Ministerstvo chystá zrušení kojeneckých ústavů. Nahradit je mají pěstouni

Postupné zrušení všech kojeneckých ústavů v Česku - s tím počítá plán ministerstva práce a sociálních věcí, který měl resort předložit vládě do 30. června. Resort ovšem termín nestihl. Názory odborníků na chystanou změnu se liší.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miminko, ilustrační foto

Miminko, ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„U malé to bylo tak, že se v úterý narodila a za týden jsme pro ni jeli. Hodně plakala, byla hodně dráždivá, hodně neklidná a trvalo to čtyři 4,5 měsíce. Péče byla náročnější, plakala ve dne v noci. Musela se z toho vyplakat. Hodně jí pomáhalo, že byla v naducané peřince, v teploučku, a že někdo ji hladil a byl s ní," líčí Radiožurnálu paní Procházková. Pěstounkou na přechodnou dobu je od roku 2014.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se na rušení kojeneckých ústavů dívají organizace starající se o děti? Reportáž připravila Kristýna Křupková.

V současnosti se stará už o třetí miminko - předtím měla dva kluky. Oběma se snažila přechod do nové rodiny co nejvíce usnadnit, ani jeden s tím podle jejích slov žádný problém.

„Když přišli maminka s tatínkem, tak se na ně oba chlapečci prostě koukali jinak. Jako kdyby to tušili. Prohlížej' si je. Ten sedmiměsíční chlapeček koukal a nechal se pochovat, ten 16měsíční byl takový zdrženlivý. Ale během hodinky byl jejich a oni jeho," dodává. 

S rodinami dětí je pořád v kontaktu a je ráda, když se dozví, jak se jim daří.

'Péče po 24 hodin'

Příběh paní Procházkové je ukázkou toho, jak může pěstounská péče fungovat. Už nějakou dobu se proto mluví o tom, že by mohla být jedním z nástrojů, které by postupně nahradily kojenecké ústavy.

„V kojeneckém ústavu je velmi dobře vzdělaný personál. Myslím si, že všechny paní, které tam pracují, to dělají s největším možným nasazením a s láskou. Jenže mají ve směně na starosti čtyři až šest dětí, proto nemohou novorozenci zajistit tu jednu stálou pečující osobu celých 24 hodin," vysvětluje Petra Kačírková, ředitelka organizace Lumos, která se zabývá péčí o ohrožené děti.

Každý region má svá specifika

Že to v praxi funguje i bez kojeneckých ústavů, potvrzuje Zlínský kraj, který je zrušil loni. „Je potřeba, aby padlo rozhodnutí. Chceme udělat všechno proto, abychom nepotřebovali instituci pro děti do tří let věku. K tomu potřebujeme rozvíjet i terénní a ambulantní služby a potřebujeme k tomu vyvíjet motivace, aby lidé byli ochotní přijmout roli pěstouna na přechodnou dobu," říká vedoucí Odboru sociálních věcí Zlínského kraje Helena Miklová.

Podle ředitelky mosteckého kojeneckého ústavu Milady Šilhové ale nejde ústavy zrušit plošně, protože každý region řeší rozdílné problémy.

"Jsou to děti, které primárně přicházejí na svět nechtěné. Takže mají dost svých problémů v okamžiku zrození a ne vždycky jim jenom šťastná a milující náruč stačí. Nemůžeme to dělat tak, že zrušíme kojenecké ústavy, to je taková forma ode zdi ke zdi, která ničemu neprospěje," vysvětluje Šilhová.

S postupným zrušením kojeneckých ústavů počítá materiál ministerstva práce, který upravuje péči o ohrožené děti. Podle něj by se určila věková hranice pro umisťování dětí do kojeneckých ústavů.

Podpora by se zaměřila na rodiče a vytvoření takových služeb, aby dítě nemuselo být odebráno. V případě, že by to nebylo možné, nastoupily by místo kojeneckých ústavů pěstouni na přechodnou dobu.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme