Se zavřením uprchlického centra v Praze nesouhlasí někteří hejtmani. ‚Je to nekolegiální krok‘

Pokud Praha uzavře své centrum pro uprchlíky, udělá to i Pardubický kraj, řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Úmysl Prahy, který pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odůvodnil přetížením města a chybějícím systémem přesunu uprchlíků do jiných, méně vytížených krajů, považuje Netolický za nekolegiální. Podobný názor má i předseda asociace krajů Martin Kuba (ODS), podle něj by bylo uzavření pražského centra pro uprchlíky jen politické gesto.

Pardubice/Praha (Aktualizováno: 19:26 1. 6. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KACPU, Praha Vysočany

Krajské centrum pomoci v Praze na Vysočanech je podle Zdeňka Hřiba přetížené | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hřib oznámil, že magistrát uzavře své centrum pro ukrajinské uprchlíky k 15. červnu. Důvodem je podle něj přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu do jiných, méně vytížených krajů. Středisko bude uzavřeno na dobu neurčitou, a to dokud vláda nepředstaví systém přerozdělování uprchlíků, nebo se nevyrovná zátěž mezi kraji, řekl primátor.

Praha je přetížená. Proto podle Hřiba k 15. červnu uzavře centrum pro uprchlíky

Číst článek

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) uvedl, že pokud Praha uzavře své centrum pro ukrajinské uprchlíky, udělá to i Pardubický kraj. Eventuální uzavření pražského centra označil Netolický za nekolegiální krok, který by zhoršil situaci.

Za nekolegiální krok to považuje i hejtman Kuba. Přijde mi, že ten problém chce (Hřib) zveličovat, ne jej pracovně řešit, řekl Kuba.

Jan Grolich (KDU-ČSL), který stojí v čele Jihomoravského kraje, uvedl, že kroky hlavního města nechápe. Nejsou s hejtmany vůbec koordinovány a nedávají smysl. Není možné zavírat místa, kam chodí nejvíce lidí, uvedl.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že nepočítá s tím, že by se v regionu uzavřelo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU).

Nic nezavíráme, nemůžeme si to dovolit, protože každý den přijíždí sto lidí. Jsme nuceni udržovat v provozu všechny služby, které uprchlíci potřebují. V daný okamžik nevidím jediný rozumný důvod, proč bychom KACPU měli zavírat. Dle mého názoru provádět něco na truc, v daný okamžik nemá smysl, řekl Vondrák.

K lex Ukrajina II máme výhrady. V ukrajinské komunitě pak bude plno zranitelných, říká Rozumek

Číst článek

Dodal, že rozumí tomu, že situace v Praze je složitá, ale ani v Moravskoslezském kraji není jednoduchá. Cesta uzavření KACPU to nevyřeší. Dle mého názoru ti lidé stejně do Prahy budou jezdit, povede to k tomu, že se tam zase budou hromadit a tentokrát nebude ani cesta, jak je protáhnout tím lustračním procesem. Nevidím to jako úplně rozumné, doplnil moravskoslezský hejtman.

My zavírat nechceme

Podle hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka (Piráti) se v případě uzavření pražského centra může stát, že plzeňské KACPU přestane plnit kvůli přetížení svoji funkci.

Nebudeme schopni uprchlíky ubytovávat, a možná to bude mít stejný efekt, jako kdybychom ho zavřeli. My ho ale zavírat nechceme, ale pokud se uprchlíci přesunou směrem na Plzeň, tak si myslíme, že přestane plnit svoji funkci a pod návalem uprchlíků z Prahy může plzeňské KACPU zkolabovat, popsal situaci v Plzeňském kraji.

Studenti na Náchodsku pomáhají Ukrajincům pěstovat ovoce a zeleninu. Sehnali záhony i sadbu

Číst článek

Kraj nemá tak velké ubytovací kapacity a uprchlíky by mohl pouze zaregistrovat. Hřibově reakci se ale nediví, protože jeho problémy podle Špotáka nikdo neřeší. Všichni (uprchlíci) chtějí do Prahy a on to má fakt těžké uvedl Hřibův stranický kolega. Podle něj to musí řešit stát.

Hřibovo rozhodnutí okomentoval také hejtman Královehradeckého kraje Martin Červíček (ODS), podle něj je ento krok nezodpovědný a podkopává důvěru v systémové řízení uprchlické krize v České republice. Královehradecký kraj přesto nebude vyhrožovat uzavřením centra pro uprchlíky jenom kvůli tomu, že to chce udělat Praha, uvedl. 

‚Rozhodnutí respektuji‘

K rozhodnutí primátora Hřiba se vyjádřila také hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN), pražské KACPU totiž sloužilo také jejímu kraji. „Daleko větší zátěž byla na hlavním městě Praze, my jsme pomáhali s týmy hasičů a dalšími, na druhou stranu jsme měli ještě další tři centra, kde jsme nesli celou zátěž,“ řekla pro Radiožurnál.

Zároveň uvedla, že primátor už delší dobu říkal, že pokud se nebude problém přetíženosti Prahy řešit, tak k tomuto krou sáhne. „Vyzval i pana premiéra dopisem k nějakému řešení situace, protože byl toho názoru, že tento problém nemůže řešit jen Vít Rakušan. Říkal to také na každém setkání,“ vysvětlila.

„Já respektuji, že má Praha svůj krizový štáb, který tu situaci nějakým způsobem vyhodnotil,“ vysvětlila, dodala ale, že by k tomuto kroku nepřistoupila.

Ve středních Čechách byla původně asistenční centra pro uprchlíky v Mladé Boleslavi, Příbrami a Kutné Hoře. Střediska v Mladé Boleslavi a Příbrami již ukončila činnost, v provozu je nadále jen centrum v Kutné Hoře. Kromě toho hejtmanství využívá středisko ve Vysočanech, které má společné s Prahou.

Nekolegiální krok

Předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) označil prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), že Praha k 15. červnu uzavře své centrum pro ukrajinské uprchlíky za nekolegiální krok. Podle něj je situace v Praze srovnatelná s jinými kraji.

Solidarita s uprchlíky je mezi Poláky stále obrovská. Někteří Ukrajinci se už začínají vracet domů

Číst článek

„Prohlášení považuji za poměrně nekolegiální vůči ostatním krajům a hejtmanům. A to především proto, že v úterý probíhala schůzka všech hejtmanů a primátora Prahy s ministrem vnitra, na níž taková informace nepadla,“ uvedl Kuba. 

Pokud pan primátor o 24 hodin později vydá takové zásadní prohlášení, je to pro mě symbol toho, že se jedná pouze o politické hry, kdy na sebe chce velmi výrazně upozornit. Přijde mi, že ten problém chce zveličovat, ne jej pracovně řešit,“ pokračoval. 

Dodal, že jej také zaráží, že pražský primátor touto cestou útočí na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). „Přitom Piráti i STAN loni na podzim tvořili koalici. Proto to na mě celé působí jako politické zviditelnění před podzimními komunálními volbami,“ uvedl.

„Většina uprchlíků se ubytuje u svých příbuzných nebo známých. Samozřejmě, že v Praze jich je výrazně víc, protože je tam největší pracovní trh v republice. To znamená, že lidé z Ukrajiny tam za prací odcházeli už před válečným konfliktem a bylo jich tam výrazně více než v jiných regionech,“ řekl vysvětlil Kuba.

Zásadní problém může podle něj nastat v září, kdy nebudou stačit volná místa v základních a mateřských školách, protože se počet uchazečů zvýší o ukrajinské děti. „Ale tohle budou řešit všechny kraje stejně. To nebude pouze záležitost Prahy, protože ve všech regionech jsou kapacity ve školách omezené,“ dodal jihočeský hejtman.

Česko situaci zvládne

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Česko situaci i v případě uzavření pražského centra pro uprchlíky zvládne.

Tachovské školky praskají ve švech. Řešit musí i ukrajinské děti

Číst článek

Rakušan uvedl, že spolu s premiérem Petrem Fialou (ODS) jsou připraveni se s Hřibem sejít a hledat jiné cesty, rozhodnutí hlavního města ho nicméně mrzí. „Ale i při případném uzavření pražského centra situaci zvládneme, žádné uprchlíky na ulici nenecháme,“ uvedl.

Pokud Praha svou hrozbu splní, je stát připraven nabízet pomoc uprchlíkům v ostatních asistenčních centrech ve zbývajících 13 krajích, doplnil. „Pro ty, kdo nemají nárok na dočasnou ochranu, navíc začalo fungovat stanové město v Malešicích,“ dodal Rakušan.

Vicepremiér Rakušan by uvítal, kdyby se problém vyřešil jednáním. „Společně s premiérem jsem připravený se s pražským primátorem sejít a hledat jiné cesty,“ uvedl. Zdůraznil, že od počátku války na Ukrajině nepřetržitě komunikuje se všemi hejtmany, pražským primátorem a všemi zainteresovanými subjekty.

Příliv uprchlíků

Praha se potýká s velkým přílivem uprchlíků, kterých je podle primátora až čtyřikrát více než v některých dalších krajích. Asistenční centrum, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 90 000 lidí.

Nové využití pro chátrající budovy. Obce mohou žádat o dotace, upraví je na ubytování pro uprchlíky

Číst článek

Kvůli velkému množství převážně romských uprchlíků z Ukrajiny přebývajících na pražském hlavním nádraží musela být vybudována stanová městečka v Troji a Malešicích. Hřib ve středu opětovně vytkl vládě, že nevytvořila systém přerozdělování uprchlíků.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) před jednáním vlády novinářům řekl, že uprchlíci přicházející v poslední době již jsou schopni přijímat i místa v jiných krajích. Situací ukrajinských uprchlíků se zabývala ve středu strategická skupina, která řešila začlenění žáků do českých škol, uvedl.

„Jediný zásadní problém bude na území Prahy, ale teď dokončujeme lex Ukrajina dvě, který by měl pomoci tu situaci vyřešit,“ konstatoval Gazdík.

Čísla za úterý 31. května ⬇️

08:30 – 01. 06. 2022

1 7

Tento týden uvedl Rakušan, že do Česka denně přijíždí průměrně tisícovka Ukrajinců, ale stejný počet jich i odjíždí. Například v neděli 29. května podle něj přijelo 1768 ukrajinských uprchlíků, naproti tomu 1783 lidí ze země vlakem odcestovalo. Na počátku rusko-ukrajinského konfliktu na konci února do země přijížděly denně tisíce lidí.

V Česku podle ministra zůstává zhruba 300 000 běženců, dočasnou ochranu ČR kvůli válce na Ukrajině udělila 361 400 lidem. Zhruba 50 000 Ukrajinců ČR opustilo. Z toho se podle Rakušana asi polovina vrátila do vlasti a druhá zamířila do jiných zemí. Přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků v Česku zůstává, by stát mohl zjistit při zápisech do škol.

bko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme