Česko 1:0 Rakousko

Senát odmítl zvýšení DPH, znovu rozhodne sněmovna

Senátoři podle očekávání odmítli zvýšení dolní sazby DPH z deseti na čtrnáct procent. Podle opozice, která má v horní komoře většinu, by to vedlo k zdražení potravin, léků nebo knih.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zvýšení dolní sazby DPH

zvýšení dolní sazby DPH | Foto: Alena Palečková

O normě teď znovu rozhodne sněmovna, kde má vládní koalice dostatek hlasů k přehlasovaní veta Senátu.

Výhrady ke zvyšovaní DPH měli kromě levice i někteří senátoři ODS. Například Petr Pakosta se obává, že lidé z příhraničí budou jezdit nakupovat levnější zboží do Německa nebo Rakouska a stát tak tratí.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska nic podobného nehrozí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jitky Hanžlové o zvýšení dolní sezby DPH v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Vzhledem k tomu, že ten dopad, jak jsem řekl, nebude více než 1 – 1, 1 procentního bodu, tak si nemyslím, že současný trend přeshraničního nakupování, který upřímně řečeno platí z obou stran, by nějakým, způsobem posílil.“

Pro zamítnutí hlasovali sociální demokraté, komunisté, nezařazení, ale i lidovci Jiří Čunek a Petr Pithart.

Odpůrcům zvýšení nižší sazby DPH vadí nejen to, že zdraží například potraviny nebo léky, ale i fakt, že má zafinancovat zavedení druhého pilíře penzijní reformy. Za ČSSD to potvrdil šéf Senátu Milan Štěch:

„Zvýšením DPH budou všichni, i ti nejslabší, průměrní financovat druhý pilíř pro ty příjmově nejsilnější. Opět další Jánošík naruby, opět další forma solidarity slabých, chudých s těmi příjmově nejsilnějšími.“

Projednávání vládní důchodové reformy Senát odložil z dneška na příští středu, kdy se má věnovat i dokončení zdravotnické reformy.

Zjednodušení systému podporují podniky

Jedním z cílů vládní daňové reformy je zjednodušení systému, což podporují podniky. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

„To je pravda. Na druhou stranu nevytvářejme liberální prostředí v prostředí, které je samo o sobě neliberální. Česká republika a její ekonomika je součástí širší Evropské unie. Evropská unie není sama o sobě zcela liberální z pohledu ekonomiky,“ říká předseda představenstva Asociace Karel Havlíček.

Reforma je podle podniků dobře připravená, námitky mají jen proti drobnostem, jako jsou třeba stravenky. Současné plány na zvýšeni spodní sazby DPH jim zase tolik nevadí.

Toho, že menší podniky a živnostníci přestanou platit daně, i když se zvyšuje daň z přidané hodnoty, se obává cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů Jiří Vrňata.

„Protože vlastně nemáme co nabídnout konečným zákazníkům, protože pod námi jsou ještě nějací živnostníci, kteří už dneska neplatí žádné daně, na sociálním zdravotním pojištění platí jenom minimum, nemají zaměstnance, ti budou zákonitě chodit jenom pod cenu a nám potom nezbývá, pakliže budeme chtít dělat, se s tou cenou vyrovnat. A nemůžeme se vyrovnat s cenou, když 50 procent odevzdáváme státu na daních. A teď ještě další DPH. Prostě je to likvidace pro střední vrstvu ve stavebnictví,“ vysvětluje.

Tyto profese totiž hodně žijí z rozdílů cen použitých materiálů.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová, Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme