Zatýkání uživatelů drog? Obecně jsou citlivější, zdravý člověk by to nejspíš přežil, vysvětluje primář

Užívání drog člověku podlomí zdraví a případná stresující situace pro něj může skončit tragicky. Podle primáře kardiologického oddělení Petra Neužila to může platit i v případě policejního zásahu.

Teplice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě policejního zásahu vzniklo pietní místo.

Na místě policejního zásahu vzniklo pietní místo. | Foto: Artur Janoušek | Zdroj: Český rozhlas

„Problém je tlak a stres,“ říká primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil ke zdravotním komplikacím, které postihují uživatele návykových látek.

Redakce serveru iROZHLAS.cz ho oslovila poté, co policie zveřejnila předběžné výsledky pitvy, podle kterých měly na smrti Stanislava Tomáše z Teplic podíl chorobné změny věnčitých tepen srdce a ovlivnění amfetaminovou látkou, kterou odhalil laboratorní rozbor.

Podle Neužila, který se dle vlastních slov onemocněním srdce u drogově závislých věnoval, jsou právě uživatelé kokainu nebo pervitinu náchylní k srdečním arytmiím. „Jsou často pod vývojem kardiomyopatie,“ říká Neužil a dodává, že u takových lidí se postupem času objevují komplikace, která je mohou ohrozit na životě.

Kritická pak může být stresující situace, jakou zadržení policí bezpochyby je. Pokud se zatýkaný během zásahu, například kvůli zakleknutí na zemi, dostane do problémů s dechem, může dojít k zástavě srdce.

Po zásahu policie v Teplicích zemřel muž. Podle pitvy smrt způsobilo předávkování

Číst článek

A zdravotní stav dlouhodobého uživatele návykových látek pak komplikuje i snahy o záchranu: infekce srdečních chlopní, častá u osob užívajících drogy injekčně, spolu s drogovým rozvratem buněčného metabolismu způsobí, že dotyčný nereaguje na resuscitaci.

„Zdravému člověku by se to nejspíš nestalo,“ odhaduje Neužil. K tomu, co konkrétně se stalo v Teplicích, se ale vyjadřovat nemůže, jelikož detaily případu nezná.

Stanislav Tomáš zemřel podle záchranářů v sanitce poté, co ho zadržela policie. Video ze zákroku zveřejnil server Romea.cz. Policie v reakci zveřejnila stručnou tiskovou zprávu spolu s dalším videem, které mělo být natočené ještě před příjezdem policejní hlídky na místo. Na videu muž polehává na zemi, pak nejistým krokem přebíhá silnici a následně buší pěstí do odstaveného automobilu.

V zahraničí probíhá debata o přiměřenosti policejních zákroků vůči osobám, které prožívají psychotický záchvat nebo jsou pod vlivem alkoholu a drog. Podle studie publikované letos v časopise Medicine, Science and the Law osoby držené při zatýkání na břiše zažívají problémy s dýcháním a případně i funkcí srdce. V některých amerických státech se proto policisté speciálně školí, aby takové situace dokázali zvládat.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme