Čelili obžalobě z napadení mladíka během návštěvy čínského prezidenta, soud oba policisty osvobodil

Soud osvobodil dva policisty, kteří měli den po návštěvě čínského prezidenta v Praze napadnout na služebně studenta. Verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2 není pravomocný. Případ jednoho z policistů pak předá k posouzení ministerstvu vnitra.

Praha (Aktualizováno: 13:36 8. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z policistů u Obvodního soudu pro Prahu 2

Jeden z policistů u Obvodního soudu pro Prahu 2 | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Soud podle mě vysílá negativní signál pro oběti podobných incidentů, kterých, obávám se, je mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. A myslím, že takovéto chování není v právním státě přípustné,“ uvedl po verditku 21letý student Josef Tajovský, který si na chování policistů stěžoval u soudu.

Incident se stal 31. března 2016, den poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Tajovský pokřikoval v parku na Vinohradech na vojáky a policisty, že by se měli za zásahy v souvislosti s návštěvou prezidenta stydět.

Sám se k tomu přiznal, odmítl ale, že by se choval agresivně. Obžalovaní policisté Jan Nekvapil a Martin Kopp tvrdili, že jim vulgárně nadával. 

Hlídka poté studenta odvezla na služebnu. První policista Nekvapil mu dal podle výpovědi poškozeného dvě facky, Kopp pak mladíka údajně škrtil.

„Byl jsem frustrován a do dneška se to se mnou táhne, nebyla to určitě pozitivní zkušenost," uvedl před časem Tajovský.

Policie nařídila sejmout vlajky Tibetu a Tchaj-wanu nezákonně, rozhodl soud

Číst článek

Státní zástupkyně Martina Adámková navrhovala policistům podmíněné tresty a také zákaz činnosti na pět let. „Násilné a svévolné jednání v podstavení policie vůči poškozenému je nutno označit za velmi závažné a alarmující," uvedla již dříve Adámková.

Oba policisté ale popírali, že by studenta fyzicky nenapadli. Mladík byl podle nich opilý a neposlouchal jejich výzvy. Žádali proto zproštění viny.

Soud jim dal sice za pravdu, v případě Nekvapila ale případ předá ministerstvu vnitra, které má zvážit kázeňský trest.

„Jednání popsané v obžalobě stran obžalovaného Koppa nebylo prokázáno ničím," řekla soudkyně. „Jednání obžalovaného Nekvapila je trestuhodné, obžaloba však nepředložila důkazy o naplnění subjektivní stránky trestného činu," dodala soudkyně. Podle ní nechtěl policista způsobit mladíkovi žádnou škodu.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo 23 demonstrantů z řad odpůrců i příznivců státníka.

Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Justice se však musela zabývat několika případy, při kterých šlo zejména o to, že Číňané podporující prezidenta brali odpůrcům tibetské vlajky.

Kvůli některým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou čelila policie kritice. Podle vlastního interního šetření ale chybovala pouze v budově filmové a televizní fakulty, kam policisté přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám.

Soud navíc nedávno označil za nezákonný zákrok proti dvěma mužům, kteří při návštěvě čínského prezidenta vyvěsili do oken své kanceláře tibetskou a tchajwanskou vlajku.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme