Do Bruselu odešel dopis ke střetu zájmů. Kvůli němu i miliardám na obnovu Češi opravují evidenci majitelů

V pondělí odešel do Bruselu další stěžejní dopis k auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Serveru iROZHLAS.cz to potvrdilo ministerstvo pro místní rozvoj, které odpověď Evropské komisi připravovalo. Co z dopisu vyplývá? Mimo jiné Česko předělává rejstřík skutečných majitelů. Přistoupilo tak na výtky Evropské komise, která kvůli tomu s českými úřady loni na podzim zahájila řízení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební debata v Českém rozhlase.

Předvolební debata v Českém rozhlase. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Odpověď byla včera odeslána Stálému zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu,“ uvedl na dotaz redakce v úterý mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

‚Chceme splnit veškeré požadavky.’ Češi si vyjednali měsíční odklad na odpověď k auditu ke střetu zájmů

Číst článek

Pro připomenutí: mezi Prahou a Bruselem probíhá kvůli auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) výměna korespondence. Závěry auditu jsou sice konečné – Babiš podle nich byl ve střetu zájmů a Agrofert čerpal řadu dotací neoprávněně – české úřady ale musí nadále informovat Evropskou komisi, jak zlepšují systém kontroly a jak plní doporučení ze závěrečné zprávy k auditu.

Ministerstvo mělo původně odpověď poslat už před měsícem, u Evropské komise si ale vyjednalo odklad. Důvod? Úředníci chtěli splnit veškeré požadavky, které na ně jejich kolegové z Bruselu mají. A to se jim podle Frčka podařilo. „Ve své odpovědi Česká republika reaguje na všechny požadavky, které Evropská komise vznesla v rámci 3. follow-up dopisu,“ popsal.

Úředníci na ministerstvu průmyslu a obchodu měli například na pokyn komise prověřit téměř tucet projektů firem z holdingu Agrofert. „Kontrola všech 11 projektů byla již dokončena,“ uvedl nyní Frček.

Dané projekty musel prověřit ještě tzv. auditní orgán ministerstva financí - auditoři spadající pod resort ministry Zbyňka Stanjury (ODS), kteří se ale zodpovídají přímo Bruselu. „Auditní orgán již provedl ověření všech projektů s výjimkou jednoho. Ten bude dokončen do konce dubna. Evropská komise je o výsledcích informována,“ dodal mluvčí ministerstva pro místní rozvoj.

‚Nesprávná‘ evidence

Novou komplikací, která se objevila v listopadovém dopise, byla evidence skutečných majitelů a to, že podle Evropské komise není v pořádku. „Vnitrostátní opatření se jeví jako nesprávné,“ vzkázal Brusel loni na podzim českým úřadům. Server iROZHLAS.cz o tom informoval ZDE.

‚Opatření se jeví jako nesprávné.‘ Brusel rozjel s Českem spor o definici skutečných majitelů firem

Číst článek

Nyní bude muset podle všeho ministerstvo spravedlnosti rejstřík skutečných majitelů předělat. „Je pravděpodobné, že komise bude trvat na změnách zákona stran vymezení skutečného majitele,“ řekl pro iROZHLAS.cz náměstek resortu Antonín Stanislav.

Dříve přitom resort spravedlnosti, který evidenci spravuje, pochybení odmítal s tím, že rejstřík je v pořádku. Stejně tak ministerstvo financí, které je gestorem zákona.

„Věříme, že ze strany Evropské komise se jedná pouze o nedorozumění a nepochopení legislativního textu, které se podaří v rámci odpovědi na její formální upozornění uspokojivě vysvětlit, a že řízení proti České republice bude zastaveno,“ uvedl tehdy pro iROZHLAS.cz Šimon Blecha z tiskového odboru resortu.

Nyní se ale změna zákona chystá, ačkoliv podrobnosti nechtěl náměstek Stanislav sdělit, protože Brusel kvůli tomu s českými úřady už dříve zahájil takzvané řízení o nesplnění povinnosti. „Zároveň probíhají jednání se zástupci Evropské komise, nelze prozatím hovořit o detailech či finální verzi právní úpravy,“ uvedl pouze.

Jenže aktuální dopis ke střetu zájmů, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, nese jasné sdělení: rejstřík skutečných majitelů se předělává. „Evropská komise je informována o přípravě novely zákona o evidenci skutečných majitelů, která bude reagovat na podněty Evropské komise,“ uvedl Frček. České argumenty tak očividně v Bruselu pohořely.

Miliardy v ohrožení

Změna evidence přitom není důležitá jen v kontextu auditu ke střetu zájmů. Mnohem zásadnější je, že její správné nastavení je jednou z podmínek pro čerpání peněz z miliardového balíku na obnovu po koronavirové krizi. Evropská komise pro Česko vyhradila v rámci tzv. Národního plánu obnovy celkem 191 miliard korun, které byly kvůli rejstříku v ohrožení, jak redakce popsala ZDE.

Evidence skutečných majitelů

Zákon o evidenci skutečných majitelů začal platit loni v červnu. V praxi to pocítily především firmy, ty musí nově veřejně a pod hrozbou sankcí dokládat skutečné vlastníky. Právě do něj se přitom po dlouhých diskusích Česko rozhodlo promítnout pátou úpravu evropské směrnice proti praní špinavých peněz, což požadovala Evropská komise. Česká úprava ale není podle Bruselu v pořádku.

Andrej Babiš dlouhodobě střet zájmů popírá. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS už více než před rokem.

Pochybení odmítá i holding Agrofert. „Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny českými úřady a také průběžně kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad,“ uvedl opakovaně na dotazy týkající se střetu zájmů bývalý mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

ČASOVÁ OSA

  • Únor 2017 – Andrej Babiš (ANO) coby tehdejší ministr financí vkládá holding Agrofert do svěřenských fondů
  • Květen 2017 – Andrej Babiš končí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) coby ministr financí
  • Září 2017 – Zákon o střetu zájmů začíná být účinný
  • Prosinec 2017 – Andrej Babiš se stává premiérem menšinové vlády s ČSSD
  • Srpen 2018 – Začíná platit přísnější evropské nařízení o střetu zájmů
  • Listopad 2018 – Evropská komise se začíná z podnětu protikorupční organizace Transparency International zabývat možným střetem zájmů Babiše kvůli eurodotacím pro Agrofert
  • Prosinec 2018 - Andrej Babiš píše tehdejšímu eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi, že bude na vládě chodit při projednávání eurodotací z preventivních důvodů za dveře
  • Leden 2019 – V Česku probíhá auditní mise Evropské komise, která mimo jiné kontroluje dotace pro Agrofert
  • Červen 2019 – Evropská komise posílá do Česka předběžnou auditní zprávu, ve které konstatuje střet zájmů
  • Srpen 2019 – Česko rozporuje předběžnou auditní zprávu
  • Prosinec 2019 – Brusel posílá do Prahy konečné závěry prověrky, opět konstatoval střet zájmů
  • Květen 2020 – Česko reaguje na finální závěry Evropské komise
  • Říjen 2020 – Brusel v reakci kritizuje, že Česko Babišův střet zájmů dostatečně neřeší
  • Prosinec 2020 - Do Česka dorazil překlad klíčového tzv. follow-up dopisu k auditu
  • Březen 2021 - Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do Bruselu reakci na auditní zprávu Evropské komise a první dopis
  • Červen 2021 - Brusel posílá do Čech druhý tzv. follow-up dopis, kritizuje především kontrolu střetu zájmů na ministerstvu průmyslu a obchodu
  • Srpen 2021 - Dva generální ředitelé Evropské komise posílají do Čech varování před možným přerušením platební lhůty, pokud se nezačne kontrolovat střet zájmů
  • Srpen/září 2021 - Ministerstvo pro místní rozvoj žádá Brusel o dvouměsíční odklad pro odpověď na druhý dopis k auditu ke střetu zájmů
  • Září 2021 - Evropská komise žádost o odklad odmítá, českým úřadům stanovuje pro informace o zlepšení kontroly šibeniční termín 22. září
  • Září 2021 - Česko v termínu odpovídá na druhý dopis ke střetu zájmů
  • Listopad 2021 - Brusel posílá do Čech třetí tzv. follow-up dopis k auditu ke střetu zájmů
  • Únor 2022 - Češi mají odpovědět na poslední dopis k auditu, u Evropské komise si ale místo toho vyjednávají měsíční odklad
  • Březen 2022 - české úřady odeslaly do Bruselu odpověď na třetí tzv. follow-up dopis k auditu ke střet zájmů

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme