Mimořádnou cenu Neuron získal virolog Cihlář. Vyvinul Remdesivir, který pomáhá lidem s covidem

Nadační fond Neuron v pondělí večer ve Státní opěře udělil dvěma českým vědcům cenu za boj proti virovým a bakteriálním nákazám. Mimořádnou Cenu Neuron za významné vědecké objevy získal virolog Tomáš Cihlář a in memoriam i epidemiolog Karel Raška.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádnou Cenu Neuron v letošním výjimečném ročníku získal virolog Tomáš Cihlář a epidemiolog Karel Raška

Mimořádnou Cenu Neuron v letošním výjimečném ročníku získal virolog Tomáš Cihlář a epidemiolog Karel Raška | Zdroj: Nadační fond Neuron na podporu věd

Tomáš Cihlář ocenění získal za zásluhy o vývoj virostatik proti závažným virovým onemocněním a za zásluhy o českou i světovou vědu. Cihlář také obdrží osobní prémii milion a půl korun. Část této finanční odměny se rozhodl věnovat zpět do vědy a podpořit mladé vědce hlavně v oblasti boje proti infekčním chorobám prostřednictvím fondu Neuron.

Virolog Tomáš Cihlář, který získal ocenění za vývoj virostatik proti závažným virovým onemocněním a za zásluhy o českou i světovou vědu | Zdroj: Nadační fond Neuron na podporu věd

Virolog Cihlář působí v americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences. Jeho tým vyvinul přípravek remdesivir, který se jako experimentální lék využívá pro léčbu lidí s těžkým průběhem covidu-19. Přípravek byl původně určen k léčení Eboly. Pacientům s covidem-19 se tento přípravek podává i v Česku.

Lékaři nyní zveřejnili informace, že zásoby léku docházejí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula v pondělí sdělil, že jeho úřad dojednává s firmou Gilead Sciences další dodávku remdesiviru do konce tohoto týdne.

Slíbená dávka má být dostatečná na pár týdnů, říká Prymula. O dalším nákupu léku nemá informace

Číst článek

Naše práce je týmová, takže je to především významné ocenění nejen mého úsilí, ale i dlouholeté práce všech mých kolegů v Gileadu, kteří přispěli k vývoji remdesiviru a mnoha dalších antivirových preparátů, řekl vědec ve vyjádření pro Neuron.

Cihlář byl žákem světoznámého chemika Antonína Holého. Řadu jeho principů využívá i při současné práci. Během své dosavadní kariéry se Cihlář podílel především na vývoji přípravků proti infekci HIV.

In memoriam

Odborná vědecká rada se rozhodla v tomto roce udělit také mimořádnou cenu Karlu Raškovi (1909-1987). Jeho výzkumy přispěly k celosvětovému vybití viru černých neštovic a dosud nebyl nikým v naší zemi oceněn. A tak vědec získal Čestnou Cenu Neuron, in memoriam.

Raška na jaře 1945 organizoval likvidaci epidemie skvrnitého tyfu v terezínském ghettu. Prosadil například i revoluční léčbu spály pomocí penicilinu, eliminoval epidemie virových hepatitid a podařilo se mu omezit výskyt černého kašle, záškrtu i dětské obrny. Z Ústavu epidemiologie a mikrobiologie, který od počátku 50. let vedl, vybudoval navzdory nelehkým časům špičkové pracoviště.

Karel Raška ve své pracovně | Zdroj: Nadační fond Neuron na podporu věd

V roce 1963 se Raška stal ředitelem divize infekčních nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě. Přišel s novou koncepcí pro vymýcení pravých neštovic. V jejím rámci navrhl soustředit se na jednotlivá ohniska nákazy a tam maximálně zasáhnout. WHO koncepci nasadila v roce 1967 a postup se osvědčil. Za vymýcené pak byly pravé neštovice prohlášeny v roce 1980. Neuron zdůraznil, že Raškův systém epidemiologické bdělosti WHO využívá dodnes.

Nadační fond Neuron, který má za cíl zvýšit prestiž vědců v Česku, založil v roce 2010 matematik a mecenáš Karel Janeček. Odborná porota obvykle oceňuje více vědců, především mladé nadějné výzkumníky. V souvislosti s pandemií se však fond rozhodl udělit mimořádné ceny. Mezi laureáty fond dosud rozdělil zhruba 68 milionů korun.

oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme