Nejvíc lidí se v létě na horách zraní při adrenalinových sportech

Úrazy na horách nejsou záležitostí pouze zimních období. Ani v létě pracovníci horské služby nezahálejí především kvůli rostoucí oblibě takzvaných adrenalinových sportů. Letos o prázdninách přibývá na horách také závažných dětských úrazů. Potvrzují to lékaři, podle nichž se děti a dospívající často zraní, protože se neuváženě pouští do riskantních situací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turisté

turisté | Foto: Jan Rosenauer

V Krkonoších se v létě o bezpečnost turistů stará 15 profesionálních členů horské služby. Vyjíždějí prakticky každý den, a to v průměru dvakrát. Od začátku letní sezony už zasahovali u desítek případů.

„Je to někde kolem 75 úrazů. Převážná většina z nich se odehrává při takzvaných adrenalinových aktivitách, protože z pěší turistiky je úrazům minimum,“ říká náčelník horské služby Adolf Klepš a pokračuje:

„Například při hřebenové turistice lidé neodhadnou své síly a pak dochází k náhlým akutním stavům, jako jsou infarkty, nevolnosti a podobně. To řešíme také, ale jsou to jednotlivé případy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Pařízek hovořil se členy horské služby v Krkonoších

I charakter zranění je v létě odlišný. Nejvíce úrazů je z cyklistiky. „Objevuje se tam celá škála úrazů, především horních končetin a hlavy. Tyto úrazy jsou nejvážnější, pokud cyklisté nepoužívají přilby,“ vysvětluje Klepš.

Podle profesora Petra Havránka, přednosty Kliniky dětské chirurgie a traumatologie pražské Thomayerovy nemocnice, se hlavně dospívající často zraní, když nepřiměřeně riskují například na horských kolech. Dobrou zprávou ale je, že děti přilby většinou nosí.

„Velmi pozitivní trend vidíme v používání ochranných pomůcek. Naštěstí tedy máme relativně málo dětí s poraněním hlavy, především proto, že se nosí helmy,“ říká Havránek a dodává:

„Ty úrazy z horských kol se soustřeďují většinou na zlomeniny končetin, častěji horních končetin než nohou.“

Důležité je pít a nepřecenit síly

Ve Špindlerově Mlýně v těchto dnech slouží také Štěpán Dunka. Podle něj je důležité při přípravě na túru myslet jak na dobrou obuv a oblečení, tak i na dostatek tekutin.

„Nepodceňovat to, hlavně teď, když jsou ta velká vedra. A být připravený na to, že třeba cestou nemusí být žádné občerstvení,“ říká Dunka. Pokud turisty v horách postihnou problémy, měli by záchranářům co nejpřesněji popsat místo, kde se nacházejí.

Pomoci mohou i takzvané trauma body u turistických rozcestníků. I tabulka s číslem může záchranným týmům v orientaci pomoci.

Horská služba i letos vyjíždí k velmi vážným poraněním, jako jsou zranění páteře a komplikované zlomeniny. To se přihodí zhruba jednou do týdne.

Martin Pařízek, Lenka Jansová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme