Před revolucí posnídal s disidenty, teď má Mitterrand v Praze bustu

Někdejší francouzský prezident Francois Mitterrand má v Praze bustu. Odhalili ji v Palácových zahradách pod Pražským hradem. Sdružení Jazzová sekce, které se podílelo na vytvoření busty, tak vzdává hold významnému politikovi. Mitterrand přispěl k pádu komunismu ve střední a východní Evropě. Jeho návštěva v Praze koncem roku 1988 předznamenala listopadovou revoluci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Busta Françoise Mitterranda u Pálffyho Paláce na Malé Straně

Busta Françoise Mitterranda u Pálffyho Paláce na Malé Straně | Foto: Vojtěch Kouřímský

Francois Mitterrand se setkal s disidenty na dnes už legendární snídani. Nešlo o utajovanou akci. Komunistický režim, který francouzského prezidenta na státní návštěvu pozval, o ní dopředu věděl.

„Sejdu se s různými představiteli československé politické scény, včetně opozice. Budu mluvit otevřeně a očekávám, že se mi podaří urychlit současný proces změn,“ řekl Francois Mitterrand Československému rozhlasu před odletem do Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francois Mitterrand byl prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli československého disentu

Československá vláda si od setkání s francouzským prezidentem slibovala užší ekonomickou spolupráci, pro Francii byla ale stejně důležitá i lidská práva.

„Byla to nervózní snídaně, protože jsme čekali, že nás všechny pozatýkají. Naštěstí k tomu nedošlo, také zásluhou Mitterranda, protože Husák mu slíbil, že je v podstatě jedno, s kým se ve svém volném čase setká,“ říká Karel Srp, předseda Jazzové sekce, před rokem 1989 nejpočetnější protirežimní organizace.

„Bylo to fantastické, protože on byl mistr diplomacie. Vyzařovalo z něj ohromné politické napětí a kladná energie,“ dodává.

Husák musel počkat

Jedním z osmi odpůrci režimu, kteří se památné snídaně zúčastnili, byl také Petr Uhl. Podle něj to byla úžasná podpora.

„On byl první hlava státu, která se s námi setkala. Byla to jeho jasná podmínka. Husák, Jakeš a další věděli, že pokud by to setkání překazili, on nepřijede, nebo se s nimi nesetká,“ vysvětluje.

Francois Maurice Marie Mitterrand (1916–1996) byl francouzským prezidentem zvolen poprvé v roce 1981 a podruhé v roce 1988, kdy ve druhém kole porazil pozdějšího prezidenta Jacquese Chiraca. Předtím dvakrát kandidoval neúspěšně. Zemřel v roce 1996 na rakovinu prostaty.

Uhl vzpomíná, že při snídani diskutovali tak dlouho, že Mitterrand nestihl jednání s Husákem: „Jeho přijetí u Husáka bylo kvůli tomu, že jednal s námi, o půl hodiny později. A Husák to věděl.“

Francois Mitterrand byl významnou politickou osobností. Jeho pražská mise měla proto velkou váhu.

„Bylo to mezinárodní uznání disidentů, vyjádření podpory demokratické opozici. To byl hlavní vzkaz snídaně z roku 1988. Bylo to rok před revolucí, rok před pádem berlínské zdi,“ soudí současný francouzský velvyslanec v Praze Jean-Pierre Asvazadourian.

Setkání s disidenty si prezident Mitterrand stanovil jako podmínku také při svých dalších oficiálních cestách za železnou oponu. V Bulharsku v lednu 1989 posnídal mimo jiné s pozdějším prezidentem Želju Želevem a o pár měsíců později v Gdaňsku poobědval s Lechem Walesou, šéfem polské Solidarity.

Francois Mitterrand | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme