‚Volba je tajná, nechte se překvapit.‘ Podpoří poslanci ANO kontroverzního Semína do Rady ČTK?

„Volba je až v červenci, teprve se rozhodnu“ či „nechte se překvapit“. I takové jsou reakce poslanců hnutí ANO, kteří odpovídali v anketě serveru iROZHLAS.cz na dotazy týkající se kritizovaného kandidáta SPD do Rady České tiskové kanceláře (ČTK) Michala Semína. Premiér Andrej Babiš na ně v úterý apeloval, aby Semína nepodpořili. Koaliční ČSSD se totiž proti němu ostře ohradila. Z došlých odpovědí vyplývá, že pro vládní poslance je to citlivé téma a většina z nich o nadcházející volbě nechce mluvit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buď Semín, nebo konec koalice. S takovou zkraje týdne přišel šéf ČSSD Jan Hamáček, který zvolení místopředsedy spolku Akce D.O.S.T. Michala Semína s pomocí hlasů ANO označil za nepřijatelné. Kontroverzní publicista v prvním kole volby získal 83 hlasů, ke zvolení mu tak chybělo jen šest.

A přestože volba byla tajná, je jasné, že ruku pro museli zvednout i někteří vládní zákonodárci. Babiš to ovšem odmítl. Řekl, že jeho hnutí kandidáta navrženého hnutím Tomia Okamury nevolilo a volit nebude.

Server iROZHLAS.cz proto všechny poslance hnutí ANO obeslal s dotazem, zda považují Semína za problematického kandidáta a zda ho případně v nadcházejícím druhém kole volby, která se uskuteční v červenci, podpoří.

Z celkem 78 zákonodárců jich na zaslané dotazy reagovalo 39, tedy polovina. Mnozí až po několika urgencích. Většina došlých odpovědí byla ovšem vyhýbavá. „Jelikož je hlasování tajné, tak se nevyjadřuji k žádným kandidátům,“ reagoval třeba Josef Hájek.

Podobně se vyjádřila také třeba Monika Červíčková: „Volba do Rady ČTK není na pořadu této schůze. Omlouvám se, ale tajné volby nebudu komentovat.“ Na dotazy odpověděla přitom krátce poté, co Babiš na své zákonodárce apeloval, aby Semína do Rady ČTK nepodpořili.

Z reakcí vládních zákonodárců navíc vyplývá, že o Semínovi nechtějí mluvit. Třeba hlavní manažer hnutí Jan Richter na dotazy zaslané skrze SMS zprávu vůbec nereagoval, a úspěšná nebyla ani snaha kontaktovat ho telefonicky. „Tak vám strašně děkuji za ten dotaz a mějte se hezky,“ položil telefon ihned po položení otázky.

Že je téma pro poslance hnutí ANO citlivé, potvrzuje také reakce Přemysla Mališe. „Volba je tajná. Nechte se, prosím, překvapit. Kandidát neprojde, neboť už vyhrocená situace nikoho nebaví. Mluvit o tom opravdu nechci. Mějte pochopení,“ uvedl.

Zahlcená schránka

Důvodem, proč někteří poslanci hnutí ANO o svém postoji odmítají mluvit, může být také iniciativa na podporu jednoho ze Semínových protikandidátů, analytika nových médií Josefa Šlerky. Ta vyzývá k tomu, aby lidé nespokojení s kandidátem SPD poslancům psali e-maily.

Na plnou poštovní schránku kvůli této iniciativě si stěžoval třeba Petr Sadovský. „Já pana Semína neznám a ani si nemyslím, že bych ho podporoval v prvním kole. Navíc je to tajná volba. Ve chvíli, kdy jsem zavalený stovkami e-mailů, tak se k tomu opravdu nechci vyjadřovat,“ napsal zákonodárce.

Někteří poslanci argumentovali také tím, že volba do orgánu ČTK není zatím na pořadu dne či že Semína ani neznají. „Budu se rozhodovat, až ta červencová volba nastane. Jednotlivé kandidáty neznám a musím se s nimi seznámit,“ řekl redakci Jiří Bláha.

Přestože někteří poslanci ANO o svém postoji mlžili, nikdo z nich podporu Semínovi výslovně nevyjádřil.

Volba do Rady ČTK

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly veřejnoprávní agentury. Sněmovna zatím na dvě místa v radě, která se uvolní 20. června, nikoho nezvolila. Ke zvolení bylo nutných 89 hlasů, Semín jich v tajné volbě získal 83. Do druhého kola postoupili také zastupitel hnutí ANO v Praze 3 David Soukup, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka, nominovaný Piráty a KDU-ČSL, a bývalý předseda rady Tomáš Mrázek, navržený ODS.

Původně se o nových členech Rady mělo rozhodovat už tuto středu, z podnětu šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka se ale volba posunula až na červenec. Faltýnek to zdůvodnil snahou o „zklidnění situace“. Mimochodem: sám na dotazy serveru IROZHLAS.cz i přes opakované urgence neodpověděl.

Zhoubné názory?

Mezi zákonodárci ANO se ale najdou i tací, kteří se jasně postavili proti zvolení Semína. Jde třeba o ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), hejtmany Ivo Vondráka a Ladislava Oklešťka, poslance Miloslava Janulíka, Radka Zlesáka či Rostislava Vyzulu.

„Nepodpořím tohoto kandidáta. Nejvíce mi vadí jeho antisemitismus. Takový postoj je zhoubný a s takovými názory nemůže někdo působit ve vážené instituci ČTK,“ napsal redakci Vyzula. Semína odmítla volit také třeba bývalá ministryně Karla Šlechtová. Jasné „ne“ řeklo podle došlých odpovědí z ANO celkem 13 poslanců.

Proti volbě Semína se postavila mimo jiné Federace židovských obcí, podle níž vystupuje antijudaisticky. Ve sněmovně minulý týden některé jeho texty a výroky kritizovali také Piráti či ODS, když se uskutečnilo první kolo volby. Poslankyně Olga Richterová (Piráti) v souvislosti s nimi nařkla Semína ze šíření nenávisti a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura mluvil o spikleneckých teoriích.

Některé Semínovy výroky sesbíral pořad České televize Newsroom ČT24, přečíst si je můžete v následujícím twitterovém příspěvku:

Semín obvinění, že je antisemitou nebo že šíří nenávist, odmítl. Minulý týden ČTK řekl, že je z teologického hlediska kritický k nekatolickým náboženstvím, ale je stoupencem náboženské snášenlivosti. Dlouhodobě podle svých slov vystupuje jako představitel katolického tradicionalismu.

V úterý večer se kvůli napětí v koalici sešla také koaliční rada. Zástupci ANO a ČSSD se na schůzce dohodli, že personální nominace ve sněmovně a volby do sněmovních i mimosněmovních orgánů spolu budou předem řešit předsedové poslaneckých klubů Jaroslav Faltýnek a Jan Chvojka, aby se příště předešlo rozporům.

Kristýna Guryčová a Jan Cibulka