Kott z Rathovy kauzy může opustit vězení. Soud rozhodl o jeho podmíněném propuštění

Městský soud v Brně rozhodl o podmíněném propuštění Petra Kotta z vězení s délkou zkušební doby sedm let. Rozhodnutí je pravomocné, podmíněné propuštění navrhoval i žalobce. Kott má za sebou polovinu osmiletého trestu za korupci, vězení opustí ještě v úterý.

Brno (Aktualizováno: 12:15 26. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kott s manželkou a Davidem Rathem | Zdroj: Profimedia

Kotta, jeho manželku Kateřinu Kottovou a bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha soud potrestal za korupční kauzy kolem zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji. Rath z věznice na podmínku vyšel letos v polovině května.

„Je třeba vysoce kladně hodnotit jeho aktivitu, jeho výkon lékařské praxe ve věznici, zapotřebí je vzít v úvahu i svědomitý a aktivní přístup odsouzeného,“ řekl na Kottovu adresu soudce Libor Hanuš.

Druhá větev kauzy Rath: odvolací soud jednání odročil, chce doplnit důkazy

Číst článek

Někdejší poslanec Kott si trest odpykává v brněnské věznici Bohunice, žádost o podmíněné propuštění poslal k brněnskému městskému soudu na přelomu srpna a září.

„Já jsem byl ve výkonu testu a musím říct, že mi z toho vyplývá jeden závěr, a to, že porušovat zákon se nevyplácí. Byl jsem potrestán a byl jsem potrestán spravedlivě. Chci požádat o podmíněné propuštění, porušit zákon v mém případě nepřipadá v úvahu, toho, co jsem páchal, hluboce lituji a už se to nikdy nebude opakovat. Je mi to líto, je mi hanba, bylo to nelegální a nemorální,“ uvedl Kott, který si odpykal polovinu trestu. Prohlásil, že je poučen.

Soud v případě návrhu na podmíněné propuštění například vyhodnocuje, jak se odsouzený ve věznici choval. Přihlíží ale také k tomu, zda pachatel nastoupil do výkonu trestu včas a dobrovolně, případně další záležitosti.

Druhá větev kauzy

Trojici soudy trestaly ve dvou větvích případu. Manžele Kottovy soud poslal do vězení nejdříve na šest let za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici nedaleko Prahy. Žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun, když sedm milionů dali Rathovi.

Soud vyměřil Rathovi a Kottovým 8 let vězení, Metrostav nesmí tři roky soutěžit o veřejné zakázky

Číst článek

Rath tehdy dostal sedmiletý trest vězení. Brněnský krajský soud Kotta po polovině trestu podmíněně propustil z vězení, Kott se ale do něj následně musel vrátit kvůli druhé větvi kauzy.

Ve druhé větvi manželům Kottovým i Rathovi soud jejich tresty prodloužil na osm let vězení. Trojice si na přelomu let 2011 a 2012 údajně domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Trojice dostala rovněž vysoké peněžité tresty. Kottová je stále ve výkonu trestu.

Role Metrostavu

Obžalobě ve druhé části případu čelila i největší česká stavební společnost Metrostav, které soud spolu s její dceřinou firmou Metrostav Infrastructure uložil zákaz plnění veřejných zakázek na tři roky. Rath, Kottovi i stavební společnost se proti verdiktu dovolali. Rozhodnutí tak bude ještě přezkoumávat Nejvyšší soud.

Obžalobě čelilo v kauze kromě ústřední trojice dalších šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti.

Do vězení soud poslal Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestal podmínkami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme