Od státu i od Bakaly. Desítky pozemků u karvinského dolu Gabriela převezme kraj kvůli transformaci

Moravskoslezský kraj chystá převzetí pozemků okolo bývalého dolu Gabriela nedaleko Karviné. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, část z nich získá zdarma od státní firmy Diamo, zhruba osm hektarů pak odkoupí také od soukromé firmy miliardáře Zdeňka Bakaly. V místě kraj plánuje vybudovat strategický projekt Poho park, na který má stovkami milionů korun přispět z transformačního fondu také Evropská unie.

Původní zpráva Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedním ze strategických projektů je rekonstrukce bývalého dolu Gabriela. Ten by měl nově sloužit jako vstupní brána do takzvané pohornické krajiny POHO2030. Konat se zde mají kulturní a vzdělávací akce

Vizualizace podoby upraveného bývalého dolu Gabriela | Zdroj: poho2030.cz

Brána do takzvané pohornické krajiny. Tak se prezentuje transformační projekt Poho park, který zahrnuje i bývalý důl Gabriela u Šikmého kostela nedaleko Karviné. Už na podzim získal tento projekt zelenou od komise ministerstva životního prostředí, která dohlíží na čerpání peněz z transformačního fondu. A během prosince by mu měl resort také schválit vyměřenou dotaci v řádu stovek milionů korun.

V mapě katastrálního území Karviná-Doly jsou zeleně vyznačené pozemky, které kraj získá od Diama, oranžově ty, které odkoupí od firmy Asental Land. Fialově jsou označené všechny ostatní pozemky patřící Asentalu.

Ještě předtím je ale potřeba udělat jeden krok. Moravskoslezský kraj musí – podle dotačních podmínek – převzít pozemky, na kterých plánuje s Karvinou tento transformační projekt vybudovat. Aktuálně má totiž vybrané území dva majitele – státní firmu Diamo, která zahlazuje následky těžby, a soukromou realitní společnost miliardáře Zdeňka Bakaly Asental Land.

Tady je Bakalovo: miliardář drží na Karvinsku tisíce pozemků, brzdí to rozvoj některých obcí

Číst článek

„Základem je převzít samotnou stavbu a pozemky od Diama,“ odkazuje se náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS) na na přelomu srpna a září uzavřenou smlouvu. Kontrakt přitom nabízí tři varianty, jak může kraj zhruba 13 hektarů pozemků od státu získat – odkupem, částečným odkupem či bezúplatným převodem.

Jak zjistil server iROZHLAS.cz, hejtmanství se ale už dohodlo se státním podnikem na třetí variantě. A tu budou ve čtvrtek schvalovat krajští zastupitelé. Celý převod už podle náměstka Unucky přezkoumával také antimonopolní úřad (ÚOHS), který posuzoval, zda tato varianta nezakládá veřejnou podporu. Strategický projekt Poho park totiž bude ze své podstaty zčásti i komerčně zaměřený a byla tedy obava, že by mohl narušovat hospodářskou soutěž.

„Sice se tam bude prodávat občerstvení a nějaké pohlednice, ale po obtížných jednáních a stanovisku ÚOHS jsme dospěli k tomu, že to bude nakonec bezúplatný převod,“ vysvětlil Unucka a jeho slova potvrzuje i státní podnik. „V případě bezúplatného převodu areálu se o veřejnou podporu nejedná,“ napsala vedoucí odboru komunikace Diama Lenka Rychtaříková.

Po čtvrtečním zastupitelstvu by se proto mělo podle náměstka začít s převodem pozemků v katastru. „Máme odhad, že bychom je mohli převzít do října příštího roku,“ podotýká.

Pozemky od Bakaly

Jenže takto by kraj získal pouze areál, který by představoval jakýsi ostrov mezi pozemky soukromé realitní firmy Asental Land miliardáře Zdeňka Bakaly, jak už dříve zmapoval server iROZHLAS.cz a jak ukazuje mapa v úvodu článku.

Už v létě proto hejtmanství uzavřelo s touto firmou budoucí kupní smlouvu na vybrané pozemky, které propojí areál se silnicí první třídy. Kontrakt začne podle náměstka platit ve chvíli, kdy své pozemky na kraj převede Diamo.

Jak jde vyčíst ze smlouvy, do které mohl server iROZHLAS.cz nahlédnout, jedná se o desítky parcel, které kraj odkoupí zcela, nebo pouze zčásti. „Půjde o příjezdovou komunikaci, vodní plochu, která je u Šikmého kostela a louku mezi nimi. Vlastně to jsou pozemky okolo ulice Slezská,“ popisuje Unucka s tím, že jde o území o velikosti zhruba osmi hektarů.

Podle smlouvy by měl kraj za metr čtvereční pozemků zaplatit 45 korun, souhrnně tedy Bakalova firma získá asi 3,6 milionu korun. Podle Unucky jde o kompromisní cenu.

U dolu Barbora by mohla vyrůst průmyslová zóna. Karvinské spolky nesouhlasí, hájí přírodu i historii

Číst článek

„Vycházeli jsme z nějakých svých vlastních odhadů, tuším, že šlo o 35 korun za metr čtvereční. Firma Asental Land ale přišla s vlastním odhadem okolo 50 korun za metr čtvereční. Oslovili jsme proto ještě znalce, který oceňoval pozemky pro Diamo, aby byla stejná metodika, a ten určil cenu, se kterou už Asental souhlasil,“ popsal Unucka, jak kraj došel k částce za požadované území.

Server iROZHLAS.cz požádal o vyjádření také Bakalovu realitní společnost. Její mluvčí Tomáš Neščák ale jen krátce uvedl, že „skupina Asental ze zásady nekomentuje žádné probíhající obchodní transakce“.

Převzetím pozemků se zároveň kraj zavázal, že důl Gabriela i okolní parcely budou po deset let sloužit ke kulturním a vzdělávacím účelům. A kraj bude muset zachovat také přístup Diama na tyto pozemky kvůli monitoringu důlního metanu a zabezpečení bývalého dolu. S Asentalem pak kraj musí podle náměstka Unucky řešit přístup k teplovodnímu potrubí do Karviné.

Čekání na dotaci

Bývalý důl Gabriela u Karviné má v budoucnu sloužit jako návštěvnické centrum a vstupní brána do takzvaného Poho parku. Bude v něm nejen expozice, ale i zázemí pro návštěvníky nedalekého kostela sv. Petra z Alkantary, známého jako Šikmý kostel.

Severní Morava bojuje o čas. Čerpání peněz na strategické projekty ohrožují šibeniční termíny

Číst článek

Celková hodnota projektu je 503 milionů korun, 428 milionů by měla uhradit Evropská unie z Fondu spravedlivé transformace, 75 milionů korun pak kraj z vlastního rozpočtu. Projekt už byl v říjnu schválený komisí z ministerstva životního prostředí, potvrzuje jeho mluvčí Lucie Ješátková. Přesto k němu měl resort výhrady. „Až po vyřešení výhrady nositelem projektu bude vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ doplnila.

To ale nepředstavuje podle Unucky problém. „Ty připomínky byly ryze procesního charakteru, kdy ministerstvo chtělo o měsíc posunout termín zahájení stavby, což jsme akceptovali. A pak se ministerstvo u všech projektů rozhodlo, že nebude řešit konec kolaudace, ale začátek kolaudačního řízení, tak jsme ještě upravili harmonogram tak, aby tam byl tento milník,“ vysvětluje a dodává, že ke schválení dotace by tak mohlo dojít už v příštím týdnu.

Celkové roční náklady na provoz strategického projektu Poho Park vyjdou podle odhadů kraje na dvanáct milionů korun. „Budeme se o to dělit tak, že osm milionů korun bude platit kraj a čtyři miliony Karviná,“ popisuje Unucka.

Moravskoslezský kraj usiluje o evropské dotace na transformační projekty za zhruba 18,9 miliardy korun. Ty mají pomoci s přeměnou původně hornického regionu na místo, odkud lidé nebudou odcházet a kam budou směřovat také investice. Zhruba devět miliard korun musí kraj podle podmínek vyčerpat do roku 2027. Dotaci už získal v Moravskoslezském kraji první transformační projekt, takzvaná Černá kostka, která by měla vzniknout v Ostravě.

Strategické projekty Moravskoslezského kraje

  • Centrum veřejných energetiků (CVE)
    V rámci kraje bude toto centrum zdarma radit obcím a městům v oblasti energetiky s cílem uspořit finance a přejít na čistější zdroje energie.
  • Trautom
    Projekt zaměřený na zvýšení kvalifikace a usnadnění přechodu zaměstnanců z ohrožených profesí do jiných odvětví.
  • POHO park
    Hlavním cílem je obnova bývalého areálu dolu Gabriela, který má soužit jako centrum pohornické krajiny, která má přilákat další investory.
  • CEPIS (Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií)
    Vytvoření zázemí pro podporu inovací a výuky v souladu s rozvojovými potřebami kraje přímo v centru Karviné. Projekt slibuje propojení podnikání a vzdělávání.
  • Eden Silesia
    Výzkumný a vzdělávací park Slezské univerzity má sloužit mimo jiné jako prostor pro environmentální výchovu a studium krajiny poškozené průmyslem.
  • CirkArena (Circular Economy Centre)
    Výzkumně-vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku a platforma pro vědecké a inovační týmy.
  • Technologicko-podnikatelská akademie (TPA)
    Smyslem akademie je rychlá adaptace na potřeby trhu. Čerství absolventi středních škol mají získávat praktické dovednosti, které poptávají zaměstnavatelé.
  • LERCO (Life & Environment Research Center​ Ostrava)
    Projekt Ostravské univerzity, který má sloužit jako výzkumný hub zaměřující se na transformaci uhelného kraje. Vědecké týmy budou v rámci mezioborové spolupráce řešit otázky zdraví, vzdělávání a pomáhat obcím s praktickými otázkami transformace.
  • Černá kostka (Moravskoslezská vědecká knihovna)
    Budova má sloužit jako nové sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny, ale také jako centrum pro digitální transformaci regionu. Pravidelně by se zde měly konat vzdělávací akce pro laickou i odbornou veřejnost.
  • REFRESH (Centrum pro výzkum energetické a sociální změny)
    Projekt Vysoké školy báňské – Technické univerzity má vytvořit desítky pracovních místo pro tuzemské i zahraniční výzkumníky.

Tomáš Pika, cib, fil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme