Na základních školách začíná digitalizace výuky na internetu

Žáci základních škol si od příštího týdne vyzkouší, jaké to je sledovat výuku svých učitelů na internetu. Poprvé se v Česku spouští online digitální vzdělávání. Žáci i učitelé si z internetového portálu www.ucenionline.com budou moci stahovat hodiny a přednášky z různých předmětů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola

Škola | Foto: Tomáš Adamec

Se záznamy z hodin si děti tak mohou rychle doplnit výuku, kterou kvůli nemoci zameškaly. Naopak učitelé se podívají, jak vyučují kolegové na jiných školách.

Princip elektronické výuky Radiožurnálu popsal Robert Neubert ředitel společnosti Neubert marketing, která školám nabídne výuku na internetu zdarma.

„Online přednášky budou na serveru ve formě pětiminutových, respektive desetiminutových spotů. V první fázi se bude jednat o přednášky předem vybraných škol. To je část, která bude trvat do června 2010. V druhé fázi počítáme se živými přednáškami, kdy hodláme propojit přibližně 200 škol,“ upřesnil Neubert.

Rovněž učitelé zmíněný doplněk výuky vítají, jak říká Martin Ševčík, ředitel pražské Základní školy Londýnská.

„Když dítě onemocní, zákonný zástupce nebo žák mají šanci se zorientovat v látce. Obzvláště během dlouhodobější absence dává projekt smysl,“ mmyslí si Ševčík.

Kamery ve třídách

Třídy budou navíc vybaveny webovými kamerami, které výklad učitele nahrají. Ne všechny hodiny ale budou na internetu. Pedagogové si sami určí, kterou hodinu chtějí nahrávat.

Ministerstvo školství podobné IT technologie školám doporučuje i v rámci výuky pro zlepšení počítačové gramotnosti. Zatímco podle statistik OECD v USA připadají na jeden počítač tři žáci, v Česku je to devět studentů.

Výukový projekt je zatím fiancován výše zmíněnou společností, v budoucnu by na ní měly jít peníze z evropských fondů. Podobně už digitální výuka funguje na některých vysokých školách. Například studenti Českého vysokého učení technického si mohou stahovat z internetu přednášky svých profesorů.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme