Některým sociálním zařízením chybí peníze na provoz. Hrozí jejich zavírání

Poskytovatelé sociálních služeb varují, že se potýkají s nedostatkem peněz na provoz. Prostředky prý budou chybět zejména v některých krajích, kde s novým rokem zanikla možnost čerpat zdroje z takzvaných individuálních projektů krajů. Ministerstvo práce a sociálních věcí je totiž podle zástupců poskytovatelů ze státního rozpočtu nedorovnalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblastní Charita v Břeclavi

Oblastní Charita v Břeclavi | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo se ale brání, že k žádnému snížení podpory sociálních služeb nedošlo, celková částka na dotace pro poskytovatele sociálních služeb má být dokonce o 100 milionů korun vyšší než loni, tedy celkem 6 miliard a 200 milionů korun.

Dotace ze státního rozpočtu prý tvoří asi 25 procent příjmů poskytovatelů, uživatelé se na úhradě nákladů podílejí asi 45 procenty a příspěvek samosprávných rozpočtů krajů se pohybuje do 10 procent celkových nákladů, tento nepoměr je ale podle ministerstva zapotřebí změnit.

Resort si dle svého vyjádření uvědomuje, že během roku 2012 dojde k ukončení individuálních projektů v některých krajích, a proto vzrostl i počet žadatelů o poskytnutí dotace. V prvním kole dotačního řízení prý bylo rozděleno 98 procent z celkového objemu finančních prostředků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitele ostravsko-opavské Diecézní charity Lukáš Curylo vysvětluje, proč nemají poskytovatelé sociálních služeb dostatek peněz na provoz

Dotační řízení letos ale poznamenal přístup některých krajských úřadů, který ve svém důsledku znemožnil plně zohlednit veškerá regionální specifika a skutečné místní potřeby, uvedlo ministerstvo.

Propad zdrojů z krajů je podle ředitele ostravsko-opavské Diecézní charity Lukáše Curyla skutečně markantní, zejména v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde skončil individuální projekt na konci minulého roku.

„Jenom pro srovnání, dotace sice se zvýšily o 100 milionů, to znamená z 6,1 na 6,2 miliardy, ale ten výpadek v rámci rozpočtu je asi 700 miliard v rámci republiky a z toho 225 milionů je právě v našem kraji,“ vysvětluje.

V ostatních krajích se podle něj dostaví problémy až v průběhu roku, kdy jim postupně skončí individuální projekty.

„Jediný kraj, který teda ukončený projekt nebude mít, protože má navazující projekt, je Jihomoravský kraj, tak toho se to netýká,“ dodává Curylo.

Zánik prý hrozí jen v Moravskoslezském kraji asi 60 zařízením

Individuální projekty byly nápadem ministerstva práce a sociálních věcí, vysvětluje Curylo, které tak chtělo ušetřit stání prostředky, což se mu také povedlo. Postupně se prý během let razantně snižovaly dotace ze strany státu.

Podle zákona je zajištění sociálních služeb úkolem krajů, poskytovatelé ale ministerstvo i kraj podle Curyla upozorňovali, že po skončení individuálních projektů nastanou problémy s financováním.

„Že kraje ze svých vlastních rozpočtů nejsou schopny to dorovnat a těch 20 procent úbytku dotací v tomto roce je pro mnohé služby a pro nás likvidační,“ říká.

Nedostatek finančních prostředků se v Moravskoslezském kraji dotkne asi 60 zařízení, která budou muset ukončit provoz, odvolává se Curylo na analýzu provedenou neziskovými organizacemi. Jedná se prý o azylové domy, sociálně-terapeutické dílny, sociálně aktivizační služby pro seniory a pro hendikepované děti.

Dodává, že otázku lidí ze zavíraných sociálních zařízení, o které se nemá kdo postarat, bude muset ze zákona řešit kraj.

Alena Benešová, Naďa Bělovská, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme