Zemědělský audit ke střetu zájmů bude hotový nejpozději v únoru. Bruselu začala plynout lhůta

České úřady poslaly do Bruselu doplňující materiály k druhému auditnímu šetření možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), které se týká vyplácení zemědělských dotací holdingu Agrofert. Evropské komisi tak začala plynout lhůta pro vypracování konečné zprávy, zjistil iROZHLAS.cz. Čas na to má šest měsíců – termín vyprší v únoru. Předběžné závěry unijní prověrky střet zájmů premiéra potvrdily. Babiš jakékoli pochybení odmítá.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Evropské rady o rozpočtu

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Evropské rady o rozpočtu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„10. července 2020 byla ze strany Evropské komise doručena žádost o zaslání doplňujících informací k probíhajícímu auditnímu šetření ke střetu zájmů. Požadované informace Státní zemědělský intervenční fond předal Evropské komisi 7. srpna 2020,“ uvedla na dotaz redakce mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Lenka Rezková.

‚Kdybychom vyhověli, porušili bychom zákon.‘ Ministerstvo Babišův střet zájmů prověřovat nebude

Číst článek

Žádost Evropské komise o doplňující materiály ohledně vyplácení unijních dotací pro Agrofert, který premiér vložil kvůli tuzemské legislativě ke střetu zájmů do svěřenských fondů, navázala na lednové setkání se zástupci českých úřadů. Jednání se tehdy zúčastnil šéf zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán či náměstek ministra zemědělství Jiří Šír.

Původně začal termín, do kdy má Brusel konečné závěry zpracovat, běžet v březnu. Tedy poté, co zemědělský fond zaslal připomínky k zápisu z lednové schůzky. Evropská komise ale pak zažádala o další dokumenty, a šestiměsíční lhůta se tak počítá nanovo od jejich poskytnutí, tedy 7. srpna. „Od tohoto data tedy nově běží šestiměsíční lhůta pro vydání finální zprávy,“ doplnila mluvčí Rezková.

Čeho přesně se požadované informace týkaly, ale mluvčí s odkazem na neveřejnost auditního šetření neupřesnila. Brusel po lednové schůzce uvolnil některé původně blokované platby pro Agrofert. Pochybnosti posléze podle vyjádření fondu zůstaly u jednoho projektu v hodnotě 1,6 milionu korun. Česká vláda kvůli tomu podala žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

Vyplácení dotací

Zemědělský fond zároveň loni v prosinci oznámil, že začne opět holdingu proplácet dotace na starší projekty. Peníze uvolnil na základě právní analýzy, podle níž je blokace peněz v rozporu se zákonem. Dokument ovšem odmítl zveřejnit. Dosud tak fond odblokoval 177 milionů korun, jak už dříve upozornil iROZHLAS.cz.

Fond totiž platby pro Agrofert kvůli unijnímu šetření pozastavil. Stále však platí, že platby na projekty uzavřené po srpnu 2018, kdy začalo platit přísnější evropské nařízení ohledně střetu zájmů, se neproplácí. České úřady se na preventivní stopce dohodly už dříve přímo s unijními kontrolory.

Zatímco na výsledky prověrky u zemědělských dotací se stále čeká, první audit týkající se dotací vyplácených hlavně ministerstvem průmyslu a obchodu je už hotový. Evropská komise ho zaslala do Česka loni v prosinci. Došla v něm k závěru, že Babiš nadále ovládá holding Agrofert a porušuje tak evropskou i českou legislativu.

Premiér dlouhodobě střet zájmů odmítá a celou věc označuje za součást politické kampaně. Stejně tak s tím, že by pochybil, nesouhlasí holding Agrofert.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme