Příběh roku 2016: válečný veterán Boček si splnil sen. Znovu se proletěl ve stíhačce Spitfire

V červenci 2016 se na londýnském nebi objevila stíhačka Spitfire s netradiční posádkou. Za pilotem totiž u druhého řízení seděl 93letý válečný veterán, brigádní generál Emil Boček. Splnil si tak svůj sen, aby si ještě jednou zaletěl s milovaným strojem - a rozhodně nebyl jen pasažér.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Emil Boček, jeden z posledních žijících československých pilotů v RAF

Generál Emil Boček, jeden z posledních žijících československých pilotů v RAF | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

„Špatné bylo hlavně to, že blbě slyším. Hlas byl hrozně slabý, takže jsem nevěděl, co říká. Až když zarachal s tím kniplem, tak jsem to převzal,“ popisoval v červenci Emil Boček svůj vysněný let.

Brigádního generála, který si při vystupování z kabiny posteskl, že už mu to nejde tak rychle, jako kdysi, přivítal potlesk všech přítomných.

Přehrát

00:00 / 00:00

U vysněného letu brigádního generála Emila Bočka byl i zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

„Musíme všechny tyhle krásné historické stroje udržet letuschopné, i když už jsou tak staré. Snad budou ještě pomáhat vyprávět dějiny, až i my budeme ve věku našich dědečků. Nebýt druhé světové války tak bychom tu nebyli, ani já ani moje sestra Jana. Náš dědeček bojoval za svobodu Evropy, ale daroval nám i život a možnost, že můžeme dělat, co chceme, i říkat, co chceme," popsal Marek, vnuk generála Miroslava Liškutína, který stále žije v jižní Anglii, a aspoň na dálku Emilu Bočkovi poslal pozdrav.

„Jsem si jistý, že by pan generál býval sám zvládnul celý let Spitfirem, včetně startu a přistání. Ta dovednost vám prostě koluje v žilách a v takové situace se vám vrátí, včetně svalové paměti," myslí si Don Sigourney, který dvoumístný Spitfire pilotoval.

Brigádní generál Boček Českému rozhlasu přiznal, že v kabině hledal, kde se odjišťují kanony a kulomety, jimiž byl vybavený jeho válečný letoun.

93letý válečný veterán a brigádní generál Emil Boček na fotografii vlevo | Foto: Jiří Hošek

„Vím, že to tady bylo stejné, jako jsme to měli my. Ale už si nepamatuju, jestli když se to zmáčklo nahoře, tak střílely kanony nebo kulomety, nebo to bylo opačně, to už nevím,“ popsal Boček.

Ředitel Vojenského historického ústavu, plukovník Aleš Knížek, oceňuje symboliku splnění Bočkova snu. Připomněl, že většina Čechoslováků, kteří bojovali v Británii, už šanci usednout znovu do kabiny milovaných strojů nedostala:

„Ať už kvůli tomu, že odešli ze světa, nebo že jim režim nedovolil dlouhých 40 let se do Británie třeba jenom podívat a choval se k nim jako k vlastizrádcům, když to byli naopak jedni z našich největších národních hrdinů, které Česká republika, respektive bývalé Československo, má.“

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme