Poslanci se k hlasování o korespondenční volbě nedostali. V debatě budou pokračovat v úterý

Poslanci v pátek debatovali třetím dnem o korespondenční volbě pro Čechy žijící v zahraničí. Předseda ústavně právního výboru Radek Vondráček z ANO shrnul v dlouhém projevu výhrady k tomuto typu hlasování. Následovala série dvouminutových faktických poznámek. Jednání, které provázejí obstrukce opozice, bude pokračovat v úterý od 10.00.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 15:45 19. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová (hnutí ANO) ve Sněmovně

Poslanci při jednání o korespondenční volbě (fotografie z 18. ledna) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jako první začal v pátek s projevem zpravodaj koaliční předlohy Radek Vondráček, který ho ve čtvrtek nestihl dokončit. „Je to volební strategie. Za každou cenu chcete u jedněch voleb změnit pravidla,“ kritizoval snahu pětikoalice o korespondenční volbu. Česko příští rok čekají sněmovní volby.

Kolik hlasů navíc přinese korespondenční volba? Z koalice zní odhady od jednotek až do stovek tisíc

Číst článek

U jakékoli volby na dálku není podle Vondráčka zaručeno osvobození voliče od případného nátlaku. „Problém je v absenci plenty, jedině za plentou je volič svobodný, je tam sám a může se rozhodnout podle svého,“ poznamenal v projevu, který trval zhruba 3,5 hodiny. Sněmovní lavice během něj opět značně prořídly.

Také Vondráček zmínil argument, že korespondenční volba nyní odporuje Ústavě. Nejlepším řešením by podle něj bylo ji změnit. „Koalice nedisponuje ústavní většinou ve Sněmovně, proto se touto cestou nevydala,“ míní.

Korespondenční volbu přišel hájit třeba Michal Kučera z TOP 09: „Naší povinností je našim spoluobčanům volby co nejvíce usnadnit.“

Padl také podnět, že by v cizině mohlo přibýt míst, kde by lidé mohli volit. „Problém je, že s tím musí souhlasit daná země. Kromě logistiky a cenovky, která by byla vysoká, tak přijímající státy by měly vůči tomuto postupu právo veta,“ odpověděl ministr zahraničí Jan Lipavský z Pirátů.

Text pokračuje pod online reportáží. 

Při čtvrteční schůzi hovořil Tomio Okamura z SPD bez přestávky 10 hodin a 44 minut, čímž zlomil svůj rekord z minulého roku. Na začátku svého projevu Okamura navrhl, aby se zákon zamítl.

V odpoledních hodinách pokračoval předseda SPD ve čtení z knih významných filozofů a také citoval diplomovou práci o pojetí demokracie podle prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Skončil druhý den jednání o korespondenčním hlasování, Okamura řečnil téměř jedenáct hodin

Číst článek

Na jeho rekordní výkon reagovali mimo jiné poslanci Ondřej Lochman ze STAN a Jan Bartošek z KDU-ČSL. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové z TOP 09 se kvůli opozičním projevům nedostanou zákonodárci k jiným tématům. Opoziční poslanci tak podle ní popírají sami sebe, když místo korespondenční volby navrhují řešit jiné zákony. Čtvrteční schůze skončila ve 21 hodin.

Argumenty pro a proti

Opoziční politici s korespondenční volbou nesouhlasí. Vedle argumentu, že by hlasování poštou narušilo tajnost hlasování, označují návrh za protiústavní.

Vládní koalice naopak připomíná, že Češi žijící v zahraničí čekají na možnost korespondenční volby 20 let. V současnosti mohou hlasovat pouze na vybraných místech, jako jsou ambasády, ke kterým to v některých zemích mohou mít i stovky kilometrů daleko.

Argumenty pro a proti korespondenční volbě

  • Vládní koalice je přesvědčená, že volba bude bezpečná. „Korespondenční volbu lze podniknout jenom s využitím písemností dodaných zastupitelským úřadem. Tyto písemnosti se zasílají přímo voliči nebo si je musí sám vyzvednout,“ připomíná ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
  • Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci korespondenční volby ale poukazují na to, že je to pro mnohé voliče časově i finančně nákladné. Díky schválení návrhu by si mohli cesty do volebních místností ušetřit. 
  • Česko je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde není korespondenční volba ze zahraničí povolena. Kromě něj neumožňují zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí v EU ve Francii, Chorvatsku a na Maltě.
  • Koalice tvrzení, že návrh je protiústavní, odmítá. „Rovnost v ústavním právu neznamená, že se má se všemi zacházet stejně, ale že se všemi ve stejném postavení se má zacházet stejně,“ argumentuje ústavní právník Marek Antoš.
  • Opozice tvrdí, že návrh je protiústavní. Varuje před možným ohrožením demokracie a mluví o možné kolizi s pravidlem, že volby jsou tajné. Například ústavnímu právníkovi Janu Kudrnovi vadí, že volič nepůjde za plentu jako ve volební místnosti. 
  • Šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura v rozhovoru pro iROZHLAS vyjářil obavu, že kvůli korepondenční volbě budou v českých volbách hlasovat i lidé, kteří nikdy v Česku nežili, neplatili daně nebo ani nemluví česky. 
  • Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vyvolává korespondenční volba mnoho pochybností. Řekl to ve svém projevu ve Sněmovně a jako příklad uvedl třeba volby v Rakousku. V tamních prezidentských volbách 2016 komise předčasně otevřely obálky s hlasy, volba se tak musela opakovat.
  • Návrh podle Okamury porušuje i princip rovnosti. „Občan v ČR má jen jednu možnost volby. Volič v zahraničí má volby dvě na základě tohoto zákona – hlasovat na velvyslanectví či konzulátu nebo korespondenčně. Dochází tak ke zvýhodnění lidí žijící v zahraničí,“ popsal.

František Zajíc, ako, eza, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme