Prodi chce znát jméno českého eurokomisaře ve středu

Brusel tlačí na Prahu, aby co nejrychleji dodala jméno nového českého zástupce v Evropské komisi. Po rezignaci Miloše Kužvarta vládní politici vesměs předpokládali, že na to budou mít čas do konce týdne. Šéf evropské exekutivy Romano Prodi ovšem na celou věc spěchá víc. Přes nečekané komplikace s Českem chce totiž dodržet termín, který si původně dal - tedy mít soupisku nových členů svého týmu hotovou do konce února.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Alena Palečková

Romano Prodi dnes choulostivou situaci konzultoval po telefonu s premiérem Vladimírem Špidlou. Přímo v Bruselu se také podařilo narychlo zorganizovat schůzku se šéfem naší diplomacie Cyrilem Svobodou. Šéf Evropské komise podle Svobody do Prahy jednoznačně vzkázal - vyberte silnou osobnost, vyberte ji do středy ráno a vyberte někoho, kdo bude moci od první chvíle hlasovat, aniž by vedle sebe musel mít příručku o tom, jak Evropská unie funguje.

Podobně vyzněla i následná Svobodova schůzka s komisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem. Evropská komise zkrátka říká: Nechceme komentovat českou politickou scénu, věříme ale, že vláda do středy vybere co nejlepšího kandidáta. Na otázku, jestli je kabinet schopen to stihnout, odpovídá Cyril Svoboda lapidárně: "Proč by nebyl?"

Také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach věří, že šibeniční středeční termín koalice zvládne."Bez ohledu na to, co unie po nás chce nebo žádá, tak počítáme s tím, že jednání musí proběhnout poměrně rychle a byli bychom rádi, kdyby na středečním jednání vlády už Česká republika opět měla svého kandidáta na eurokomisaře."

O vhodném kandidátovi se večer budou radit špičky vládní koalice. Předběžně padla jména jako velvyslanec při Evropské unii Pavel Telička, velvyslankyně při Radě Evropy Vlasta Štěpová, státní tajemník pro evropské záležitosti Jan Kohout nebo poslance ČSSD Jan Kavan.

Premiér Vladimír Špidla ale před večerním jednáním nechtěl Radiožurnálu žádná konkrétní jména adeptů potvrdit. "Všichni lidé, o kterých se debatuje, už byli v zásadě v předběžném výběru. Ještě vyčkám konzultací s kolegy, ale v zásadě jsou tato jména ve hře."

Unionisté by měli zveřejnit jména kandidátů na evropského komisaře dnes. Republikový výbor strany zatím jen deklaroval kritéria, která musí kandidáti splňovat. Podle nich by se neměla zohledňovat stranická příslušnost, ale odbornost kandidátů. Jak připustil předseda US-DEU Petr Mareš, pro jeho stranu by byla přijatelná například Vlasta Štěpová.

Opoziční ODS stále nabízí svého kandidáta Bedřicha Moldana. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček zase za favority označil Pavla Teličku a bývalého ministra zahraničí Jana Kavana.

Občanští demokraté se ale obávají, že s nimi znovu nikdo nebude kandidáty konzultovat. Podle stínového ministra zahraničí Jana Zahradila alespoň dosud žádný signál o tom, že by se koalice chtěla s opozicí radit, nedostali.

"Obáváme se, že ony přislíbené takzvané konzultace s opozicí proběhnou stejně jako v prvním případě, to jest, že vládní koalice někoho vybere a že ex post opozici laskavě seznámí s tím, koho vybrala a bude se dožadovat její podpory. Na takovýto mechanismus rozhodně připraveni nejsme a v každém případě na něj odmítáme přistoupit."

A jaké evropské zkušenosti mají lidé, jejichž jména se skloňují nejčastěji?

Jak informuje naše zpravodajka při Evropské unii Pavla Kvapilová, například státní tajemník Jan Kohout byl v těsném kontaktu s bruselskou komunitou během své práce v konventu, který připravoval evropskou ústavu. Jezdí často na různá jednání a asistoval u všech posledních důležitých událostí, takže má přehled o nejnovějším dění.

Ještě více má bruselské prostředí zažité náš velvyslanec při Evropské unii Pavel Telička. Je ostříleným diplomatem se zkušeností vyjednavače, takže ho tu mnozí považují za přirozeného adepta. Často také padá jméno Jan Kavan. Ten má v Bruselu velmi dobré kontakty - například s Günterem Verheugenem a dalšími. Zatímco u nás je jeho pověst problematická, na evropské scéně je uznávaným a rovnocenným partnerem.

Další v Česku zmiňovaná osoba - exministryně Pithartovy vlády Vlasta Štěpová - je naší velvyslankyní u Rady Evropy, tedy organizace, která se stará kromě jiného o lidská práva, sídlí ve francouzském Štrasburku a nemá vůbec nic společného s institucemi Evropské unie. To, že se o ní spekuluje, svědčí podle některých zdrojů o tom, že u nás neumíme rozlišovat tyto dvě organizace.

Kužvartův odchod ze sněmovny žádají i Středočeši

Poslanec ČSSD Miloš Kužvart, který se v pátek nominace na českého eurokomisaře nečekaně vzdal, bude mít svým stranickým kolegům co vysvětlovat. Ke včerejší výzvě místopředsedy sociálních demokratů Zdeňka Škromacha, aby rezignoval na poslanecký mandát, se dnes připojilo vedení středočeské krajské organizace ČSSD, jejíž je Kužvart místopředsedou. Středočeši žádají, aby složil stranické funkce a poslanecký mandát, v opačném případě o to budou usilovat sami.

Kužvart už včera řekl, že ze sněmovny odejít nemíní. Důvody svého pátečního rozhodnutí chce podrobně vysvětlit v úterý na jednání poslaneckého klubu ČSSD. Kužvart tvrdí, že jeho nominace do Evropské komise byla v poslední době zpochybňována, zejména ministrem zahraničí Svobodou.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme