Petržílek předal Bártovi 159 záznamů pořízených BIS, tvrdí obžaloba v kauze odposlechů Béma a Janouška

Státní zástupce tvrdí, že příslušník Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Petržílek předal v roce 2009 tehdejšímu šéfovi bezpečnostní agentury ABL a pozdějšímu ministru dopravy Vítu Bártovi 159 audiozáznamů, které pořídili zpravodajci BIS. Vyplývá to z části anonymizované obžaloby, kterou na žádost ČTK poskytl mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Kauzu vynesených odposlechů začne soud projednávat 23. srpna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší politik Věcí veřejných Vít Bárta u soudu

Někdejší politik Věcí veřejných Vít Bárta u soudu | Foto: Filip Jandourek

Případ se týká vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, kteří se v nahrávkách oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“.

Utajení svědci, vysvětluje soud, proč zastavil stíhání v kauze úniku odposlechů ‚Mazánka‘ a ‚Kolibříka‘

Číst článek

Obžaloba viní bývalého předsedu Věcí veřejných Bártu i bývalého policistu a zpravodajce Petržílka ze zneužití pravomoci a z ohrožení utajované informace. V případě prokázání viny jim hrozí dva až osm let vězení.

Podle státního zástupce Bárta Petržílka o obstarání a předání audiozáznamů požádal a zpravodajec mu je následně někdy v období od října do prosince 2009 předal „na nezjištěném místě v Praze 1“.

Přepisy nahrávek pak v březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes. Z odposlechů vyplýval Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.

Politicky využitelné

Obžaloba připomíná, že Bártova firma ABL se zabývala mimo jiné činností informačních a zpravodajských kanceláří a službami soukromých detektivů.

Bártovi vyčítá to, že Petržílka k předání nahrávek označených stupněm utajení „důvěrné“ navedl.

Vláda zatím neřekla, zda Koudelka dál povede BIS. Podle opozice je vyčkávání znepokojující

Číst článek

„Získané nikoli veřejné informace byly využitelné v rámci podnikatelských aktivit obviněného Bárty, přinejmenším jím řízené společnosti ABL nebo pro činnost Věcí veřejných, tedy politického subjektu, v němž se v té době obviněný Bárta angažoval,“ napsal státní zástupce.

Oba muži byli podle obžaloby srozuměni s tím, že jejich jednání prozradí předmět zájmu BIS i metody její práce neoprávněným lidem, i s tím, že předání audiozáznamů mimo struktury BIS může poškodit odposlouchávané.

Podle státního zástupce Bárta věděl, že záznamy pořízené BIS podléhají utajení podle zákona o ochraně utajovaných informací.

Zmínil Bártovo vysokoškolské vzdělání v oboru bezpečnostně právních studií, znalosti a profesní zkušenosti, osobní kontakty s příslušníky bezpečnostních sborů i to, že byl držitelem prověrky Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné.

Nové projednání

Muži čelí stíhání od roku 2013, oba vinu odmítají. Pražský městský soud v minulosti vrátil obžalobu k došetření, protože mu vadilo to, že byla v utajeném režimu. Argumentoval tím, že to porušuje Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu.

Následně trestní stíhání loni v prosinci zastavil s tím, že obžaloba se opírá v podstatě výhradně o výpovědi anonymních svědků, což podle soudu odporuje principům férového procesu.

Státní zástupce si ale proti tomuto kroku úspěšně podal stížnost, a soud tak obžalobu bude muset projednat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme