Nové vedení Rady vysokých škol trvá na přepracování reformy

Návrh reformy vysokých škol se i podle nového vedení Rady vysokých škol musí přepracovat. Akademici k němu mají desítky zásadních připomínek. Požadují proto, aby návrh připravované reformy vláda vůbec neprojednávala a stáhla jej z jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference po jednání rektorů s ministrem školství Josefem Dobešem: zleva místopředseda České konference rektorů a rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls, předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav

Tisková konference po jednání rektorů s ministrem školství Josefem Dobešem: zleva místopředseda České konference rektorů a rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls, předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav | Zdroj: ČTK

„Postoj Rady vysokých škol se nemění. Považujeme oba materiály za naprosto nedostatečně projednané s vysokoškolskými reprezentacemi,“ tvrdí nově zvolený předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer.

„Domníváme se, že materiál by v této podobě neměl být vládou projednán a že bychom se měli vrátit k jednání s ministerstvem školství o věcném záměru obou zákonů – jak zákona o terciárním vzdělávání, tak zákona o finanční pomoci studentům,“ uvádí Fischer.

Stejný názor zastává i studentská komora Rady vysokých škol. „Stále trváme na tom, aby oba materiály byly staženy z vlády, tak aby mohly být vyřešeny problematické věci. Aby mohly být vyřešeny největší nedostatky, které v těch materiálech jsou,“ potvrzuje předseda studentské komory Miroslav Jašurek.

„Jedná se o problematiku školného, zákona o finanční pomoci studentům, který jsme navrhli jako celek – vzhledem k tomu, že je nekvalitní a velice špatně připravený – zamítnout a znovu začít připravovat. Jedná se o omezení pravomocí akademické samosprávy a zvýšení vlivu vnějších aktérů na fungování vysokých škol,“ dodává Jašurek.

S navrhovanou reformou nesouhlasí 23 z 26 akademických senátů veřejných vysokých škol. Pokud by vláda návrh přijala, jsou někteří akademici a studenti připraveni uspořádat během posledního únorového týdne protestní akce.

Proti reakci vysokých škol se včera na Radiožurnálu ohradil prezident Václav Klaus. Podle něj nemohou vysoké školy vyžadovat maximální akademickou svobodu a zcela neomezené rozhodování, pokud jsou závislé na penězích daňových poplatníků. Názory představitelů univerzit označil za falešnou hru na akademickou svobodu.

Klaus také upozornil na špatný stav vysokého školství. „Školy usilují primárně o extenzi počtu studentů a extenzi vědeckých a pedagogických titulů u svých učitelů, reforma je nezbytná. Jsem velmi pobouřen tím, co si akademický svět v této chvíli dovoluje,“ uvedl prezident.

ČRo 1 - Radiožurnál, Klára Bílá, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme