Politici budou jednat o restitučních nárocích

Politiky večer čeká další kolo jednání o restituční hranici a takzvaných Benešových dekretech. Prezident Václav Klaus si na Hrad pozval premiéra Vladimíra Špidlu a šéfy parlamentních komor Petra Pitharta a Lubomíra Zaorálka. Politiky vyburcovalo rozhodnutí soudu vrátit Františku Oldřichu Kinskému pozemek na Orlickoústecku a sílící požadavky související s odškodněním odsunutých sudetských Němců. Kinského soudní úspěchy podle mínění politiků prolamují Benešovy dekrety a restituční hranici, která byla počátkem 90. let dohodnuta na 25. únor 1948.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letohrádek Kinských

Letohrádek Kinských | Foto: http://www.petrin.cz

Prezident Václav Klaus si pozval premiéra Vladimíra Špidlu, šéfa Senátu Petra Pitharta a předsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Setkání vyvolaly majetkové soudní spory Františka Oldřicha Kinského a požadavky sudetských Němců odsunutých na základě Benešových dekretů. Podle právníka Jana Kalvody politikům nenáleží posuzovat rozhodnutí soudů. "Politikové můžou mluvit o tom, jaký zákon chtějí navrhnout, sepsat, prosadit, politikové můžou mluvit o tom, jaký zákon chtějí zrušit, ale politikové veřejně zaujímat stanoviska k procesům, které jsou momentálně v pravomoci soudní moci."

Podle ministra kultury Pavla Dostála je nutné vytvořit k dekretům legislativní pojistku. "Celý zákonodárný sbor je vlastně politickým orgánem, takže já bych to nebral jako, že by měla nastat nějaká 50. léta a že by politik Pavel Dostál chtěl přikazovat soudům, jak mají soudit. Ať soudí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale hlavně ať soudí podle práva."

"Účelem této schůzky není vytvářet politický tlak na soudy, jde čistě o politický konsensus, konsesnus celospoelčenský, který se vytvořil na začátku 90. let a který musí nadále přetrvat," říká prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa. Podle šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka by měla schůzka najít společný postup v otázce poválečné legislativy a eventuálních snah zpochybňovat Benešovy dekrety. "Především abysme věděli o sobě, co děláme. Já říkám od začátku, že v tomto okamžiku by bylo nešťatsné, kdyby politické strany postupovaly na vlastní pěst, kdyby každá vlášť předkládala nějaké návrhy zákonů, o kterém by si myslela, že je dostatečnou pojistkou."

Zástupci hlavních politických sil v zemi se sešli už dvakrát. Poprvé je svolal předseda sněmovny Zaorálek, podruhé premiér Špidla. Poprask vyvolaly Kinského soudní úspěchy, které podle mínění politiků prolamují Benešovy dekrety a restituční hranici, která byla počátkem 90. let dohodnuta na 25. únor 1948.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme