Senát schválil změny v autorském zákoně, poplatky za lidové písně mají skončit

Autorské poplatky za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý, mají být podle Senátu zrušeny. Horní komora to dnes schválila v rámci senátorské novely autorského zákona, v níž chce také sjednotit lhůty pro oznamování kulturních akcí a jejich programu autorskému svazu. Návrh teď posoudí vláda a sněmovna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidové písně, Morava, folklor, kultura, (ilustrační foto)

Lidové písně, Morava, folklor, kultura, (ilustrační foto) | Foto: ČRo Brno

"Lidová písnička si nezaslouží, aby na ní kdokoli parazitoval," uvedl k cílům novely její iniciátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků), který jako senátor za Uherskohradišťsko návrh obhajoval ve vyšívané košili patřící ke slováckému kroji.

„My jsme navrhli zbavit se této administrativní zátěže. Doufám, že Poslanecká sněmovna náš návrh podpoří, protože výtvory tradiční lidové kultury vlastně už ze zákona nepodléhají autorskému právu. OSA nemá žádný nárok na to, aby za ně vybírala peníze,“ myslí si senátor Miloš Vystrčil z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři souhlasili se zrušením autorských poplatků za předvádění lidových písní, které mají neznámého autora. Více od Lenky Jansové

Novela má především usnadnit život folklorním sdružením a pořadatelům kulturních a společenských akcí. Ti by nově nemuseli jejich program oznamovat autorskému svazu, pokud na nich budou hudebníci hrát jen skladby lidové hudby od neznámých autorů.

Soubory si ale přesto budou muset dát pozor na svůj repertoár. Některá zdánlivě anonymní díla mají své autory - ta autorskému právu podléhají.

„Spousta písniček nemá autora, ale má někoho, kdo ty písničky takzvaně sebral. Nechal si ji někde přezpívat, většinou to byl nějaký farář nebo učitel a zapsali ji. Pozor, za tyto písničky se platí. My jsme v první fázi udělali jenom to, že jsme folklorní soubory zbavili zbytečné administrativy, která souvisí s písničkami, jejichž autor není znám,“ vysvětlil senátor Vystrčil.

Senátní výbory doporučily v rámci novely sjednotit na 15 dnů lhůty pro oznámení těchto akcí a jejich programu. Teď je třeba akci oznámit například Ochrannému svazu autorskému (OSA) nejpozději 20 dní předem a její program deset dní předem.

Autorské poplatky nejsou jednotné, liší se třeba podle počtu návštěvníků koncertu nebo charakteru akce. Například za pouliční hudební produkci stanoví sazebník OSA jednotnou autorskou odměnu ve výši 190 korun za den.

Nový autorský zákon chystá i ministerstvo kultury. Senátoři ale věří, že jejich předloha by mohla být přijata dříve, než se ministerský návrh dostane do schvalovacího procesu.

ČTK, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme