Firma spojená s vepřínem v Letech má vrátit 13 milionů. Podle bruselských vyšetřovatelů získala dotaci lstí

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) dospěl k závěru, že firma AGPI formálně převedla podíly v dceřiné společnosti, která provozuje výrobnu vajec, jen aby dosáhla na dotaci pro mladé zemědělce. Server iROZHLAS.cz to zjistil z výroční zprávy. Zástupci firmy Radiožurnálu sdělili, že jsou připraveni se bránit.

Brusel / Písek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jsme přesvědčeni, že jsme žádné zákony České republiky ani pravidla poskytování dotací neporušili a všemi prostředky včetně soudu budeme bránit naše práva," říká místopředseda představensta AGPI Jan Čech.

"Jsme přesvědčeni, že jsme žádné zákony České republiky ani pravidla poskytování dotací neporušili a všemi prostředky včetně soudu budeme bránit naše práva," říká místopředseda představensta AGPI Jan Čech. | Foto: ČT24

Dotaci 375 tisíc eur (10,35 milionů korun) od Evropské unie a dalších 3,5 milionu korun z ropzpočtu ministerstva zemědělství na rekonstrukci výrobny vajec ve Vrcovicích u Písku má vrátit písecká společnost AGPI Vajax. Ta je součástí zemědělské skupiny AGPI, která je veřejnosti známá jako provozovatel vepřína, který stojí v Letech u Písku na památném místě romského holokaustu. O prázdninách firma předběžně souhlasila s tím, že vepřín prodá české vládě, která jej chce z pietních důvodů zrušit.

„Příjemce dotace uměle vytvořil podmínky pro její přidělení. Projekt se týkal výrobny vajec v jižních Čechách.“

Silvana Enculescu (mluvčí Evropský úřad pro boj proti podvodům)

Evropské i české úřady jsou přesvědčeny, že AGPI v roce 2011 jen formálně převedla dvaapadesátiprocentní podíl ve své dceřiné společnosti AGPI Vajax na Jiřího Leskovce a Petra Lacinu. Oběma bylo v té době méně než 40 let a AGPI Vajax od roku 1998 nevyvíjela žádnou činnost. Díky tomu splnila dvě z podmínek pro vyplacení dotace určené pro mladé a začínající zemědělce.

Obě firmy přitom nadále sídlí na stejné adrese v hlavním areálu AGPI ve Vrcovicích a mateřská AGPI uvádí na svých webových stránkách výrobnu vajec jako součást svého portfolia zemědělských podniků. 

Evropská komise: Peníze chceme zpět

Server iROZHLAS.cz se o podezřelé dotaci dozvěděl z výroční zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Ten v loňském roce v České republice uzavřel jenom jedno vyšetřování a doporučil již proplacené peníze vymáhat zpět. Že se jednalo právě o dotaci na výrobnu vajec pro AGPI, potvrdila Českému rozhlasu mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková.

Ačkoli jí unijní pravidla zakazují být konkétnější, nepřímo tuto informaci potvrdila serveru iROZHLAS.cz také mluvčí OLAFu Silvana Enculescu: "Příjemce dotace uměle vytvořil podmínky pro její přidělení. Projekt se týkal výrobny vajec v jižních Čechách. OLAF ukončil vyšetřování v roce 2016 a Evropské komisi zaslal závěrečnou zprávu včetně finančního doporučení (vymáhat peníze zpět, pozn. red)."

Že bude chtít dotaci zpět, potvrdil také Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EAFRD). Z jeho rozpočtu pochází větší část přidělené podpory – tu menší zaplatilo prostřednictvím SZIF české ministerstvo zemědělství. "Tímto případem se zabýváme od letošního roku. Věnují se mu také české úřady, které na základě doporučení OLAFu zahájily úkony směřující k tomu, aby příjemce dotaci vrátil. Tyto úkony běží podle platných pravidel a zákonů EU i ČR a my je monitorujeme," informovala Clémence Robinová z EAFRD.

AGPI: Nic špatného jsme neprovedli, budeme se soudit

Místopředseda představenstva AGPI Jan Čech jakékoli pochybení odmítá. "Jsme přesvědčeni, že jsme žádné zákony České republiky ani pravidla poskytování dotací neporušili a všemi prostředky včetně soudu budeme bránit naše práva," řekl Radiožurnálu. "Je to běžná rutina, kdy na základě nějakého udání - musím říct, že to byl nějaký udavač - že se o tuto záležitost začal zajímat zemědělský intervenční fond."

Podle Jana Čecha není na tom, když firma upraví svou vlastnickou strukturu, aby vyhověla podmínkám pro přidělení dotace, nic špatného: "Jestli je někde dána podmínka, že (příjemcem dotace) musí být začínající zemědělec, nemůže mít historii. To je princip toho chování, ta dotace je tak postavená. Podmínka byla: nesmí před tím nějakou dobu nic provozovat. Tak, jak celá ta žádost byla podána, tak funguje dodnes. Není tam žádné skrývání, nic."

Hlavní areál ve Vrcovicích. Sídlí tady AGPI, a.s. i AGPI Vajax, s.r.o. | Foto: mapy.cz

O tom, že dotaci pro jeho dceřinou společnost prošetřoval také OLAF, se dozvěděl až při rozhovoru pro Český rozhlas: "Pokud vím, OLAF s tím nemá nic společného. My jsme nic neslyšeli. Podle mých zpráv šetření Státního zemědělského intervenčního fondu nezačalo na základě jednání OLAFu."

Intervenční fond chtěl dotaci vrátit dřív než OLAF 

Že se loňské vyšetřování a doporučení OLAFu týká skutečně dotace na výrobnu vajec pro AGPI, potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková: "Generální ředitelství AGRI (orgán zastřešující společnou zemědělskou politiku Evropské komise) má přijmout nezbytná opatření, aby zajistilo navrácení 375 tisíc eur, tedy 10,35 milionu korun, jak je uvedeno v závěrečné zprávě OLAFu, a zabránilo dalšímu poškození rozpočtu EU." Daších 3,5 milionu korun k dotaci přidal fond z vlastního rozpočtu.

Čerpání eurodotací: drtivá většina nesrovnalostí se k soudu nedostane

Číst článek

Mateřská AGPI podle ní využila dceřinou AGPI Vajax k tomu, aby splnila preferenční kritéria, za která jsou žadatelům přidělovány body. "Obecně platí, že čím více bodů, tím lépe pro hodnocení projektu. Daná společnost získala 35 bodů za uměle vytvořené podmínky. Tyto body byly započítány, projekt se díky tomu stal způsobilým a byl schválen," upřesnila Nováková.

Zemědělský intervenční fond podle ní skutečně zahájil správní řízení o vrácení dotace už v roce 2015, tedy ještě před doporučením OLAFu.

10 milionů ze 100 miliard. Seznam příjemců není veřejný

Dotace pro AGPI je součástí Programu rozvoje venkova, který financuje z větší části Evropská unie, z menší ministerstvo zemědělství. SZIF v rámci tohoto dotačního programu jen v uplynulém programovém období 2007-2013 rozdělil 100 miliard korun.

Informace o tom, kdo a na co peníze dostal, přitom nejsou na rozdíl od některých jiných dotačních programů veřejně dostupné. Fond zveřejňuje příjemce jen za poslední dva roky, vždy v květnu informace o starších subvencí z jeho webu zmizí. "Starší data nezveřejňujeme, protože nám to evropská legislativa neukládá," vysvětlila postup úřadu mluvčí Nováková.

Stejně jako mnohé jiné zemědělské firmy se AGPI bez státní podpory neobejde. Podle dat, která dostupná jsou, získala jen prostřednictvím intervenčního fondu na zemědělských dotacích za poslední dva roky dalších 23 milionů korun.

V jiných registrech, které sahají dále do minulosti, jsou pak dohledatelné dotace v hodnotě desítek milionů korun pro mateřskou AGPI a stovek tisíc korun pro dceřinou AGPI Vajax.

Doplnění 5. října 2017 v 10.38: Původně jsme uvedli výši celé dotace 10,3 milionu korun. Jde však pouze o část, která šla z rozpočtu EU. Další 3,5 milionu korun ke sporné dotaci přidal Státní zemědělský intervenční fond. Celková výše sporné dotace je tedy 13,8 milionu korun.

Petr Kočí, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme