Pavel se sešel s Lipavským před společnou cestou na Valné shromáždění OSN, probrali i válku na Ukrajině

Prezident Petr Pavel ve středu s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti) probrali víkendové konzultace v saúdskoarabské Džiddě o míru na Ukrajině či společnou cestu na Valné shromáždění OSN. Lipavský novinářům po jednání na Pražském hradě řekl, že si s Pavlem připomněli také památku diplomata Martina Povejšila, který v pondělí zemřel ve věku 62 let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Informoval jsem prezidenta, že jsme nabídli odbornou pomoc s naplňováním desetibodového ukrajinského mírového plánu, a to zejména v oblasti jaderné bezpečnosti a stíhání válečných zločinů,“ řekl Lipavský. Pavla informoval také o zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny.

Česko dostalo pozvánku na schůzku o Ukrajině v Saúdské Arábii. Detaily ministerstvo řeší

Číst článek

Debata se týkala i cesty na zářijové Valné shromáždění Organizace spojených národů, kde povede delegaci Pavel a Lipavský ho bude doprovázet. „Je to významný moment, kde se budou detailně probírat otázky světové bezpečnosti,“ řekl. Připomněl českou kandidaturu na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2032 a 2033.

Lipavský označil schůzku na Hradě za konstruktivní, úspěšnou a důležitou pro koordinaci zahraniční politiky. Do sídla prezidenta se podle něj vrátila transparentnost.

Politici si v úvodu jednání připomněli památku bývalého velvyslance České republiky při Severoatlantické alianci, Evropské unii, ve Španělsku či v Chile Povejšila. Podle Lipavského se Povejšil zasloužil o diplomacii i demokracii v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme