Sochu svatého Václava v Praze obehnal ostnatý drát. Připomíná oběti totality

Socha svatého Václava na Václavském náměstí v Praze je obehnaná ostnatým drátem. Až do neděle bude lidem připomínat utrpení obětí totalitního režimu. Organizace Člověk v tísni, která stojí za dlouhodobým projektem Příběhy bezpráví, ve středu připomněla Den památky obětí komunismu. U sochy se konal happening, kterého se zúčastnily stovky mladých lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den Příběhů bezpráví 2012.

Den Příběhů bezpráví 2012. | Foto: Filip Jandourek

Těsně před polednem se z dolní části náměstí vydalo k soše svatého Václava 900 mladých lidí v šedivých mundúrech, další se přidávali. Když přesně ve 12 stanuli před sochou, minutou ticha uctili památku obětí komunistů včetně Milady Horákové, kterou popravili přesně před 62 lety.

Všichni zdvihli nad hlavu růže, které potom i s vězeňskými košilemi naházeli na ostnatý drát. Někteří z nich na místě zůstali a pokračovali v rozdávání stužek a letáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl ředitel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni

„Ty emoce se k nám dostávají ze všech stran, od lidí, kteří nás buďto odmítají, nebo se nám snaží říkat své příběhy, kdy si tyto věci zažili. Takže těch emocí je trochu moc, ale bude jich ještě hodně, budeme tady až do pěti,“ popsala jedna z dívek.

Na happening přišla dobrovolně i s kamarádkami. Všechny dívky se shodly na tom, že v dnešní době rozhodně nemají na co si stěžovat.

Dobrovolná účast nebyla malá, přesto se říká, že mladí lidé nemají o tuto část historie zájem. Podle Kateřiny Saparové z Člověka v tísni je to pouze tím, že s nimi dospělí o této historické etapě nemluví.

„Ve škole je to pořád ještě opomíjené téma, v dějepise se k němu dostanou někdy na konci května, v červnu a už není leckdy čas. Tady je vidět, že když jim dáme možnost se něco dozvědět a dáme jim příležitost zúčastnit se aktivně takových akcí, tak do toho jdou,“ řekla Saparová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Happening u sochy svatého Václava sledovala redaktorka Alžběta Havlová

Z tolika teenagerů, kteří přemýšlí o minulosti, měla radost také Hana Truncová z Konfederace politických vězňů.

„Já jsem ráda, že je tady tolik mladých lidí, protože pokora ke svobodě v lidech chybí. A doufám, že si starší generace vezmou příklad.“

Hana Truncová strávila ve vězení devět let života. Celkem dostala 13 let za pomáhání přechodu přes hranice a nedovolené tisknutí letáků.

Sommerová: Demokracie úpí

Režisérku Olgu Sommerovou ostnatý drát a plot kolem sochy svatého Václava nijak nevyvedly z míry. S politickými vězni natáčela dokument Ztracená duše národa. Podobné akce jsou podle ní potřeba, ale je to stále málo.

„Protože to bezpráví, které se dělo, bylo tak široké, tak hluboké, tak nepředstavitelné, že je potřeba o tom pořád mluvit. Jsem o tom přesvědčená, obzvlášť dnes, když se dějí takové věci v politice. Demokracie skutečně úpí, tak aby to mladí lidé věděli. A oni to vědí. Mnoho jich je aktivních a já si jich za to vážím a jsem z toho nadšená,“ řekla Sommerová.

Součástí akce bylo i promítání filmu Kousek nebe na plátně Nové scény Národního divadla a kina Světozor.

Alžběta Havlová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme