Vláda schválila další pomoc Ukrajině. Armádě dodá vojenský materiál a uprchlíkům přispěje na bydlení

Ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) oznámil na tiskové konferenci, že vláda schválila další pomoc Ukrajině. Bude se jednat o další dodávky vojenského materiálu pro ukrajinskou armádu a příspěvek na ubytování pro ukrajinské uprchlíky v Česku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference vlády.

Ministr vnitra Rakušan oznamuje na tiskové konferenci po jednání vlády schválenou pomoc Ukrajině | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda schválila dodávku dalšího vojenského materiálu pro Ukrajinu, uvedl po dnešním zasedání kabinetu vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podrobnosti o hodnotě i podobě daru novinářům nesdělil. „Vláda bez bližší specifikace dnes schválila další pomoc v rámci poskytnutí vojenského materiálu ukrajinské straně,“ oznámil ve středu Rakušan.

Ministerstvo obrany na Ukrajinu, která se brání ruské agresi, poslalo vojenskou pomoc asi za 750 milionů korun. Šlo o munici, samopaly, kulomety, odstřelovačské pušky nebo protiletecké střely S-2. Podobu částí daru úřad z bezpečnostních důvodů nespecifikoval.

"Do budoucna jsme připraveni Ukrajině pomoci dalším materiálem až za miliardu korun," řekla ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. O pomoci v této výši již v úterý mluvila také ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Černochová: Česko zdvojnásobí pomoc pro Ukrajinu. Zvažujeme stanová městečka pro uprchlíky

Číst článek

Obrana zprostředkovala také dar za 17 milionů korun od českých zbrojních firem a na Ukrajinu zároveň z ČR proudí zbraně díky darům na účet ukrajinské ambasády, na který lidé a firmy poslali do úterý podle náměstka ministryně obrany Tomáše Kopečného asi 700 milionů korun. Za vybrané peníze ambasáda nakupuje zbraně, s jejich pořízením velvyslanectví pomáhá ministerstvo obrany.

Evropská unie umožňuje část vojenské pomoci proplatit ze speciálního fondu, na tyto účely uvolnila 500 milionů eur (zhruba 12,3 miliardy korun). Česko již podle obrany o proplacení části dodávek požádalo.

Pomoc uprchlíkům

Dále také vláda schválila příspěvek na dočasné nouzové přístřeší 200 korun za osobu a noc bez ohledu na to, zda se bude jednat o dospělého nebo dítě. V jiných ubytovacích zařízeních bude dotace státu činit 250 korun. Ministři počítají s tím, že částku ještě navýší kraje. Dvěma třetinami by se na příspěvku pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny podílel stát, třetinou kraje. Rakušan to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek dnes zopakoval, že hoteliéři už poskytli tisíce lůžek pro uprchlíky zdarma, ale v případě většího počtu pokojů to již není možné a potřebují pokrýt alespoň náklady. Ty činí 500 korun za lůžko na noc. Upozornil, že vláda s oborovými organizacemi příspěvky nekonzultovala.

Pokud na ubytování přispějí třetinou kraje, půjde podle Rakušana o částku kolem 350 korun. „Ta už je přijatelná i z pohledu hejtmanů,“ řekl. Doplnil, že vláda před létem bude mapovat, jak to vypadá s ubytovacími kapacitami a jak odpovídají zvolené příspěvky.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doplnil, že 500 korun za noc na člověka mu připadá moc. Připustil ale, že ve vyšších kategoriích ubytování je taková částka možná. Vláda podle něj i proto dává přednost ubytování v bytech. V komerčních ubytovacích provozech by matka se dvěma dětmi musela zaplatit 1500 korun za den, za 30 dnů by to bylo 45 000 korun. „Ať se na mě nikdo nezlobí, to je mimo realitu veřejných rozpočtů. Nejenom státu, ale i krajů a obcí. A sami si řekněme, zda je to ta cena, která by mohla být například bez zisku,“ uvedl.

Velká část členů České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí podle jejího předsedy Matěje Koutného poskytla ubytovací kapacity pro uprchlíky bez nároku na odměnu. „Pokud bude finální příspěvek ve výši 250 korun na osobu a noc, a ubytovatelé v soukromí nebudou z podpory vyjmuti jako v minulosti například z covidových kompenzací, věřím, že může být tato výše dostatečná pro to, aby někteří ubytovatelé své kapacity mohli držet na delší období,“ řekl.

Dodal, že čím vyšší podpora bude, tím více ubytovatelů si bude moci dovolit pomoci. U částky 250 korun by se týkala těch, kteří nemovitosti vlastní a mají pouze provozní náklady spojené například s platbou energií. Pokud by příspěvek činil 500 korun, jak požadují hoteliéři, budou si podle Koutného pomoct moci dovolit i ti, kteří splácejí úvěry, či hradí nájemné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme