Vrchní soud: Janouškova stížnost je nedůvodná, argumenty jsou pouze rekapitulací provedených důkazů

Pražský vrchní soud vzkázal lobbistovi Romanu Janouškovi, že prominutí zbytku trestu vězení je pouze nepovinným rozhodnutím soudců. Ve svém rozhodnutí, kterým se ztotožnil se zamítnutím Janouškovy žádosti o odpuštění dalšího pobytu za mřížemi, soud mimo jiné uvedl, že lobbista v podané stížnosti jen rekapituloval dříve provedené důkazy. Ve středu to sdělila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek u soudu (archivní foto)

Roman Janoušek u soudu (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Janoušek si má odpykat 4,5 roku za úmyslné sražení ženy autem. Ve vězení zatím strávil zhruba rok a čtvrt, poté mu byl trest přerušen ze zdravotních důvodů.

Lobbista Janoušek nedosáhl na prominutí zbytku trestu. Zamítnutí jeho žádosti potvrdil vrchní soud

Číst článek

Jeho následnou žádost o prominutí zbytku trestu v květnu zamítl městský soud, proti čemuž si muž podal stížnost. Vrchní soud o ní rozhodl v polovině srpna, odůvodnění rozhodnutí však prozatím nebylo známo, protože účastníci řízení jej obdrželi až nyní.

„Vrchní soud po přezkoumání stížnosti dospěl k závěru, že je nedůvodná,“ sdělila Puci. Soudci uvedli, že argumenty, které Janoušek předložil, jsou „ve své podstatě pouze rekapitulací provedených důkazů a závěrů z nich vyplývajících a polemikou s přijatým závěrem soudu prvního stupně“, tedy pražského městského soudu.

Ve své stížnosti kladl Janoušek důraz na usnesení brněnského krajského soudu, který mu původně v listopadu 2017 zamítl další žádost o přerušení výkonu trestu - s tím, že kvůli nelepšícímu se zdravotnímu stavu není tento postup na místě a v úvahu připadá právě prominutí zbytku trestu. Podle vrchního soudu však toto stanovisko není relevantní.

„Ke zmiňovanému usnesení Krajského soudu v Brně lze snad pouze podotknout, že rozhodnutí o upuštění od výkonu trestu odnětí svobody je rozhodnutím fakultativním, jež má vyplynout z provedeného dokazování a následných úvah k věci příslušného soudu. Jestliže předseda senátu Krajského soudu v Brně vyslovil jakýsi svůj názor, není takový názor nikterak závazný pro soud, jenž je později k rozhodování o věci skutečně příslušný,“ konstatoval vrchní soud ve svém rozhodnutí.

Pojišťovna VZP příští rok ukončí smlouvy s firmami napojenými na podnikatelé Janouška a Horáčka

Číst článek

Dané usnesení brněnského krajského soudu navíc vrchní soud zkritizoval jako „velmi nestandardní“. Jiná soudkyně brněnského soudu později Janouškově žádosti o prodloužení přerušení trestu vyhověla, takže lobbista letos v květnu dosáhl dvouletého odkladu návratu za mříže.

Soud může upustit od výkonu trestu odnětí svobody nebo jeho zbytku, jestliže zjistí, že odsouzený onemocněl nevyléčitelnou, životu nebezpečnou nemocí.

Janoušek, který si už dříve stěžoval na komplikace po operacích hlavy, ve své stížnosti citoval zejména lékařské posudky a zprávy. Pobyt ve vězení ohrožuje jeho zdraví a život i podle znalců přibraných soudem.

Pražský městský soud však při květnovém zamítnutí žádosti uvedl, že vývoj Janouškova zdravotního stavu nelze předvídat s dostatečnou mírou spolehlivosti.

Podle soudce tak stále existuje možnost, že by muž mohl ve výkonu trestu odnětí svobody pokračovat, „byť za výrazně ztížených podmínek“. Soud poukázal také na to, že lobbista si zatím odpykal pouze menší část uloženého trestu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme