana proevropská a prozápadní. Jedním z důkazů je, jak jsme se vypořádali s kauzou Petra Hlubučka. Nedávno jsme schválili interní směrnici o whistleblowingu, kterou jsem prosadila. Je to opatření, které má podobným případům selhání jednotlivce předcházet. Kdokoliv může nahlásit podezření na nekalé jednání se zaručenou ochranou. Jsme jediná strana, která něco takového má.

2. Vnímám STAN jako středovou liberální stranu. Chceme spravedlivé jednoduché daně, zároveň dostatečně robustní sociální stát, aby pro každého byla nastavena patřičná záchranná síť v tíživých životních situacích, stejně tak podporujeme liberální myšlenky, jako je manželství pro všechny. A osobní postoj? Pokud by se nastavení strany neslučovalo s mým osobním postojem, nebyla bych v ní.

3. Takový, který vyznává demokratické hodnoty a neveze se na vlně populismu či strachu, což některé strany i zastoupené v Parlamentu, rozhodně dělají. Se všemi ostatními jsme schopni najít společnou řeč. Kde je vůle ke kompromisům, tam se dá dělat slušná politika.

Martin Půta
Martin Půta
hejtman Libereckého kraje

Jsme politické hnutí, které je založeno na hájení zájmů samosprávy a také přirozeného zájmu lidí, aby o svých věcech, záležitostech a problémech mohli a rozhodovali co nejblíže místu, ve kterém bydlí. Starostové a nezávislí jsou jediná strana, která není přirozeně centralistická a hájí zájmy venkova a lidí, kteří tam žijí. Naši členové jsou jak liberálové, tak konzervativci v rozumné vzdálenosti od politického středu. Principiálně jsme pro racionální řešení a méně se necháváme ovlivňovat ideologiemi minulého a předminulého století. pokud máme být strana, která hájí zájmy venkova a lidí, kteří v něm žijí.

Matěj Hlavatý
Matěj Hlavatý
člen předsednictva STAN

1. Členem STAN jsem se stal v roce 2016 a samozřejmě určitý posun vnímám. Ale jedná se o posun, který je mému vnímání světa a společnosti blízký. Jak STAN rostl a nyní se stal i vládní stranou, neřešíme pouze regionální témata, ale i celostátní. To s sebou nese i jasné vymezení nejenom k celostátním, ale i mezinárodním otázkám. Zde vidím posun k tomu, že je z nás liberální strana s jasnými postoji k proevropské politice.

2. Vidím nás jako liberální, mírně pravicovou stranu. Což se shoduje i s mými hodnotami, které v politice sám prosazuji.

3. Politickými partnery jsou všechny strany, které uznávají demokratické hodnoty a principy. Politické strany, které chtějí pokračovat v EU a chtějí ji posouvat. Rozhodně to nejsou strany, které si zakládají na nenávisti a populismu.

Jakub Grim

Související témata: starostové a nezávislí, Vít Rakušan, TOP 09, Starostové pro Liberecký kraj, Petr Gazdík, Michael Canov, Michael Rataj, STAN, hnutí STAN, Jan Farský, Martin Půta, politický kompas, liberální STAN, Stranický kompas iROZHLAS.cz