Prezident Číny jednal i se šéfy komor parlamentu, premiérem a pražskou primátorkou

Čínský prezident Si Ťin-pching absolvoval v Praze sérii jednání s českými ústavními činiteli. Hlavním tématem byly další možnosti ekonomické spolupráce obou zemí. Prezident Číny se setkal s premiérem, několika ministry, se šéfy obou komor parlamentu a také s pražskou primátorkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching (vlevo) se 29. března v Praze setkal s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou

Čínský prezident Si Ťin-pching (vlevo) se 29. března v Praze setkal s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou | Zdroj: ČTK

Podle šéfa Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka z ČSSD může Česko do budoucna počítat s dalšími čínskými investicemi ve formě půjček pro české podnikatele. Pro Čínu jsou podle něj zase zajímavé třeba české dopravní prostředky nebo zdravotnická technika.

Hamáček s čínským prezidentem podle svých slov mluvil i o dodržování lidských práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naše vztahy jsou vynikající, řekl v rozhovoru pro ČRo předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček k návštěvě vrcholného představitele Číny

„S panem prezidentem jsem hovořil o dialogu mezi Českou republikou a Čínou a mezi Evropskou unií a Čínou. Ocenil jsem fakt, že jsme na těchto úrovních schopni diskutovat o všech tématech včetně lidských práv, která jsem označil za jednu z priorit české zahraniční politiky.“

„Pan prezident vzal tuto informaci na vědomí a potvrdil vysokou kvalitu našich vztahů,“ uvedl Hamáček.

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s vůdcem Číny nejednal. Na čínsko-českém fóru Číně ale popřál, aby podobně jako v globální ekonomice, uspěla i v dodržování lidských práv.

Čína podle prezidenta Zemana investuje letos v Česku 95 miliard korun

Číst článek

O ekonomické spolupráci obou zemí a také o tom, proč je právě pro její další rozvoj důležitá i podpora ústavních činitelů obou zemí o tom mluvil s prezidentem Číny šéf Senátu Milan Štěch z ČSSD.

„Měla by to být spolupráce, která by nám pomohla seznámit se s fungováním státu, tvorbou legislativy, pochopení jeden druhého. Samozřejmě, pokud Číňané tady chtějí podnikat, což je dobře, tak musí respektovat české právní zákony. Je dobře, abychom si uvědomili, z jakého prostředí přicházejí,“ míní Štěch.

S čínským prezidentem jednal i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Po schůzce poslal Úřad vlády ČR k jednání tiskovou zprávu. Píše se v ní mimo jiné, že spolu mluvili o rozvoji vzájemného obchodu a investic, prohlubování česko-čínské spolupráce v oblasti průmyslu, technologií, cestovního ruchu a zdravotnictví.

Česko je podle premiéra Sobotky také připravené vést s Čínou bilaterální dialog o lidských právech.

K respektování lidských práv vyzval čínského prezidenta kardinál Dominik Duka. U příležitosti státní večeře předal Si Ťin-pchingovi knihu o díle umělce Bohuslava Reynka a dopis, ve kterém prosí Čínu o návrat k náboženské svobodě.

„A to nejen pro katolické křesťany, ale pro všechny věřící. Což, jak v dopise píše, není možné bez respektování občanských a lidských práv,“ tlumočí kardinálova slova mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Odpůrci čínského prezidenta se snažili dostat na Hradčanské náměstí, policie je zastavila

Číst článek

Čínský prezident Si Ťin-pching převzal od pražské primátorky Adriany Krnáčové symbolický klíč od Prahy | Foto: ČTK

Jana Čermáková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme