Na pražském Výstavišti začala Matějská pouť. Návštěvníky láká na tradiční atrakce i farmářské trhy

První tisíce dětí i dospělých vyrazily na pražské holešovické Výstaviště, kde v sobotu začala Matějská pouť. Ze 115 atrakcí, pro menší i větší odvážlivce, mohou lidé vybírat do 13. dubna. Součástí akce jsou i farmářské trhy a den pro handicapované děti a děti z azylových a dětských domovů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matějská pouť, atrakce (ilustrační foto)

Matějská pouť, atrakce (ilustrační foto) | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Počátku akce, která je díky únorovém svátku svatého Matěje první jarní poutí v Evropě, letos přálo počasí - byť slunce se po poledni schovalo. „Přesné údaje o návštěvnosti dosud nemáme, ale je určitě lepší než v loňském roce, kdy mrzlo,“ uvedla za pořadatele Eva Kočková.

Pouť nabízí o 15 atrakcí více než loni, novinkou je třeba atrakce King, která přetáčí lidi různými směry, nebo 55 metrů vysoké kolo s uzavřenými kabinkami. Právě o kolo a autodrom měli v sobotu podle Kočkové lidé největší zájem.

Na Výstaviště se vrátily například atrakce Katapult, Dům naruby či dráha Super Mouse. Nechybí ani „klasiky“ jako malý i osmdesátimetrový řetízkový kolotoč, labutě, ale také Aquadrom, houpačky či několik variant zábavných hradů pro malé děti. Odvážnější a odrostlejší návštěvníky pak divoce „protáčí“ takzvaný Break Dance, zážitek z volného pádu opět nabízí atrakce Goldmine Tower.

Začala Matějská pouť, nově s famářskými trhy, ale bez horské dráhy

Číst článek

Podruhé jsou součástí pouti sobotní farmářské trhy, kde si lidé nakoupí sýry, svíčky nebo bižuterii. Na Výstavišti je také řada stánků s občerstvením.

Charitativní den pro handicapované děti a děti z dětských a azylových domovů letos připadá na pondělí 23. března. Zdarma se svezou na atrakcích a poslechnou si koncert.

Víkendové vstupné na pouť je 30 korun, ve všední dny se neplatí. I proto nemají pořadatelé přesné údaje o celkovém počtu návštěvníků, každoročně však na pouť přijdou desetitisíce lidí. Kromě hlavního vstupu letos mohou návštěvníci chodit také ze Stromovky, další vchod najdou u spodní vjezdové brány.

Historii Matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595.

Původní poutě se konaly v místech, kde se dnes říká Na Babě nebo U Matěje. Postupně se posouvaly k současnému Vítěznému náměstí a stanici metra Hradčanská. V areálu Výstaviště, tehdy pojmenovaném Park kultury a oddechu Julia Fučíka, se pouť poprvé konala v roce 1963.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme