Prezident s ratifikací LS čeká na rozhodnutí Ústavního soudu

Irové budou v pátek hlasovat o Lisabonské smlouvě. Poslední průzkumy naznačují, že by napodruhé měla smlouva v referendu projít. Irským ano podmiňuje svůj podpis i polský prezident. A pozornost se teď obrací k České republice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (Ilustrační foto).

Evropská unie (Ilustrační foto). | Foto: Tiskový servis Evropské komise

V případě souhlasu Irska i Polska by se totiž v Unii čekalo už jen na Českou republiku. Smlouva prošla oběma komorami parlamentu, ale chybí podpis prezidenta Václava Klause.

Ten kromě irského referenda čeká i na rozhodnutí Ústavního soudu o stížnosti sedmnáctičlenné skupiny senátorů, která je už podána. "Lisabonská smlouva byla napadena u českého Ústavního soudu a v takovém případě ji prezident nesmí ratifikovat," řekl Rádiu Česko Ladislav Jakl, tajemník prezidenta a ředitel politického odboru prezidentské kanceláře.

Je to podle Jakla stejná situace, jaká byla poslední rok v Německu, kdy tamní ústavní soud velmi podrobně probíral stížnost některých poslanců vůči Lisabonské smlouvě. A německý prezident po tu dobu nesměl smlouvu ratifikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

V případě souhlasu Irska i Polska s Lisabonskou smlouvou se v Unii bude čekat jen na Českou republiku. Téma pro tajemník prezidenta Ladislava Jakla a Petra Kratochvíla z Ústavu mezinárodních vztahů na Rádiu Česko.

"A vůbec si nevzpomínám si, že by kolem Německa podupávali světoví politici a nějakým způsobem vydírali a tlačili Německo, aby ratifikace proběhla co nejrychleji. To se děje jen u malé České republiky," uvedl Jakl.

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle řekl, že pokud Ústavní soud rozhodne o ústavnosti smlouvy a prezident Klaus ji nepodepíše, mohla by jeho postup vláda vnímat jako obstrukci.

"To je předčasná spekulace, protože Ústavní soud se tím podáním nezačal ani zabývat. A teď je míč na jeho straně. Je otázka, jestli se tím bude zabývat zevrubně, jako německý soud, anebo to odflákne a smete ze stolu ze strachu před stupňujícím se tlakem ze zahraničí," dodal Jakl.

V případě, že by Česká republika jako jediná z 27 zemí Evropské unie neratifikovala Lisabonskou smlouvu, často podle Petra Kratochvíla z Ústavu mezinárodních vztahů zaznívá, že EU nabídne Česku nová vyjednávání - podobná těm, jaká následovala po irském odmítnutí smlouvy.

"Ale já takovou variantu považuji za krajně nepřijatelnou proto, že mezi českou a irskou situací existuje řada rozdílů - u nás smlouvu už schválil parlament, souhlasí s ní vláda a dokonce i velká část veřejnosti a proti stojí vlastně jenom prezident a někteří senátoři," řekl Rádiu Česko Petr Kratochvíl.

Lenka Buriánková, Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme