Jednací maraton o pandemickém zákonu skončil. Sněmovna novelu přijala po téměř 36 hodinách

Poslanci na svém osmém zasedání přijali novelu pandemického zákona. Jednání trvalo dva dny a noc, velkou část debaty vyplnili zástupci SPD, kteří přednášeli nové body či dělali obstrukce. Pro předlohu hlasovalo 70 ze 122 přítomných poslanců, proti jich bylo 52. Hnutí ANO a SPD byly proti. Nutnost zákona obhajovala vláda zaváděním případných dalších protikoronavirových opatření. Norma nyní zamíří do Senátu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:10 2. 2. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala po přijetí návrhu o důvěře vládě.

Poslanecká sněmovna přijala pandemický zákon | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dosáhli jsme takové podoby, která je jednoduchá, nezasahuje do více oblastí, než je nutné,“ řekl po hlasování premiér Petr Fiala (ODS).

Poslanci se k schvalování návrhu dostali ve 22.00 ve středu. A odhlasovali si ho hned dvakrát. Věřa Kovářová (STAN) jakožto předsedající schůzi nejprve opomněla přečíst usnesení, muselo tak dojít ke druhému hlasování. „Budeme hlasovat, tentokrát už načisto,“ řekla.

Sněmovna jednala od úterý dopoledne, až ve středu ráno však schválila program mimořádné schůze. Na vině byly hlavně obstrukce poslanců SPD. Předsedající schůze z řad vládních stran Jan Skopeček (ODS) několikrát napomenuli zástupce, že nemluví k věci.

Novela počítá s tím, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moct zahrnout omezení širšího okruhu činností než teď. Úřady budou moct například nařídit testování na covid-19 podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.

Sněmovna jednala o pandemickém zákonu desítky hodin, poslanci nakonec měli omezenou délku projevu

Číst článek

Nařízení izolace nebo karantény budou například moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou.

Sněmovna na návrh koalice vyškrtla z novely ustanovení, podle nichž měla dostat pravomoc k vydávání protiepidemických opatření pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra.

Úřady nebudou moci na rozdíl od současného znění pandemického zákona a vládního znění novely úplně zakázat soukromé a veřejné akce, a také provoz hudebních, tanečních nebo herních klubů či diskoték, heren a kasin. Jejich provoz budou moci pouze omezit.

Restrikce se nadále budou moci týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor.

Pravomoce hygien

Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví nebo krajských hygienických stanic budou moci nově regulovat jakoukoli činnost provozovanou v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby, připomíná agentura ČTK.

Fiala: Doufám, že pandemický zákon už nebudeme používat, ale nebylo by zodpovědné nemít obranu

Číst článek

Budou se moci týkat také zoologických a botanických zahrad, různých kulturních institucí, památek nebo třeba hvězdáren. Úřady budou moci podle pandemického zákona regulovat také hudební, divadelní a filmová představení, taneční produkce, slavnosti, kulturní festivaly či veletrhy a dále dětské zotavovací akce a příměstské tábory.

Omezit bude možné také provoz vnitřních a venkovních sportovišť, ale i výuku ve všech typech škol i v předškolních zařízeních. Regulace se bude týkat rovněž činností vykonávaných mimo provozovny, například přímo u zákazníka. Jde mimo jiné o kadeřnické služby a o kosmetiku.

Posílení pravomocí hejtmanů prosadil poslanec ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, uvedla ČTK. Hejtman by po projednání v krizovém štábu mohl podle zákona vyzvat krajskou hygienickou stanici k vyhlášení mimořádného opatření, mohl by případně navrhnout i jeho znění. Hygienická stanice by musela výzvu hejtmana projednat.

Odůvodnění novely

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je novelizace nutná kvůli tomu, že platnost dosavadního zákona končí 28. února a poté by chyběla zákonná opora pro přijímání protiepidemických opatření.

Jsme rádi, že Sněmovna vyslyšela naše argumenty a schválila vyvážený pandemický zákon, který zajišťuje akceschopnost vlády při řešení pandemie při přetrvávající kontrole ze strany Poslanecké sněmovny i Nejvyššího správního soudu. Návrh jde nyní do Senátu.

23:04 – 02. 02. 2022

33

„Pandemický zákon je příprava na to nejhorší, nic víc, nic míň,“ prohlásil. Hlavní části pandemického zákona o možnosti vydávání mimořádných opatření mají nyní platit podle schváleného pozměňovacího návrhu zdravotnického výboru do konce listopadu. 

Zákon nyní dostanou k posouzení senátoři. Hnutí SPD uvedlo, že chystá proti novele ústavní žalobu.

Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, sněmovna snížila podle návrhu koalice na pětinu. Maximální pokuta činí v současnosti tři miliony korun, nově by byla nejvýše 600 tisíc korun. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila z až čtyř milionů na maximálně 800 tisíc korun.

aur, sir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme