Projektem sociální karty se bude zabývat soud, kvůli ochraně údajů

K soudu putuje zřejmě první žaloba na sKarty. Podala ji Jiřina Zárubová spolu s Národní radou osob zdravotně postižených. Chtějí dosáhnout toho, aby smlouva mezi ministerstvem práce a Českou spořitelnou byla neplatná. Projekt se přitom dlouhodobě potýká s problémy, které vygradovaly sporem uvnitř vlády. Zatímco TOP 09 a ministryně Müllerová trvají na jeho pokračování, premiér a předseda ODS Petr Nečas žádá jeho ukončení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKarta

sKarta | Foto: mpsv.cz

Soud by měl řešit, zda je chybou, že stát poskytuje data příjemců dávek přímo soukromé společnosti.

Jiřina Zárubová, která žalobu podala, nesouhlasila s tím, aby její soukromé údaje předal úřad práce České spořitelně:

„Došlo mi, že soukromý subjekt dostal moje data. Na základě toho, že jde o přídavky na dítě, zná i výši mých příjmů, což jsem nechtěla. A já nevím, jak se s daty bude dál nakládat."

Úřad práce nutil Zárubovou k převzetí karty. Ta si jí ale nepřevzala. Přídavky na dítě se pozdržely tři měsíce, poté jí byly dál zasílány poštovní poukázkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O žalobě na sociální karty mluvil v Radiožurnálu předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása

V takzvané žalobě o určení žádá soud, aby prohlásil smlouvu uzavřenou mezi ministerstvem práce, předsedou vlády a Českou spořitelnou za neplatnou, protože ji pokládá za nezákonnou.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí, jakožto orgán, který je ze zákona oprávněn shromažďovat údaje a nakládat s těmito údaji všech příjemců nepojistných sociálních dávek, v rozporu s platnou právní úpravou poskytuje údaje soukromoprávnímu subjektu – České spořitelně,“ říká advokátka Lucie Oršulová.

O pomoc požádala Zárubová Národní radu zdravotně postižených. Její předseda Václav Krása považuje sKarty za nesmyslné: „Je to jednoznačně privatizace státní sféry, kde komerční subjekt přebírá funkce, které musí mít stát k dispozici.“

„Všechna data, která jsou svěřena komerčnímu subjektu, můžou být potom zneužita různým způsobem,“ dodává.

Smlouva byla uzavřena na 12 let

Česká spořitelna oznámení o žalobě ještě nedostala. „My jsme zatím žádnou žalobu o neplatnosti smlouvy mezi ministerstvem a námi neobdrželi. Smlouva na výplatu sociálních dávek přes sKarty mezi ministerstvem a námi je tedy nadále platná a my plníme veškeré závazky, které nám z této smlouvy vyplývají,“ potvrzuje mluvčí Helena Matuszná.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánky Filipové bude o sKartách nejprve jednat vláda: „Budoucnost sKarty je otázkou rozhodnutí vlády, bude o tom jednat příští čtvrtek. Co se týče žaloby v souvislosti s sKartou, tak to je samozřejmě otázkou rozhodnutí soudu.“

Ministerstvo uzavřelo smlouvu se spořitelnou loni v lednu, a to na 12 let. Identifikační kartu zatím dostalo přes 273 tisíc lidí. Kdyby soud smlouvu zrušil, příjemci dávek by zřejmě měli nárok na odškodnění, stejně tak Česká spořitelna.

Vládní strany LIDEM a ODS chtějí sKarty zrušit, TOP 09 je ale proti. Průkazky kritizuje i opozice a ombudsman. Rada postižených chce proti sKartám protestovat 7. května před budovou úřadu ministerstva práce a sociálních věcí.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme