Senátoři schválili dvě varianty omezení imunity zákonodárců

Ani nové projednávání legislativní změny, která omezí doživotní imunitu zákonodárců a ústavních soudců, nemá v horní komoře parlamentu úplně jednoduchý průběh. Do konfliktu se dnes dostali zástupci ODS a zastánci mírnější varianty, která v podstatě kopíruje původní sněmovní verzi. Dnes nakonec prošly obě varianty. O tom, která poputuje do sněmovny, se ještě rozhodne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu 4.8.2011

Schůze Senátu 4.8.2011 | Foto: Filip Jandourek

Občanští demokraté totiž navrhují omezit imunitu pouze na projevy a hlasování v parlamentu. Především zástupci ČSSD je kritizují a tvrdí, že kvůli tomu nemusí projít žádné omezení současného privilegia.

Naposledy o omezení imunity senátoři hlasovali před necelým měsícem a překvapivě nedokázali současný stav změnit, protože se jich na příslušné schůzi sešlo příliš málo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier a místopředseda senátu Přemysl Sobotka z ODS mluví o omezení doživotní imunity zákonodárců v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Náš návrh znamená opravdu ukončení veškerých debat a zároveň ukončení imunity ve smyslu trestního stíhání a podobně. Zůstalo by to jenom na mluvené slovo, na projevy a tak dále,“ řekl místopředseda senátu Přemysl Sobotka z ODS.

Místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier se domnívá, že je potřeba imunity především upravit tak, aby byla skutečně ochranou parlamentu jako instituce, a ne privilegiem jednotlivých zákonodárců.

„A to řeší návrh, který jsme předložili, a který vlastně kopíruje nedávno neúspěšný návrh. Výhodou tohoto mírnějšího návrhu je, že je na něm shoda, že už byl projednán v poslanecké sněmovně napříč všemi kluby,“ uvedl Jiří Dienstbier.

Zrušení doživotní imunity zákonodárců je znovu ve hře

Číst článek

Přemysl Sobotka naopak podle svých slov nevěří, že by návrh ODS nezískal podporu ve sněmovně.

Druhý návrh, který označil za populistický, podle něj nic nevyřeší, neukončí žádné diskuse, protože nebude schválen. To, že tento návrh nebude schválen, se domnívá i komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček mluví o omezení imunity zákonodárců ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Myslím si, že druhý návrh, s nímž dodatečně přišla ODS, zejména z iniciativy senátora Kubery, je příliš přísný a našim zákonodárcům, kteří jsou od roku 1993 hýčkáni neskonale širokou imunitou, se bude zdát tak strohý, že bych se velmi divil, kdyby byl v obou komorách příslušnou většinou přijat,“ řekl.

Nedávno senát odmítl návrh na zrušení imunity, který prošel poslaneckou sněmovnou. Sněmovna hladce schválila ústavní předlohu o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců 8. února. Pro omezení imunity bylo 156 ze 161 přítomných poslanců napříč politickým spektrem. Novela, která by měla platit od příštího roku, ruší doživotní imunitu. Ta by trvala jen po dobu mandátu.

Petr Nováček, Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme