Inspekce kontroluje obilí až na 400 látek, nevyhovující jsou jen dvě až tři procenta vzorků, říká odborník

Ministerstvo zemědělství označilo zprávy o škodlivých produktech z Ukrajiny jako poplašné. Jde například o běžné balení kilogramové pšeničné mouky, ve které se měly objevit zdraví škodlivé pesticidy. Hoax se začal šířit na sociálních sítích. Kontroly obilovin, které do Česka míří z Ukrajiny, ale i tak preventivně zpřísnilo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obilí, ilustrační foto

Inspekce kontroluje obilí až na 400 látek (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stojíme v pražské laboratoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Z papírového pytle sype laborant vzorek ukrajinské pšenice do velké nerezové nádoby. I v něm dokáží zdejší laboranti díky moderním technologiím odhalit nebezpečné mykotoxiny a pesticidy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se kontroluje obilí na škodlivé látky? Hledá se v něm až 400 látek

„Ve chvíli, kdy tam žádný pesticid ani mykotoxin není, trvá analýza čtyři až pět dní. Ale když tam ten nález zjistíme, tak musíme celou analýzu zopakovat,“ vysvětlil ředitel inspektorátu Petr Cuhra. U nerezové nádoby, ve které se se mixuje obilí s vodou, popsal celý postup.

„Další fáze je extrakce látek, které tam hledáme, do nějakého rozpouštědla. Během toho přejdou z pevné fáze do roztoku. Analýzy se provádí kapalinovou a plynovou chromatografií s využitím hmotnostní spektrometrie,“ popisuje ředitel.

Zjednodušeně řečeno tak laboranti oddělují jednotlivé látky od sebe a zkoumají jejich množství. Jen v posledních týdnech zdejší laboratoř odebrala desítky vzorků obilovin a mouky, mezi nimi i té z Ukrajiny.

V Česku se zatím nenašla žádná závadná pšenice z Ukrajiny. Na Slovensku v zásilce objevili pesticidy

Číst článek

Inspektoři prověřují pšenici, špaldu nebo kukuřici. Zkoumají ale i pšeničnou mouku nebo jáhlové vločky.

„Umožňuje nám to stanovit obrovskou škálu pesticidů a mykotoxinů. V těchto vzorcích se dělá až 400 látek,“ dodal ředitel inspektorátu Petr Cuhra. Podle něj najdou škodliviny, které by mohly člověku ublížit, jen málokdy.

„Třeba za uplynulý rok se frekvence nevyhovujících zjištění pohybovala v jednotkách procent. Možná dvě, tři procenta ze všech vzorků. Není to tak, že každý den bychom tady měli pět, deset nevyhovujících vzorků,“ říká ředitel.

Ukrajinské obilí

Mimořádné kontroly ukrajinského obilí zatím žádnou přítomnost škodlivých látek neodhalily. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly z KDU-ČSL ale budou kontroly pokračovat. Přestože se podle něj do Česka ukrajinských obilovin dováží jen minimum.

Na trhu s obilím je chaos a vydělávají na tom hlavně spekulanti, tvrdí viceprezident Agrární komory

Číst článek

„Za loňský rok se do České republiky dovezly jen čtyři tisíce tun pšenice. Proti tomu Česká republika sama vyprodukuje pět milionů tun. Není to ani jedna desetina procenta,“ říká.

Zbytky zakázaného pesticidu se objevily v polovině dubna na Slovensku v jedné ze zásilek obilí z Ukrajiny. Podle ministra ale i díky kontrolám není důvod, aby Česko tyto produkty kvůli závadnosti zakázalo.

To udělali třeba už Maďaři nebo Poláci, zatím do konce června. Podle tamních vlád kvůli zvýšenému výskytu levného ukrajinského obilí, které znevýhodňuje lokální zemědělce.

V týdnu se tím zabývala i Evropská komise a jednání se účastnil i ministr Nekula. Ten už dřív řekl, že Ukrajinu je ve vývozu produktů do zemí třetího světa potřeba podporovat.

„Důležité je, aby ta produkce z Ukrajiny, ať to jde po železnici anebo kamiony po silnici, aby šla z Ukrajiny rovnou do přístavu. Aby se cestou takzvaně neodsypávalo,“ dodal.

Hlavním úkolem tak podle něj je, aby Evropská unie zajistila koordinaci a taky kontrolu přepravovaného zboží.

Jan Bílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme