,Šikanózní jednání.‘ Šéf komunistů Filip lobboval za firmu obviněného podnikatele Horáčka, píše Právo

Šéf komunistů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip na přelomu let 2017 a 2018 lobboval za První chráněnou dílnu, nejvýnosnější byznys obviněného ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, upozorňuje páteční deník Právo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal v uplynulých dnech během cesty do Číny se zástupci firmy Huawei

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Deník Právo píše, že se Filip za První chráněnou dílnu přimlouval na Finančním úřadu Ústeckého kraje. Odkazuje přitom na interní korespondenci mezi předsedou komunistů a ředitelem úřadu Janem Havlíčkem.

Podle dopisů, které má redakce k dispozici, Filip kritizuje kontroly, které v dílně odhalily možné zneužívání dotací. Úřad podle něj vůči firmě jednal nezákonně a diskriminačně. Stížnosti přitom Filip zaslal pouze půl roku předtím, než policie podnikatele obvinila a poslala do vazby.

Lobbista Horáček popsal údajnou korupci ve VZP. Vedení pojišťovny nařídilo mimořádný audit

Číst článek

‚Pouze se ptal‘

Filip už dříve přiznal, že se s podnikatelem Horáčkem setkal, a to při dvou oficiálních schůzkách, při kterých měl Horáček neúspěšně lobbovat za své zájmy v Kazachstánu a Vietnamu. Na dotaz, zda se Vojtěch později za První chráněnou dílnu u finančního úřadu přimlouval, redaktorům nejprve odpověděl, že ne. Později uvedl, že se „pouze ptal“.

V jednom z dopisů přitom mluví o možném „šikanózním jednání“ ze strany finančního úřadu. „Vážený pane řediteli, doufám, že si uvědomujete, že společnost První chráněná dílna zaměstnává řádově stovky zaměstnanců, včetně vysokého počtu osob se zdravotním postižením a ukončení její činnosti by mělo nepříznivý dopad na zaměstnanost v širším regionu,“ cituje deník z Filipova dopisu.

Podle ředitele Havlíčka měl šéf komunistů jako poslanec právo ho kvůli tomuto případu oslovit. Dodal ale, že se s takovým zájmem a formou jednání setkal poprvé. Podle informací Práva původně Filipovi stížnost na postup finančního úřadu poslala tehdejší jednatelka První chráněné dílny a sestra obviněného podnikatele Barbora Horáčková.

Neoficiální spojkou měl být ale podle deníku Filipův bývalý osobní poradce Lukáš Gibiec, který v minulosti pracoval i pro Horáčkovy společnosti. Vojtěch Filip ale tvrdí, že o dřívější spolupráci Gibiece a Horáčka nevěděl.

Horáček a kauza nemocnic

  • Horáček je podle policie hlavní postavou v korupční kauze týkající se pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.
  • Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid si vyslechl nejen Horáček, ale i exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Loni v říjnu policisté začali stíhat Horáčka, dalšího člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun v nedávném auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví.
  • V lednu Česká televize a Zdravotnický deník uvedly, že se Horáček snaží získat postavení spolupracujícího obviněného.

dbr, vvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme