Senátoři uspěli. Ústavní soud zrušil část úhradové vyhlášky rozšiřující regulaci na sociální služby

Ústavní soud zrušil část úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví na letošní rok. Rozšiřovala regulaci také na ošetřovatelskou péči v zařízení pobytových sociálních služeb. Návrh Ústavnímu soudu podala skupina senátorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně

Ústavní soud v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo zdravotnictví podle senátorů, za které jednal Jiří Čunek (KDU-ČSL), při vydání vyhlášky překročilo své kompetence, což nyní potvrdil i Ústavní soud.

Nález nebude mít přímý dopad na služby, které už byly poskytnuté. Jeho účinky platí až ode dne publikování ve sbírce. „Z derogace (zrušení) napadených ustanovení proto nelze v žádném případě dovodit, že by předmětná zařízení poskytovala hrazené služby protiprávně, respektive že by tyto služby neměly být za hodnocené období roku 2016 zdravotními pojišťovnami hrazeny," řekl soudce Vojtěch Šimíček.

ÚS zamítl návrh senátorů na zrušení letošní úhradové vyhlášky

Číst článek

Senátoři v návrhu zdůraznili, že úhradová vyhláška stanovující hodnoty bodu v minulosti na ošetřovatelskou péči v domovech pro seniory, hospice nebo azylové domy nedopadala. Provozovatelé zařízení pobytových sociálních služeb uzavírali s pojišťovnami zvláštní smlouvy. Senátoři krok označili za nečekaný a nepředvídatelný. Ústavní soudci potvrdili, že ministerstvo zdravotnictví pro rozšíření dopadu úhradové vyhlášky nemělo oporu v zákoně. Podobné řešení by se v příštích letech nemělo opakovat.

Úhradová vyhláška stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení. Podle ní pak platí pojišťovny nemocnicím a lékařům. Podobný návrh na zrušení části předpisu letos podala také skupina dalších 15 senátorů reprezentovaných Přemyslem Sobotkou (ODS). Soud jej ale odmítl jako nepřípustný, protože už se zabýval návrhem skupiny kolem Čunka.

Ústavní soud řešil také loňskou úhradovou vyhlášku. Výhrady proti předpisu měly i tehdy dvě skupiny senátorů. Vadily jim například rozdíly v úhradách v různých částech Česka. Poukazovali na porušení práva podnikat, práva na spravedlivou odměnu za práci a bezplatnou zdravotní péči. Podle soudu ale vyhláška žádným základním právům neodporovala, navazovala na starší předpisy a pravidla byla předvídatelná a plošná, byť v důsledku mohla vyvolávat některé rozdíly a nerovnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme