Švagrové Havla soud přiřkl i druhou polovinu pražské Lucerny

Pražský Vrchní soud potvrdil, že švagrové exprezidenta Václava Havla Dagmaře patří i druhá polovina pražského paláce Lucerna - ta, kterou koupila od společnosti Chemapol Reality v roce 1999. Havlová tak už vlastní celou budovu. Verdikt odvolacího soudu je pravomocný. Spor se táhl 12 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasáž Lucerna v Praze.

Pasáž Lucerna v Praze. | Foto: Filip Jandourek

Soud tak potvrdil dubnové rozhodnutí pražského městského soudu, že společnost Chemapol Reality prodala Havlové půlku budovy za obvyklou cenu. Nemovitost tak vyjmul z konkurzní podstaty po zkrachované firmě.

Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlovi v restituci v roce 1992. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu a až v roce 1999 se druhá polovina dostala do rukou Havlové.

Přehrát

00:00 / 00:00

O minulosti i budoucnosti pražské Lucerny mluvil historik architektury Zdeněk Lukeš

Komplex budov z první poloviny minulého století teď čeká rozsáhlá rekonstrukce.

„Rekonstrukce samozřejmě nutná je, už měla přijít dávno. Ale právě spory celou věc zkomplikovaly, protože dokud nemá vlastník v ruce všechny papíry, že je skutečně vlastníkem, tak nemůže s takovou rekonstrukcí začít. Dělaly se dílčí úpravy, ale to hlavní teprve na manžele Havlovy čeká,“ upozorňuje historik architektury Zdeněk Lukeš.

„Když dědeček někdejšího prezidenta Václav Havel, známý pražský stavitel, dům stavěl, tak chtěl, aby sloužil Pražanům, aby v něm byly nejenom byty a kanceláře, ale také pasáže, obchody, kavárny, restaurace, vznikl tam slavný víceúčelový sál, atrakcí byla i střešní kavárna a známé kino,“ popisuje Lukeš.

„Tím, že se to zakonzervovalo v tom stavu, v jakém to bylo původně, dům neprošel nějakou zásadní devastační proměnou jako celá řada jiných domů v centru Prahy. Myslím si, že je možné ho opravit tak, aby neztratil své kouzlo,“ dodává historik architektury.

Renáta Prátová, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme